پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, شایعات تاریخی  »   خوردن علف و درمان گلودرد توسط یک کشیش آفریقایی +پاسخ
۸ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۱۶:۵۹

خوردن علف و درمان گلودرد توسط یک کشیش آفریقایی +پاسخ

متن منتشر شده در فضای مجازی:
یک کشیش در آفریقای جنوبی مردم را برای نزدیک‌تر شدن به خدا دعوت به خوردن علف کرد! این کشیش (Pastor Lesego Daniel) که توسط پیروانش به “miracle man” (مرد خارق العاده) مشهور است به پیروانش گفته بود که خوردن علف باعث نزدیک شدن به خدا میشود. رزماری یکی از پیروان ۲۱ ساله این کشیش گفته : بله ما علف خوردیم و به آن افتخار میکنیم زیرا ثابت کردیم که به خواست و قدرت خدا میتوانیم هر کاری بکنیم همچنین او ادعا کرد که گلو دردی که بیشتر از یکسال داشت مداوا شده.

پاسخ:
«ادعاهای عجیب و رفتارهای متفاوت توسط کلیساهای جدید در غرب و خصوصا در آفریقا به شدت در حال افزایش است.» این آماری است که بی‌بی‌سی درباره کلیساهای نوظهور می‌دهد. این گروه‌ها سعی دارند تا افرادی را پیرامون خود جمع کرده و با دستوراتی خاص و جدید، افراد را قانع کنند که سخنانش تاثیرگذار است. از جمله این افراد، Pastor Lesego Daniel است. کشیشی که در آفریقا، کلیسایی کوچک ساخته و افرادی را پیرامون خود جمع کرده است.

او در یکی از جلساتش، برای درمان معجزه آسای یک زن بیمار، اسپری حشره کشی را در صورت آن زن خالی کرد؛ اما موفق به درمانش نشد.

در مراسمی دیگر، یک شیشه بنزین را به ادعای خود تبدیل به آب آناناس کرد؛ حتی پیراوانش را مجاب به خواندن آن کرد؛ ولی خوردن این ماده، باعث به هم خوردن حال پیروانش شد؛ هرچند مدعی بودند که این مایع شیرین است. حتی پس از مراسم علف خوردن (که در متن اشاره شد) اکثر افراد حاضر در جلسه، دچار مسمومیت شده و به استفراغ افتادند.

هرچند در بطلان ادعاهای این کشیش آفرقایی نیاز به برهان و استدلال نیست؛ اما نباید از بهره‌گیری این فرد از علم روانشناسی در مجاب کردن پیروانش غافل بود. کسانی که هرچند بیمار هستند، اما با قوه تخیل خود، آثار بیماری را نادیده گرفته و خود را شفا یافته می‌دانند. و یا افرادی که هر چند به ظاهر پیروی راستین هستند، اما در باطن تنها بازیگران برای مجاب کردن دیگران هستند. مانند وردستان شعبده باز که بازیگران صحنه می‌باشند.

به هر حال، ماجراهای از این دست، نمی‌توانند با استدلالات عقلی و منطقی ادیان الهی و خصوصا اسلام معارضه داشته باشد. اسلام، برای اثبات حقانیت خود از دلایل مختلفی استفاده می‌کند، و پس از اثبات حقانیت است که در بعد ماوراء الطبیعه اقداماتی را نیز به معرض عموم قرار می‌دهد.
معجزات پیامبران، دارای ویژگی‌های خاصی است که امکان مقابله به مثل آن توسط دیگران نیست؛ به همین جهت است که به آن معجزه می‌گویند. یعنی چیزی که دیگران از انجامش عاجزند.

اما پیرامون شفا یافتن از بیماری توسط اجرای برخی دستورات این کشیشان، باید گفت که: اولا مشخص نیست که چنین اتفاقی (بهبود بیماری) حقیقتا اتفاق افتاده باشد و یک سناریو از پیش طراحی شده نباشد. دوما مشخص نیست که چنین اعترافی، تنها از روی علاقه شخصی آن فرد معترف و به دروغ نباشد. سوما بر فرض اینکه حقیقتا چنین بهبودی اتفاق افتاده باشد، احتمال دارد دلیل این بهبود، تلقین فرد باشد. همان چیزی که امروزه با نام «خود درمانی» یا «درمان با ضمیر ناخوداگاه» مشهور شده است.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:عبدالباسط عبدالصمد، بر اثر سرطان حنجره و بیماری دیابت و التهاب کبد از دنیا رفت. چطور قشنگ‌ترین قاری قرآن جهان بر اثر سرطان حنجره از دنیا میره؟ و آیا این موضوع با آیه‌ای ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:خداي مذهبيون قصد دارد تو را از سرطان شفا دهد، اما فقط به شرطي كه خيلي دعا كني،.. ضمنا شـرمنده است كـه از اول تو را به سرطان ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب