پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام عبادی, شبهات احکام قضاء و حقوقی  »   شلاق روزه خواری در اسلام
۸ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۴۷

شلاق روزه خواری در اسلام

متن شبهه:
یکی از احکام ضد انسانی اسلام، شلاق زدن به روزه خوار است. ممکن است عده ای از مسلمین ناآگاه گمان کنند که این حکم ضد انسانی هیچ ربطی به اسلام ندارد و صرفا ساخته و پرداخته ی یک دسته از روحانیون جاهل و افراطی است! حال آنکه در واقعیت نشأت گرفته از اسلام است. لازم به ذکر است که ائمه ی معصوم حتی به این حد هم اکتفاء نمیکردند، و تا سر حد اعدام شخص به خاطر ارتکاب روزه خواری در مرتبه ی سوم پیش رفتند.

پاسخ:
اسلام، ابتدا از راه منطق و استدلال، حقانیت خویش و عقلانیت احکام و اعتقاداتش را به اثبات می‌رساند. سپس در مرحله اجرا؛ قوانین را طوری وضع می‌نماید که نظم جامعه در گروی اجرای تمام آن باشد. در نهایت نیز برای تضمین اجرای قوانین (و بطبع برقراری نظم) از اهرم تشویق و تنبیه استفاده می‌کند.

البته این مساله، تنها مربوط به اسلام نیست؛ بلکه تمام نظام‌های موجود در جهان، اعم از الهی و غیر الهی، از این نوع رفتار، جهت برقراری نظم و قانون، استفاده می کنند.

مثلا در قانون راهنمایی و رانندگی (چه در کشورهای اسلامی و چه غیر اسلامی) برای کسی که از چراغ قرمز راهنمایی عبور کند، تنبیه در نظر گرفته می‌شود؛ این تنبیه می‌تواند جریمه نقدی باشد، یا منع از رانندگی و یا حتی تبیه بدنی. با وجود اینکه قوانین راهنمایی و رانندگی بر مبنای عقل تدوین شده‌اند و رعایت آنها، موجب نظم می‌شود؛ اما برای عدم رعایتشان تنبیه در نظر گرفته شده است؛ چرا که همواره مخالفین عقل و کسانی که منفعتشان در دور زدن قوانین است؛ با ترس از تنبیه، خود را ملزم به رعایت قوانین بدانند.

پیرامون مساله روزه نیز، همین قاعده صدق می‌کند. مسلمانان ملزم به رعایت روزه هستند؛ حکومت اسلامی نیز به جهت آنکه اکثریتشان مسلمان هستند، از روزه‌خواری در ملأ عام منع می‌کند. برای آنکه همگان به این قانون پایبند باشند، برای کسانی که این قانون و حکم را رعایت نکنند، تنبیه در نظر گرفته شده است. این تنبیه در اسلام، تعزیر است؛ تعزیر یعنی آنکه فرد مرتکب خلاف، به نوعی از خلافی که مرتکب شده آگاه شود، سپس توسط حاکم شرع (قاضی) برای اینکه مرتکب خلاف مجددا خلاف را تکرار ننماید، نسبت به عملی که مرتکب شده تنبیهی بشود. این میزان تنبیه بستگی به تشخیص قاضی دارد. در مساله روزه خواری تنبیهی که حاکم شرع در نظر گرفته است، ۱۰ ضربه شلاق یا بیشتر می‌باشد.

اما مساله اعدام روزه خوار، یک قاعده کلی در قوانین مجازات‌های اسلامی است. به این صورت که اگر شخصی مرتکب خلافی بشود که قاضی او را به تعزیر حکم کند، اگر مجددا به این خلاف مرتکب شود، قاضی مجددا او را به همان تعزیر یا بیشتر حکم می‌کند. اما اگر برای دفعه سوم (بنابر نقلی دفعه چهارم) مرتکب همان خلاف بشود، در اینجا قاضی یا باید او را مجددا تعزیر نماید، یا او را به اعدام محکوم کند. علت این حکم، بازدارندگی هر چه بیشتر برای خلافکاران است؛ چه این خلافکاری، روزه خواری باشد، چه دزدی، چه آزار و غیره. از علت‌های دیگر این حکم، جلوگیری از شکسته شدن قبح گناه و ترک رعایت قانون است.

بنابراین، اساسا این حکم (تعزیر روزه خوار) برای اینکه از ارتکاب به خلاف قانون در حکومت اسلامی جلوگیری کند، پسندیده است. و مساله اعدام در مرحله سوم، -با وجود اختلافاتی که در این حکم وجود دارد- برای جلوگیری هرچه بیشتر از تکرار یک خلاف قانون است.

در پایان تذکر این نکته به جاست که، نویسنده شبهه، زیرکانه لغات اشتباهی به کار می‌برد؛ باید دقت شود که در اسلام، روزه خوار شلاق نمی‌خورد، بلکه روزه خواری که در ملأ عام و بدون عذر شرعی روزه خواری کند و روزه خواری او در محکمه برای قاضی مسجل شود، مشمول حکم تغزیر است؛ که یا این تعزیر شلاق است یا چیز دیگر.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن شایعه:دين اسلام: قبل اعدام دختر, بايد به او تجاوز كرد. پاسخ:در پاسخ به این شایعه می‌گوییم:اولا در کدام منبع از منابع اسلامی، تجاوز قبل از اعدام ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال:چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟ پاسخ:برای درک صحیح از این سوال، و پاسخی کامل، لازم است تمام جوانب مرتد و تعریف صحیح آن و ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن منتشرشده در فضای مجازی:اﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ " ﻣﻐﻠﻄﻪ ﺍﯼ ﺑﯿﺶ ﻧﯿﺴﺖ. ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺳﺦ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﻭ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﻢ ﮐﻪ "ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ" ﯾﺎ ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال:سنت پيامبر صلی الله عليه و آله در مورد اسيران و مرتدين چه بود كه ابوبكر آن را درباره فجائه سلميه رعايت نكرد و وي را آتش زد؟...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن منتشر شده در فضای مجازی:اعدام جنایتی است؛ که با آگاهی صورت می‌گیرد. بی‌تردید جامعه‌ای که از مرگ یک انسان لذت ببرد و کشتن کسی را اسباب شادمانی بداند و چون خلقی که ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب