چهارشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات اعتقادی, شایعات تاریخی, شبهات تاریخ ائمه(ع), شبهات عاشورایی  »   آیا امام حسین(ع) را منتظرانش کشتند؟
۶ شهریور ۱۳۹۸ , ساعت ۲۱:۵۰

آیا امام حسین(ع) را منتظرانش کشتند؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:
منتظران مهدی به هوش که حسین را منتظرانش کشتند.

پاسخ:
ابتدا باید مشخص شود که منتظران امام حسین علیه السلام چه کسانی بودند، تا مشخص گردد، آیا آنها اقدام به کشتن ایشان نمودند یا خیر.

منتظران حضرت سیدالشهدا
افراد بسیاری برای امام حسین علیه السلام نامه نوشتند که برای رهایی از ظلم و فساد حکومت، به کوفه بیاییند و حکومت تشکیل دهند و مردم کوفه نیز با ایشان بیعت خواهند نمود. پر واضح است که هدف امام حسین علیه السلام از حرکتشان به سمت کوفه، تشکیل حکومت به تنهایی نبود؛ بلکه اهداف دیگری چون، بیانگری فساد حکومت، نهی از منکر به مسلمانان و دستگاه حکومت، افشاء میزان انحراف از دین رسول الله و حقانیت تشیع و… از جمله اهداف حضرت بود.
با این مقدمه که امام حسین علیه السلام از بی وفایی مردمان کوفه، به طور کامل با خبر بودند و امیرالمومنین که در کوفه زندگی می نمودند، بارها از بی وفایی و بدعهدی مردمان کوفه گله کرده بودند؛ مطلب واضح‌تر می‌شود که حضرت سیدالشهدا، از پیش می‌دانستند که کوفیان به دنبال حل معضلات اقتصادی و اجتماعی خود هستند و درد دین ندارند. این مطلب بارها در خطبه‌های ایشان مورد اشاره قرار گرفته است.

قاتلان سیدالشهدا
اکثریت شرکت کنندگان در نبرد کربلا، برای مواجهه با لشکریان سیدالشهدا علیه السلام، سپاهیان شهر کوفه بودند. این سپاهیان، غالبا از بدنه مردمی بودند که اعتقادی به امامت نداشته و به همین جهت، در حکومت، پست گرفته بودند. بنابراین اکثریت شرکت کنندگان در لشکر یزید، از غیر معتقدین به ولایت ائمه علیهم السلام بوده‌اند. برای شناخت نوع تفکر لشکریان یزید، می‌توان به برخی گزاره‌های تاریخی نیز مراجعه نمود، از جمله:
۱. شیعیان کوفه و سایر نقاط، سرکوب و غالبا کشته شدند.
ابن أبی الحدید المعتزلی در شرح نهج البلاغه می‌نویسد: «کتب معاویه نسخه واحده إلى عُمَّاله بعد عام الجماعه: “أن برئت الذمّه ممن روى شیئاً من فضل أبی تراب وأهل بیته.” فقامت الخطباء فی کل کُوره وعلى کل منبر یلعنون علیًّا ویبرؤون منه، ویقعون فیه وفی أهل بیته، وکان أشد الناس بلاءاً حینئذ أهل الکوفه لکثره ما بها من شیعه علی علیه السلام، …فقتلهم تحت کل حجر…» [شرح نهج البلاغه: ج۱۱، ص۴۴]
«معاویه نامه ای مشترک را به سرکرده‌هایش در اقصی نقاط مناطق ارسال کرد که: “از برای من، کسی که روایتی در فضیلت ابوتراب (امیرالمومنین علی علیه السلام) و اهل بیتش، نقل کند، خوش هدر است.” پس از این ماجرا، خطباء بر هر منبر و مناره‌ای لعن علی کرده و از او برائت می‌جستند. و بدترین مردم از جهت این بلاء، مردمان کوفه بودند به جهت کثرت شیعیان در این شهر… پس شیعیان به قتل رسیده شدند، حتی اگر زیر سنگی پناه شده بودند…»
۲. شیعیان ابی سفیان
امام حسین علیه السلام در ماجرای کربلا، خطاب به لشکریان یزید می‌فرمایند: «ویحکم یا شیعه آل أبی سفیان! إن لم یکن لکم دین، وکنتم لا تخافون المعاد، فکونوا أحراراً…» [مقتل الحسین للخوارزمی: ج۲، ص۳۸؛ بحار الأنوار: ج۴۵، ص۵۱؛ اللهوف فی قتلى الطفوف: ص ۴۵]
«وای بر شما شیعیان آل ابوسفیان، اگر دین ندارید، و از قیامت نمی‌هراسید، حداقل آزاده باشید…»
۳. سخنان ناروا
از بین سخنان ناروا و توهین‌هایی که به امام حسین علیه السلام شده است، می‌توان چنین برداشت کرد که گویندگان چنین کلام‌هایی، هیچ‌گونه محبت و احترامی برای امام حسین علیه السلام قائل نیستند. از جمله:
قال بعضهم: «إنما نقاتلک بغضاً لأبیک» [ینابیع الموده: ص ۳۴۶] وقال بعضهم: «یا حسین، یا کذاب ابن الکذاب» [الکامل فی التاریخ: ج۴، ص۶۷] وقال آخر: «یا حسین أبشر بالنار» [الکامل لابن الأثیر: ج۴، ص۶۶؛ البدایه والنهایه: ج۸، ص۱۸۳] وقال ثالث للحسین علیه السلام وأصحابه: «إنها -یعنی الصلاه- لا تُقْبَل منکم» [البدایه والنهایه: ج۸، ص۱۸۵»
بعضی از قاتلان سیدالشهدا گفتند: «ما تو را می‌کشیم، برای بغضی که از پدرت داریم.» و برخی دیگر گفتند: «ای حسین، ای دروغگو فرزند دروغگو» و گروه دیگری می‌گفتند: «ای حسین، بشارت باد به تو جهنم» و گروه سومی به سیدالشهدا و اصحاب ایشان می‌گفتند: «این نمازهای شما مورد قبول نیست.»
۴. نبود هیچ شیعه‌ مذهبی در بین لشکریان یزید
دیگر دلیل اینکه در هیچ منبعی از شیعیان مطرح و سرشناس، در لشکریان یزید، ذکر و یادی نشده است؛ در حالی که تمام سرشناسان این لشکر را اهل سنت متعصب زمانه که به خلافت یزید معتقد شده و با او بیعت کرده بودند، تشکیل می‌دادند.

نتیجه
اولا: قاتلان سیدالشهدا از اهل سنت متعصب زمانه بودند و وجود هیچ شیعه‌ای در بین آنها گزارش نشده است.
دوما: مردمان کوفه که اکثریت سپاهیان را تشکیل می‌دادند، از عموم مردم و سپاه شهر کوفه بودند که شیعیان بسیار اندکی در بین آنها وجود داشته است.
سوما: قاتلان سیدالشهدا، نمی‌توانند شیعه باشند، چرا که جمع اضداد می‌شود. چگونه کسی شیعه باشد و امام خود را به قتل برساند؟
چهارما: شاید منتظران حضرت سیدالشهدا در کوفه، به جهت بدعهدی‌های خود، شرایطی را برای قتل سیدالشهدا فراهم کرده بودند، ولی این منتظران دروغین، هرگز شیعه نبوده‌اند. برخلاف منتظران حضرت حجت علیه السلام که غالبا شیعیان مخلص ایشان هستند.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:آیا حدیث «ان الله شاء ان یراک قتیلا» معتبر است؟ برخی به اعتبار آن نقد وارد کرده‌اند. پاسخ:در قواعد تاریخ‌پژوهی، هر منبعی که قبل از قرن هفتم نگارش یافته باشد؛ ...
سوال:آیا علم عزاداری، نماد صلیب بوده و صفویه پایه گذار آن بودند؟ پاسخ:عزاداری در ایران، از ابتدای ایمان دیلمیان در شمال ایران، در منابع مختلف گزارش شده است؛ در دوره ...
سوال:آیا جدا شدن اصحاب امام حسین علیه السلام در شب عاشورا، صحت دارد؟ پاسخ:آنچه در تاریخ ثابت شده است، جدا شدن برخی از همراهان سیدالشهدا علیه السلام، در منزل ...
سوال:آیا عبارت «ان کان دین محمد لم یستقم، الا بقتلی یا سیوف خذینی» از امام حسین علیه السلام است؟ پاسخاین عبارت، بیتی است از شاعر معروف عرب و شیعه، «محسن ...
سوال:آیا عبارت «ان الحیوة عقیدة و جهاد» از امام حسین است؟ پاسخعبارت «ان الحیوة عقیدة و جهاد»، مصرع دوم بیتی از شاعر مصری، «احمد شوقی» است. وی این قصیده را ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب