پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات مهدویت  »   با این همه فساد و ظلم، چرا امام زمان نمی‌آیند؟
۸ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۱۵:۳۴

با این همه فساد و ظلم، چرا امام زمان نمی‌آیند؟

سوال:
در زمان کنونی فساد اخلاقی وغیراخلاقی وکشت وکشتارانسان‌ھای بی گناہ عادی شدہ است، پس امام زمان اگر وجود دارد چرا به داد انسان‌ھا نمی‌رسد؟

پاسخ:
قبل از پاسخ به این سوال، باید تذکر داد که، وجود امام زمان و حقانیت اسلام و… تماما با استدلال‌های عقلی و نقلی به اثبات رسیده است. با رد این مطلب که «اگر امام زمانی هست» و بیان این نکته که «امام زمان وجودشان با دلایل مختلف اثبات رسیده است» در مقام پاسخ این سوال می‌گوییم:

ظهور امام زمان علیه السلام، به عوامل مختلفی بستگی دارد، که یکی از آنها فساد و تباهی در جهان است. ضمن اینکه، امام وظایف مختلفی دارد که یکی از آنها مبارزه با تباهی و فساد است؛ بنابراین هم باید توجه داشت که زمان ظهور نرسیده است (چون تمام عوامل غیبت از بین نرفته است) و هم باید متوجه بود که تنها وظیفه امام روی زمین نمانده که حضرت حتما ظهور بفرمایند.

توضیح بیشتر:
برای ظهور حضرت حجت علیه السلام باید یارانی پرورش پیدا کنند و زمینه‌های ظهور فراهم شود، اگر یاران کارآمد تربیت نشوند و جهان آماده پذیرش امام نگردد، امام عصر ظهور نمی‌کنند، همان طور که در طول تاریخ بروز جنگ جهانی اول و دوم باعث ظهور نشده.

آیت الله سبحانی در کتاب راهنمای حقیقت چنین می‌نویسند:
برنامه حضرت مهدی  با برنامه پیامبران و سایر پیشوایان یک تفاوت کلی دارد و آن این که برنامه وی قانون‌گذاری نیست، بلکه یک برنامه به تمام معنی اجرایی در تمام جهان است. به این معنی که او مأموریت دارد تمام اصول تعالیم اسلام را در جهان پیاده کند و اصول عدالت و دادگری و حق و حقیقت را در میان جامعه بشری بگستراند. روشن است که پیاده شدن چنین برنامه انقلابی جهانی، که به وسیله آن اصول عدالت و دادگری و حقّ و حقیقت در میان همه مردم جهان گسترش یابد، به شرایط و مقدّماتی نیاز دارد که تحقق آنها جز با مرور و تکامل همه جانبه اجتماع ممکن نیست برخی از آن مقدمات عبارتند از:

۱_ آمادگی روحی:
در درجه نخست باید مردم جهان برای اجرای این اصول، تشنه و آماده گردند و تا زمانی که در مردم جهان تقاضایی نباشد، «عرضه» هر نوع برنامه مادّی و معنوی مؤثر نخواهد بود. قانون عرضه و تقاضا نه تنها در نظام زندگی اقتصادی حکم‌فرماست، بلکه مشابه این نظام در عرضه برنامه‌های معنوی و اصول اخلاقی و مکتب‌های سیاسی و انقلابی نیز حاکم می‌باشد و تا در اعماق دل مردم برای این نوع امور تقاضا و درخواستی نباشد، عرضه آن با شکست رو به رو شده و کاری از پیش نخواهد رفت. امام باقر(ع) می‌فرماید: «روزی که قائم آل محمّد قیام کند، خدا دست خود را بر سر بندگان می‌گذارد، در پرتو آن خردها را جمع می‌گرداند و شعور آنان به حد کمال می‌رسد» [کافی ج۱ ص۲۵]
لبتّه گذشت زمان و شکست قوانین مادّی و پدید آمدن بن‌بست‌های جهانی و کشیده شدن بشریّت بر لب پرتگاه جنگ، مردم جهان را به تنگ آورده و آنان را به این حقیقت واقف خواهد ساخت که اصول و قوانین مادّی و سازمان‌های به اصطلاح بین المللی، نه تنها نمی‌توانند مشکلات زندگی را حل کنند و عدالت را در جهان حکم‌فرما سازند، بلکه همین خستگی و یأس، مردم دنیا را برای پذیرش یک انقلاب بنیادی مهیّا و آماده می‌سازد و می‌دانیم که این موضوع نیاز به گذشت زمان دارد تا تجربه‌های تلخ زندگی ثابت کند که تمام نظامات مادّی و سازمان‌های بشری در اجرای اصول عدالت و احقاق حق و برقراری امنیّت و آرامش، عاجز و ناتوان می‌باشند و سرانجام باید بر اثر یأس و نومیدی، این تقاضا در مردم گیتی برای تحقّق چنان آرمان الهی پدید آید و زمینه برای عرضه یک انقلاب جهانی به وسیله یک مرد الهی و آسمانی، از هر نظر مساعد گردد.

۲_ تکامل علوم و فرهنگ‌های انسانی:
از سوی دیگر برای برقرار ساختن یک حکومت جهانی بر اساس عدل و داد، نیاز فراوان به پیشرفت علوم و دانش‌ها و فرهنگ‌های اجتماعی و مردمی است که آن نیز بدون پیشرفت فکری و گذشت زمان، ممکن و میسّر نمی‌گردد.
برقراری حکومت جهانی که در پرتو آن، در سراسر جهان عدل و داد و قانون حکومت کند و همه مردم جهان از کلیه مزایای فردی و اجتماعی اسلامی بهره‌مند گردند بدون وجود یک فرهنگ پیشرفته در کلیّه شؤون بشری امکان پذیر نیست و هرگز بدون یک فرهنگ کامل، جامه عمل به خود نمی‌پوشد. این نیز احتیاج به گذشت زمان دارد.

۳_ تکامل وسایل ارتباط جمعی:
از طرفی چنین حکومتی به وجود وسایل کامل ارتباط جمعی نیاز دارد تا در پرتو آن بتواند مقرّرات و احکام و اصول انسانی را از طرق مختلف در مدّت کوتاهی به مردم جهان اعلام کند. این امر نیز بدون تکامل صنایع انسانی و گذشت زمان محقق نمی‌شود.

۴_ پرورش نیروی انسانی:
از همه اینها گذشته، پیشبرد چنین هدفی و پی‌ریزی چنان انقلابی، به یک نیروی فعّال و سازنده انسانی نیاز دارد که در واقع ارتش انقلاب جهانی را تشکیل می‌دهد. تشکیل چنین ارتشی و به وجود آمدن چنین افراد پاکباخته و فداکاری، که در راه هدف و حقیقت از همه چیز بگذرند، به گذشت زمان نیاز دارد.
اگر در برخی از روایات می‌خوانیم که فلسفه طولانی شدن غیبت امام زمان، همان امتحان و آزمایش مردم است، ممکن است ناظر به همین نکته باشد  زیرا امتحان و آزمایش در منطق اسـلام به معنی آزمـون‌های معمولی و کشف امور پنهانی نیست؛ بلکه مقصود از آن پرورش روحیّات پاک و پدید آوردن حداکثر ورزیدگی در افراد می‌باشد.
مجموع این جهات چهارگانه  نیاز به این دارد که زمان قابل ملاحظه‌ای بگذرد و جهان از بسیاری جهات پیش برود؛ و آمادگی روحی و فکری برای پذیرش حکومت جهانی بر اساس حقّ و عدالت در مردم پدید آید؛ آنگاه این برنامه با وسایل و امکانات خاصّی در سطح جهانی وسیله حضرت مهدی پیاده گردد و این است گوشه‌ای از فلسفه غیبت طولانی امام.

مجموع این جهات چهار گانه را می توان در امور زیر خلاصه کرد: ۱. تکامل روحی ۲. تکامل فرهنگی ۳. تکامل وسائل ارتباط جمعی ۴. تشکیل یک ارتش انقلاب جهانی از یک جمعیت پاکباخته وفداکار.
[راهنمای حقیقت، آیت الله سبحانی، ص۴۸۳]

کانال تلگرامی پرسمان اعتقادی

مطالب مشابه

سوال:لباس رایج و مورد استفاده در حکومت حضرت مهدی علیه السلام چیست؟ پاسخ:لباس پوشیدن، نیازی حتمی و شأنی از شئون انسان است و پدیده‌ای است كه تقریبا ...
سلاح حضرت مهدی (عج) به هنگام قیام چیست
بر اساس احادیث وارده از ناحیه پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام پیرامون حضرت بقیة الله عجل الله فرجه یکی از ویژگی‌های قیام جهانی آن حضرت رویارویی و ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب