چهارشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   یادداشت‌ها  »   قماری که ما مرتکب نمی‌شدیم
۲۱ شهریور ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۵

قماری که ما مرتکب نمی‌شدیم

بیایید با قرار دادن خود در زمان پیامبر و وضعیتی که پیامبر در آن قرار داشته‌اند، سعی بر فهم پیامبر کنیم.

مشرکان مجاور مکه برای بت‌ها دست دراز می‌کنند و الهه‌های کوچک بسیاری دارند. عادات بسیار عجیب و غریب و رفتارهایی بسیار خجالت‌آور برای انسانیت را رسم می‌پندارند. شما نیز فردی ناراحت از این رفتارها، باهوش، باوجدان و کمی نیز با نفوذ هستید و می‌خواهید برای تغییر جامعه انقلاب کنید؛ اما در پشت‌تان افراد در شمار قابل توجهی که به شما کمک کنند وجود ندارند.

در این حال تنها راه باقی مانده انجام بازی‌ای بزرگ و پرخطر می‌باشد: «بنابر شرایط زمانه برای اینکه همه شما را باور کنند ادعای پیامبری خواهید کرد.»
بگوییم که وارد این راه شدید. پیامبری خود را اعلام کردید. اما اگر از شما بپرسیم در این راه که شانس انجام خطا برای شما صفر است، چه کاری انجام نخواهید داد؟ چه جوابی خواهید داد؟
جواب ما این می‌بود که به هیچ وجه قمار بازی نمی‌کنیم. یا می‌گفتیم که حداقل در زمان حیات‌مان قمار بازی نمی‌کنیم. مثلا برای صد سال بعد می‌تواند قمار بازی شود. حتی برای حیات بعد از مرگ می‌توانیم هرچقدر که بخواهیم بگوییم و مانور دهیم. هرچه باشد کسی نیست که رفته و برگشته باشد.
اما اگر ادعای پیامبری کنیم در خصوص واقعه‌ای که در طول حیات‌مان به وقوع خواهد پیوست ادعا نخواهیم کرد. زیرا هر سخنی که از زبان‌مان درآمده است و گفته‌ایم متعلق به قرآن است، راه برگشتی ندارد. زمانی که یکبار از دهن خارج شد سینه به سینه، گوش به گوش، حفظ شده حفظ شده، پخش شده و می‌رود. و هیچ شانسی برای گفتن؛ «این یکی اشتباه شد پسش بدهید» نداریم.

حال نگاهی به سوره روم بی‌اندازیم. آیه دوم سوره روم از واقعه‌ای به وقوع پیوسته و تمام شده خبر می‌دهد. امپراطوری روم در سال ۶۱۶ م در جنگی که با پارس‌ها داشته است حقیقتا به شکلی سخت شکست می‌خورد. در آیات بعدی نیز بیان می‌شود که در طول چند سال آینده اینبار رومی‌ها پارس‌ها را شکست خواهند داد.
یعنی صاحب ادعا درحالی که هنوز در حیات است یک قمار بازی کرده و می‌گوید؛ کنجکاو و نگران نباشید اینبار رومی‌ها غالب خواهند شد.

حال وضعیت محیطی را دوباره به یاد آوریم.
در حال حاضر در حال جنگ با قبایل عرب می‌باشید و با مشکلاتی بسیار درگیرید. به همراه مدعی پیامبری بودن و انگار که کار دیگری ندارید می‌آیید و قمار بازی می‌کنید و می‌گویید کنجکاو نباشید رومی‌ها پارس‌ها را شکست خواهند داد.
همچنین این را چنان با اعتماد به نفس می‌گویید که در آیه ۶ به خوبی تاکید می‌کنید. و عینا همان چیزی که شما گفتید رخ می‌دهد. چند سال بعد روم پیروز جنگ می‌شود و پارس‌های بت‌پرست از خاک‌ها عقب کشیده و به‌جایشان امپراطوری‌ای اهل کتاب و باورمند به خدایی یگانه می‌آید و محیط اطرافتان آرام‌تر می‌شود.

امروزه سیاستمداران می‌گویند نتوانستیم، می‌گویند اشتباه کردیم. می‌گویند حداقل اینها را توانستیم و دهان کج کرده و سخن خود را می‌پیچانند. اما اگر شما ادعای پیامبری می‌کنید حق اشتباه کردن ندارید.
به علاوه زمانی که در شرایطی بسیار سخت قرار دارید و نیازی به بیان چنین سخنی ندارید این کار را انجام می‌دهید. اگر قمارتان موفق نشود شانس ساختن آیه و بیان اینکه؛ «خدا برای امتحان شما چنین گفت» نیز ندارید. زیرا توده‌ای که شما صاحب آن هستید بخاطر باور به شما تحقیر می‌شوند، سنگباران می‌شوند، شکنجه می‌شوند، از زمین و خانه‌هایشان رانده می‌شوند.
آیا می‌توانید حدس بزنید زمان مشاهده این شکست مفتضحانه شما با شما چه خواهند کرد؟ می‌دانیم هرکسی که بخواهد منطقی کار کند در خصوص واقعه‌ای که در تاریخی نزدیک به وقوع خواهد پیوست بحث نخواهد کرد.
بعلاوه در هر حالی، در زمانی که با ده‌ها قبیله‌ای که در بینشان زندگی می‌کند درگیر هستید با کاری احمقانه مانند اظهار نظر و ادعا در خصوص جنگی در هزاران کیلومتر دورتر بین رومی‌ها و پارس‌ها مشغول نمی‌شدید. حداکثر به مسلمانان چیزهایی مانند؛ «صبر کنید» گفته می‌شد.

اما می‌بینیم که این قمار گرفته و موفق شده است.
می‌خواهیم از شما بپرسیم که حقیقتا با خود صمیمانه و واقع‌گرایانه فکر کنید و بگویید آیا اینگونه قماری را انجام خواهید داد یا نه و آیا اینگونه ریسکی را مرتکب خواهید شد یا نه؟
از اینکه اعمالی که اگر خود را در جای پیامبر قرار دهیم می‌گوییم انجام نخواهیم داد را او انجام داده است، مشخص می‌شود که وی تا چه اندازه‌ای در ادعای خود مطمئن بوده است.
و این به ما نشان می‌دهد که قرآن به دست خود شخص او نوشته نشده است.

مطالب مشابه

متن منتشر شده در فضای مجازی:گهواره ی اهدایی مردم ایران برای علی اصغر کربلا + عکس پاسخ:با بررسی‌های صورت گرفته توسط ...
متن شبهه:تا حالا هزار بار عدد جالب 124,000 پیامبر را شنیده ایم؛ حال بیایید روی این عدد تفکر کنیم!طبق اطلاعات تاریخی "تمدن بشری" مربوط به 7000 سال پیش در مصر ، ایران و ...
متن شبهه:ایا تا بحال دیده‌اید که یک یهودی بگوید اصل نازیسم خوب بود، اما هیتلر آنرا بد اجرا کرد؟ حکایت خوب بودن اصل اسلام و بد اجرا شدنش در کشورهای اسلامی هم همین ...
مقدمه:نویسندگان منتقد اسلام، همواره مطالبی را به اسلام نسبت می‌دهند که یا از سر عناد و دشمنی و یا از سر جهل و نادانی است. این افراد در مقالاتی در برخی دیگر از ...
بررسی ورود اسلام به ایران
چکیدهپژوهش درباره چگونگی و چرایی ورود مسلمانان به ایران و گسترش نسبتا سریع دین اسلام در این سرزمین در قرون اولیه هجری، از جمله مباحثی است که هنوز مورد توجه پژوهشگران می‌باشد. آگاهی ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب