پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   سایر ادیان و مکاتب, شبهات احکام عبادی  »   ارتباط دعای عربی سفره هفت سین و نوروز پارسی
۱۰ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۵۱

ارتباط دعای عربی سفره هفت سین و نوروز پارسی

متن شبهه:
همه ما بارها از خود پرسیده ایم که این جمله عربی (یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل و نهار…) که تا امروز سر سفره های هفت سین میشنویم چه پیوندی با نوروز پارسی دارد. نوروز یک جشن پرپیشینه و کاملا پارسی است و به هیچ وجه به تازی ها و زبان آنها مربوط نمی شود. ما با خدای خود به پارسی سخن میگوییم (خدایی که جز زبان تازی نداند خدای ما پارسی ها نیست)

پاسخ:
ابتدا باید تذکر داده شود که زبان، هیچ ارتباطی به قومیت افراد ندارد؛ همانطور که بسیاری از ایرانی‌های مقیم کشورهای غربی، به زبان ملی همان کشور و یا انگلیسی صحبت می‌کنند و شاید اصلا فارسی متوجه نشوند. این مطلب هیچگاه دلیل نمی‌شود قومیت آنها  تحت شعاع قرار بگیرد.

همچنین باید توجه داشت که رسم نوروز، هیچ ارتباطی به ادیان الهی ندارد و تنها یک مراسم باستانی که گویا ریشه در ادیان خرافی آتش پرستی دارد؛ می‌باشد. حال که این رسم در ادیان الهی نیست، طبیعتا اسلام نیز درباره آن هیچ دستورالعملی ندارد.

اما رسم مسلمانان ایرانی، به جهت همجواری با ایرانیان باستان گرا و یا حتی زرتشتیان، سبب شد تا آنان نیز به این رسم قدیمی (یعنی جشن گرفتن نوروز و تحویل سال) پایبند بمانند. اسلام نیز پیرامون این جشن، مسلمانان را مجبور به هیچ وظیفه‌ای نمی‌نماید و آنها را آزاد گذاشته است.

همین مسلمانان، برای برقراری ارتباط بیشتر با حق تعالی و فال نیک زدن این اتفاق طبیعی (گردش سال) اقدام به آداب اسلامی کردند. از جمله تلاوت قرآن، اذکار مخصوص و از جمله این ذکر شریف: «یا مقلب القلوب و الابصار».

لازم به ذکر است که ایرانیان بسیاری، به زبان‌های مختلف، همچون کردی، لری، لکی، گیلکی، پشتو، ترکی، بلوچی، ارمنی و حتی عربی در ایران زندگی می‌نمایند و اغلب به این رسم باستانی (نوروز) پایبند می‌باشند. باید از نویسنده متن پرسید که این افراد با چه زبانی، دعای مورد علاقه خود را در سال تحویل و مراسم نوروز بخوانند؟ به زبان فارسی؟

اما در پاسخ به این مطلب که آیا خداوند جز عربی نمی‌فهمد؛ باید گفت که خیر. خداوند عالم کل است و محال است که چیزی را نداند و یا نفهمد. اما در آئین اسلام، به جهت ایجاد یک نظم و هماهنگی در سرتاسر جهان، یک زبان غنی (که آن عربی است) انتخاب شده، و بر اساس همین زبان مشترک، مسائل قضائی، مسائل مالی و قراردادی، زبان دینی و از جمله ادعیه و اذکار تدوین شدند که طبیعی است مسلمانان آنها را به همان شکل تدوین شده (عربی) مورد استفاده قرار می‌دهند.

همین مسلمانان در برخی موارد، از زبان اصلی خود برای درخواست‌هایشان از خداوند استفاده می‌نمایند که نتیجه آن را نیز می‌بینند.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب