چهارشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات عدل و صفات خداوند, شبهات قرآنی, وقایع تاریخی  »   بررسی تناقض، کشف فسیل‌های انسان‌های اولیه و ماجرای آدم و حوا
۴ شهریور ۱۳۹۸ , ساعت ۱۵:۳۳

بررسی تناقض، کشف فسیل‌های انسان‌های اولیه و ماجرای آدم و حوا

متن شبهه:
دانشمندان با بررسی استخوانهای فسیل‌ شده «لوسی»، جانوری شبه انسان و شبه میمون که ۳/۲ میلیون سال پیش می‌زیسته است، به این نتیجه رسیدند که این جانور از درخت افتاده و مرده است…

پاسخ:
مساله فرگشت و یا نظریه تکامل، از لحاظ علمی بارها مورد نقد و بررسی دانشمندان قرار گرفته است، که در این رابطه، دانشمندان بسیاری این نظریه را از لحاظ علمی، سست و یا نادرست معرفی نمودنده‌اند؛ در مقابل دانشمندان دیگری این نظریه را با اکتشافات دیرینه شناسی مرتبط کرده و برای آن توجیهات مختلفی ذکر نموده‌اند.

اما باید دانست که، نظریه فرگشت یا تکامل داروین، چه تایید شود و چه مورد نقد قرار گرفته و از لحاظ علمی رد گردد؛ نمی‌تواند هیچگونه خللی در تعالیم دینی درباره پیدایش انسان‌ها وارد سازد.

بنابر آموزه‌های ادیان الهی، ما انسان‌ها، همگی از پدر و مادری مشترک و اولیه به وجود آمده‌ایم. این در حالی است که علوم زیست شناسی، انسان را نه به عنوان یک موجود خردمند، بلکه به عنوان یک پدیده زیستی و موجود زنده مورد بررسی قرار می‌دهند.
برای مثال، در معرفی فسیل کشف شده لوسی، آمده است: «لوسی (جنوبی‌کپی عفاری) نام مصطلحی است برای AL ۲۸۸–۱، مجموعه‌ای شامل چند صد قطعه استخوان فسیل که ۴۰ درصد از اسکلت یک انسان‌تبار مؤنث از نوع جنوبی‌کپی عفاری را تشکیل می‌دهد. لوسی به گونهٔ جنوبی‌کپی آسا تعلق دارد وقدمت آن ۳٫۲ میلیون سال تخمین زده شده‌است.»
با دقت در تعریف فوق، و با مشاهده گزارشات مشابه، درخواهیم یافت که آنچه به این فسیل‌های مشابه انسان، اطلاق می‌شود، انسان‌های اولیه نیست، بلکه انسان‌تبار است.

انسان‌تبارها
انسان‌تباران (Hominini) طایفه و تباری است که در آن، انسان و حیوانات مشابه انسان از قبیل شامپانزه در آن جای گرفته‌اند. هرچند در بین دانشمندان و مجامع علمی، همچنان در عنوان بندی و جای گیری برخی حیوانات در این طایفه و تبار، مناقشاتی وجود دارد، با این حال، انسان‌های امروزی (که در این طایفه با عنوان “انسان خردمند” معرفی شده‌اند) جای گرفته‌اند.
بر اساس دیدگاه و نظریه فرگشت، انسان‌تبارها همگی به نوعی با هم در ارتباط بوده‌اند و سبب پیدایش طبقه بعدی، جهش یا تغییر در طبقه قبلی بوده است.

دیدگاه ادیان الهی
بر اساس آموزه‌های ادیان الهی، انسان‌های امروزی، از نسل پدر و مادری مشترک می‌باشند، که با نام‌های آدم و حوا در ادیان ابراهیمی معرفی شده‌اند. هرچند در شیوه خلقت آدم و حوا، سخن و تفاسیر بسیار است، اما از ظاهر آموزه‌های دینی چنین برمی‌آید که آدم و حوا مستقیما و بدون هیچگونه تکامل و جهشی، به صورت مستقل خلقت یافته‌اند.
این در حالی است که برخی از مفسرین قرآن، و محشین اناجیل، به استعاره‌ای بودن ماجرای خلقت آدم و حوا در کتب آسمانی اشاره داشته‌اند و آن را تلویح و تمثیل برای فهم حداقلی از شیوه به وجود آمدن اولین انسان‌ها (انسان‌های خردمند) می‌دانند. این افراد معتقدند که ماجرای خلقت آدم و حوا، و شیوه حیات ایشان، همگی استعاره از نوع جهش و تکامل و خلقت طی برنامه‌ای بلند مدت ایشان می‌باشد.
هرچند دیدگاه این افراد، چندان مورد تایید نمی‌باشد و استدلال‌های آنها قوت مناسبی ندارد، اما این مطلب زمانی جالب‌تر می‌شود که برخی از این مفسرین، قبل از تولد داروین و اعلام دیدگاه معروفش (مبنی بر تکامل) استدلالشان را مطرح کرده‌اند.

آیا بین آنچه زیست شناسان می‌گویند و آنچه ادیان گفته‌اند، تعارض و تناقض است؟
در پاسخ به این سوال، باید مشخص شود که زیست شناسان چه چیزی می‌گویند و ادیان چه چیزی گفته‌اند؛ تا مشخص گردد که بین این دو کلام، تفاوتی وجود دارد یا خیر؟
با بررسی اولیه این دو نوع سخن، (یعنی سخن ادیان الهی مبنی بر خلقت آدم و حوا و سخن زیست شناسان مبنی بر نظریه تکامل) درخواهیم یافت که:
اولا: زیست شناسان، در این مساله دچار اختلافات فراوانی هستند و یک اجماع کلی در بین آنها وجود ندارد. بسیاری از دانشمندان زیست شناسی، با نظریه تکامل به شدت مخالف هستند، و حتی آن را به عنوان یک نظریه علمی نیز نمی‌پذیرند.
دوما: ادیان الهی نیز، در منابع خود، به صورت مختصر و کوتاه به مساله خلقت آدم و حوا پرداخته‌اند، بنابراین نمی‌توان از این اختصار و بلکه مجازگویی، برداشت علمی داشت.
سوما: محل بحث زیست شناسان، انسان‌تبارها هستند، در حالی که محل بحث ادیان الهی، انسان‌های خردمند (یک طبقه از طبقات انسان‌تبارها) می‌باشند. بنابراین بین این دو سخن، اشتراکی وجود ندارد که بخواهیم، به تناقض بینشان حکم کنیم.
این مطلب زمانی واضح‌تر خواهد شد که در آموزه‌های اسلام (که قصد دفاع از آن را داریم) از انسان‌هایی قبل از حضرت آدم و حوا بر روی زمین یاد شده است.

انسان‌هایی قبل از حضرت آدم و حوا
گزارشات مختلفی از تعالیم دینی، موافق با این مطلب که قبل از حضرت آدم و حوا، موجوداتی پر شباهت به انسان (و به نوعی انسان) بر روی زمین زندگی می‌کردند که با خلقت انسان، آنها منقرض شده‌اند. در ادامه به برخی از این گزارشات اشاره خواهیم کرد:

۱. انسان‌هایی قبل از حضرت آدم در قرآن:
خداوند متعال در قرآن کریم آورده‌است: «وَإِذْ قَالَ رَبُّکَ لِلْمَلَائِکَهِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَهً  قَالُوا أَتَجْعَلُ فِیهَا مَنْ یُفْسِدُ فِیهَا وَیَسْفِکُ الدِّمَاءَ» [بقره، ۳۰] «و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت: “من در زمین جانشینى خواهم گماشت”، [فرشتگان‌] گفتند: “آیا در آن کسى را مى‌گمارى که در آن فساد انگیزد، و خون‌ها بریزد؟”».
از متن آیه چنین برمی‌آید که قبل از خلقت آدم و حوا، موجودات دیگری، شبیه به انسان در زمین زندگی می‌کردند و حتی به سبب اختیار و عقلی که داشته‌اند، دچار خطا و ظلم و فساد نیز شده‌اند، چرا که اگر عقل و اختیاری نداشتند، بازخواست ملائکه از رفتار آنان، نابجا می‌بود.

۲. هزاران هزار انسان، قبل از آدم
در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده است:
«…لعلک ترى أن الله عز وجل إنما خلق هذا العالم الواحد وترى أن الله عز وجل لم یخلق بشرا غیرکم؟ بلى والله لقد خلق الله تبارک وتعالى ألف ألف عالم وألف ألف آدم أنت فی آخر تلک العوالم.» [بحارالانوار، ج۸، ص۳۷۵]
«…شاید گمان کنی که خداوند متعال، تنها این عالم را آفریده است و بشری غیر از شما انسان‌ها نداشته باشد؟! اما این اشتباه است، به تحقیق خداوند تبارک و تعالی، هزاران هزار عالم و هزاران هزار انسان آفریده است که شما [انسان‌های روی زمین] آخرین آنها هستید.»

۳. هفت عالَم قبل از آدم
امام باقر علیه السلام در روایتی می‌فرمایند:
«لقد خلق الله عز وجل فی الأرض منذ خلقها سبعه عالمین لیس هم من ولد آدم، خلقهم من أدیم الأرض فأسکنهم فیها واحدا بعد واحد مع عالمه، ثم خلق الله عز وجل أبا هذا البشر وخلق ذریته منه» [بحارالانوار، ج۸، ص۳۷۵]
«خداوند متعال پس از خلق زمین، هفت عالم (دوره) بر روی زمین خلق نمود که هیچکدامشان از فرزندان آدم علیه السلام نبودند؛ آنها را از قشر زمین خلق نمود و بر روی زمین اسکانشان داد. آنها نسل به نسل بعد از هم زندگی کردند؛ تا اینکه خداوند، حضرت آدم را خلق نمود و ما (بشر خردمند) را از نسل او قرار داد.»

۴. موجوداتی که نه انس بودند و نه جن
در تفسیر عیاشی آمده است:
«قال رجل لابی عبدالله علیه السلام: إن الناس یزعمون أن الدنیا عمرها سبعه آلاف سنه فقال علیه السلام: لیس کما یقولون، إن الله خلق لها خمسین ألف عام، فترکها قاعا قفرا خاویه عشره آلاف عام، ثم بدا لله بداء، فخلق فیها خلقا لیس من الجن ولا من الملائکه ولا من الانس وقدر لهم عشره آلاف عام، فلما قربت آجالهم أفسدوا فیها فدمر الله علیهم تدمیرا ثم ترکها قاعا قفرا خاویه عشره آلاف عام، ثم خلق فیها الجن، وقدر لهم عشره آلاف عام [فیها] فلما قربت آجالهم أفسدوا فیها وسفکوا الدماء وهو قول الملائکه “أتجعل فیها من یفسد فیها ویسفک الدماء”» [بحارالانوار: ج۵۴، ص۸۷]
«شخصی از امام صادق علیه السلام سوال کرد: مردم چنین فکر می‌کنند که عمر دنیا، هفت هزار سال است. حضرت در پاسخ به او فرمودند: چنین نیست، خداوند زمین را آفرید پنجاه هزار سال آن را رها کرد، سپس موجوداتى آفرید که نه از جنس جن بودند نه از فرشته و نه از انسان، این‌ها ده‌ها هزار سال ماندند و سپس منقرض گشتند، سپس جن را آفرید که پس از مدتى بناى خون ریزى و فساد در زمین را شروع کردند، کار جن و ناس زمینه‌اى شد که فرشتگان با آفرینش انسان لب به سؤال گشودند که خداوندا، آیا مى‌خواهى در زمین باز کسى را بیافرینى که تباهى به بار آورد و خونریزى نماید؟»

۵. نسناس‌ها، قبل از آدم
امام باقر علیه السلام به نقل از امیرالمومنین علی علیه السلام در روایتی می‌فرمایند:
«إن الله تبارک وتعالى أراد أن یخلق خلقا بیده وذلک بعدما مضى من الجن والنسناس فی الأرض سبعه آلاف سنه، وکان من شأنه خلق آدم کشط عن أطباق السماوات وقال للملائکه: انظروا إلى أهل الأرض من خلقی من الجن و النسناس، فلما رأوا ما یعملون من المعاصی وسفک الدماء والفساد فی الأرض بغیر الحق عظم ذلک علیهم… فلما سمع [الله تعالی] ذلک من الملائکه، [قال لهم:] …أبین النسناس عن أرضی و أطهرها منهم…» [بحارالانوار: ج۱۱، ص۱۰۳]
«خداوند تبارک و تعالی اراده فرمود که پس از گذشت هفت‌هزار سال از پایان زیستن جنّ و نسناس در زمین به دست خود مخلوقی بیافریند. خلقت آدم (علیه السلام) برای خدا، مانند گشودن آسمان برای او بود. خدا [در هنگام خلق آدم] به فرشتگان فرمود: «به‌سوی زمینیان بنگرید و آفریده‌های من، از جن و نسناس را ببینید». وقتی فرشتگان، گناهکاری و خونریزی و فساد ناروای آنان را در زمین دیدند، این امر بر آنان گران آمده و خشمگین شدند… وقتی خداوند متعال این سخن را از فرشتگان شنید، فرمود: …نسناس‌ها را از زمین خارج کنید و زمین را از وجود آنها طاهر سازید [تا آدمیان بر روی زمین زندگی نمایند]».

نتیجه
با بررسی منابع اسلامی، درخواهیم یافت که موجوداتی قبل از خلقت آدم علیه السلام بر روی زمین زندگی می‌نمودند که صاحب عقل و اختیار بوده‌اند. طبیعی است که از این موجودات، آثار و بقایایی یافت شود؛ چیزهایی اعم از وسائل زندگی، فسیل‌ها، منازل، نقاشی‌های غارنشینان و…
با این حساب، ماجرای کشف فسیل موجودات (اصطلاحا) انسان‌تبار، یا به طور مطلق، هر موضوعی در زمینه فرگشت و تکامل، هیچگونه تعارض و تناقضی با آموزه‌های دینی، خصوصا دین مبین اسلام نداشته و این مطالب، با هم قابل جمع می‌باشند.
همچنین شایان ذکر است که، بسیاری از تحقیقات دیرینه شناسی، در هنگام تلفیق با علم زیست شناسی، دچار خطاهای فاحشی شده‌است که بعدها، توسط دانشمندان، فاش گردیده است. تاریخ گواه آن است که دانشمندان زیست شناسی، بارها استخوان‌ها و فسیل‌های کشف شده توسط دیرینه شناسان را که به عنوان انسان‌های اولیه معرفی شده‌اند، مورد بررسی قرار داده و هویت واقعی آنها را فاش نموده‌اند. در اکثر موارد، این فسیل‌ها مربوط به حیواناتی از خانواده اورانگوتان‌، شامپانزه‌، پونگینه، گیبون و گوریل‌ها بوده‌اند.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن شبهه:تا حالا هزار بار عدد جالب 124,000 پیامبر را شنیده ایم؛ حال بیایید روی این عدد تفکر کنیم!طبق اطلاعات تاریخی "تمدن بشری" مربوط به 7000 سال پیش در مصر ، ایران و ...
متن شبهه:تنها در کتاب‌های مقدس است که می‌توان مردی را یافت که در کنار زنی لـ ـخت می‌ایستد، اما با تکه‌ای میوه اغوا می‌شود. پاسخ:احتمالا قصد نویسنده، ...
سوال:آیا ابلیس از بهشت رانده شده بود؟ اگر چنین است، چطور بعد از رانده شدن، مجددا در ظاهر مار، وارد بهشت شده و آدم و حوا را فریب داده است؟...
پرسش:از طرفی خداوند می‌فرماید بار گناه کسی را گردن کس دیگر نمی‌اندازیم و از طرفی وقتی داستان آدم و حوا را بیان می‌کند با وجود اینکه آن دو گناه می‌کنند و از بهشت ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب