پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات فقهی, شبهات احکام جنگ و برده, شبهات احکام عبادی  »   فلسفه تکیه بر تفنگ در حین خطبه نماز جمعه
۱۱ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۱۴:۵۰

فلسفه تکیه بر تفنگ در حین خطبه نماز جمعه

متن منتشر شده در فضای مجازی:
فلسفه ی تکیه بر تفنگ در حین خطبه نماز جمعه
قرآن و شمشیر دو مظهر اسلامند.هنوز هم نقش شمشیر را بر پرچم بسیاری از کشورهای اسلامی میتوان دید. این مسئله ریشه در آیات قرآن و روایت ائمه ی معصوم دارد: سوره البقره-آیه۲۱۶ کُتِبَ عَلَیۡکُمُ ٱلۡقِتَالُ – قِتال بر شما مقرّر و لازم شده
امام صادق فرمود:جدم رسول خدا گفت: خیر و خوبى با شمشیر و در سایه شمشیر به‏ دست مى‏ آید.مردم جز با شمشیر راست نمى شوند. شمشیر کلید بهشت و دوزخ است.

پاسخ:
ابتدا متن کتاب فروع کافی را مطالعه می‌نماییم:
بسم الله الرحمن الرحیم کتاب الجهاد (باب) (فضل الجهاد) ۱_ عده من أصحابنا، عن أحمد بن محمد، عن علی بن الحکم، عن عمر بن أبان، عن أبی عبد الله (ع) قال: قال رسول الله صلى الله علیه وآله: الخیر کله فی السیف وتحت ظل السیف ولا یقیم الناس إلا السیف والسیوف مقالید الجنه والنار.
ترجمه: بسم الله الرحمن الرحیم، کتاب جهاد (باب فضیلت جهاد) ۱_ از امام صادق فرمودند: رسول اکرم فرمودند: همه خیر در شمشیر است و در سایه شمشیر. مردم جز با شمشیر استوار نشوند و شمشیرها کلیدهای بهشت و جهنم‌اند.

از نام بابی که روایت در آن نقل شده، هویداست که منظور از شمشیر، جهاد و مبارزه در راه حق است. جالب آنکه نویسنده متن، به خود زحمت نداده و توضیح محقق کتاب را در پاورقی مطالعه نکرده است. در پاورقی کتاب فروع کافی (همان منبعی که آدرسش در متن شبهه قرار داده شده بود) آمده است:
«إنما کان الخیر کله فی السیف وتحت ظل السیف لأنه به یسلم الکفار وبه یستقیم الفجار وبه ینتظم أمور الناس لما فیه من شده البأس وبه یثاب الشهداء وبه یکون الظفر على الأعداء وبه یغنم المسلمون ویفئ إلیهم الأرضون وبه یؤمن الخائفون وبه یعبد الله المؤمنون…»
ترجمه: «اینکه همه خیر در شمشیر است و در سایه شمشیر؛ به این علت است که با شمشیر (جهاد) کفار تسلیم شده و موجب کم شدن فجورها (یا ترک جنگ‌های اعراب جاهی) می‌شود. با شمشیر است که امور مردم نظم خواهد گرفت. با شمشیر شهدا اجر می‌گیرند، و به واسطه آن است که بر دشمنان پیروز می‌شوند. با شمشیر است که مسلمانان به غنیمت رسیده، زمینشان (وطنشان) حفظ می‌شود، و به واسطه آن وحشت زده‌ها در امان هستند و خداوند به واسطه آن (جهاد) از جانب مومنان عبادت می‌شود…»

حال که مشخص شد منظور از کلمه شمشیر در روایت، جهاد است؛ درباره آیه ۲۱۶ بقره می‌گوییم:
آیه شریفه می‌فرماید: «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِتَالُ»؛ یعنی: «جهاد بر شما واجب شده است». کلمه قتال در لغتنامه‌ها به جهاد و مبارزه آمده است. ضمن اینکه این آیه در بیان وجوب جهاد بر مسلمانان، نازل شد.

بنابراین مشخص شد که دو مورد از استنادهای متن شبهه، درباره جهاد است که شمشیر و سلاح، از نمادهای آن می‌باشند. در ادامه به علت دست گرفتن سلاح در نماز جمعه می‌پردازیم:

در نماز جمعه، بنابر سنت و برخی احادیث، امام جمعه در حین خطبه، بهتر است به سلاح، عصا یا تیروکمان تکیه نماید. این سنت، می‌تواند به جهت اعلام آمادگی مسلمانان برای جهاد و یا برای اعلام اقتدار و استواری مسلمانان به کفار و منافقین باشد. این موضوع ارتباطی به خشونت طلبی مسلمانان ندارد.

ضمن اینکه، اسلام با خشونت، جنگ طلبی، آتش افروزی و قتل به ناحق مخالف است و دعوت به صلح، آشتی و مهربانی می‌نماید. گواه این مطلب اینکه تمام جنگ‌های تاریخ اسلام در زمان حیات پیامبر، دفاعی یا تلافی جویانه بودند.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن شبهه:آخوند اکبر خراسانی که مدتی امام جمعه شهر نطنز بود (موقت) و سپس به نایب رییس شورای اقتصادی مجلس و نماینده حوزه روحانیت در ارتش منصوب گردید پس از دریافت مبالغی بالغ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب