پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   تاریخ پیش از اسلام, شایعات تاریخی, شبهات تاریخ پیامبر اکرم(ص)  »   دموکراسی در عربستان قبل از فتح مکه +پاسخ
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۵:۴۶

دموکراسی در عربستان قبل از فتح مکه +پاسخ

متن منتشر شده در فضای مجازی:
از اونجایی‌ که قبل از فتح مکه تمامی‌ ٔبت‌ها و ٔبت پرستان گوناگون با آرمش و بدون جنگ و خونریزی کنار هم بودن این نشان از بزرگترین دموکراسی جهان است، و با اومدن اسلام نتنها این دموکراسی از بین رفته بلکه جنگ و غارت و تجاوز بی‌پایان جهانی‌ را فراگرفته و لقب جاهلیت به عربستان داده شده.

پاسخ:
با نگاهی کوتاه به تاریخ عربستان در بازه زمانی قبل از ظهور اسلام و فتح مکه توسط پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله؛ درخواهیم یافت که اوضاع جامعه و فرهنگ مردمان آن منطقه، تا چه حدی بدوی بوده است؛ در این مورد به برخی از این فجایع اشاره می‌کنیم:

۱_ بت پرستی:
یکی از سنت‌های ناپسند و اعتقادات باطل که در جوامع غیر متمدن، گزارش می‌شود، پرستش بت است؛ پر واضح است که بت پرستی، یا از طریق موروثی به یک فرد تحمیل و تعلیم می‌شد و یا از روی رضای باطن و انتخاب مختارانه صورت می‌پذیرفت، که در هر دو حالت، توجیه مناسبی برای پذیرش بت پرستی نیست. بنابراین بت پرستی نشانه ضعف علمی و پایین بودن سطح معلومات در یک جامعه و یا فرد است.
با پیشرفت در جوامع غیر متمدن و رشد به سوی کشف و اختراع؛ به مرور زمان بت پرستی رو به زوال می‌رفت و جامعه یا به واسطه هدایت پیامبران و یا به واسطه روشنگری‌های علمی دانشمندان و فیلسوفان و حتی نگرش عمیق فرد فرد جامعه؛ به توحید گرایش پیدا می‌کرد. همانطور که در یونان، مصر، اروپا و کشورهای مرکزی آسیا شاهد رشد توحید، همراه با تمدن یافتن جوامع و رشد عقلی جامعه گزارش شده است.
این در حالی است که جز عده‌ای موحد، اکثر اهالی عربستان، خصوصا مناطقی که اسلام به آنجا بیشتر رسوخ کرده و در آن ظهور یافته؛ به بت پرستی گرایش شدید داشتند.

۲_ جنگ و خونریزی:
جنگ و خونریزی در فرهنگ اعراب قبل از اسلام؛ یکی از مهم‌ترین تفریحات و البته روشی برای امرار معاش بوده است. جنگ‌هایی که در تاریخ اعراب یاد شده است، همواره جنگ‌هایی طولانی، به همراه خسارات زیاد و تلفات عجیب بوده است. علت این جنگ‌ها نیز اعم از عوامل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و روانی بوده است. بزرگ‌ترین جنگ اعراب، جنگ «بسوس» بوده است که به علت کشته شدن یک شتر شروع شد. این جنگ ۴۰ سال به طول انجامید.
علاقه اعراب به جنگ، حتی بعد از ظهور اسلام نیز، پا برجا بود، هرچند با ظهور اسلام، جنگ‌های قبیله‌ای ملغی شد، اما بعد از رحلت پیامبر اکرم، خلفاء به بهانه انتقال اسلام؛ اقدام به حملات به کشورهای همسایه کردند.

۳_ رسومات خرافی
زنده به گور کردن دختران، قربانی کردن فرزندان، سوزاندن حیوانات به صورت زنده، زدن گاو نر برای آب خوردن گاو ماده، داغ زدن شتر نر، برای بهبود از بیماری شتر ماده، اعتقاد به دیو و هیولاء و قربانی کردن برای آنها، صدای الاغ درآوردن برای وبا نگرفتن، درمان بیماری‌ها از روش‌های مختلف چون کشتن حیوانات بی گناه و تکه تکه کردن اجساد، مالیدن خون انسان و حیوان به بیمار و… [بلوغ الارب فی معرفه احوال العرب: ج۲، ص۲۸۶]
در نقلی تاریخی، آورده‌اند که عربی نزد پیامبر آمد و عرض کرد، گناه بزرگی مرتکب شده‌ام، آیا خداوند مرا می‌بخشد؟ پیامبر فرمودند، خداوند بخشنده و مهربان است. مرد گفت، من به سفری طولانی رفتم و همسر باردارم را تنها گذاشتم، بعد از چهارسال، متوجه شدم که او، دختری به دنیا آورده است؛ دختر چهارساله را به نخلستان برده، شروع به حفر زمین کردم؛ و او به من کمک می‌کرد و خاک از روی صورتم پاک می‌نمود، وقتی از کندن فارغ شدم، دختر را درون گودال گذاشتم، با دست چپم او را نگه داشته و با دست راست به رویش خاک ریختم و او را زنده به گور کردم… (آیا چنین موجوداتی، لایق صفت جاهلیت نبودند؟)

۴_ تعصب
یکی از نکات بارز در زندگی قبیلگی اعراب، تعصب شدید به قبیله بود. به طوری که هر حرف و تصمیم قبیله، بدون هیچ چون و چرایی باید رعایت می شد. زنده به گور کردن دختران، یکی ازاین تصمیمات قبیلگی بود که رئیس قبیله به آن دستور داد و همه قبیله و بعدها اکثر قبیله‌های عرب، به آن پایبند شدند.
در این میان، تفاوتی بین ظلم و عدل، زشتی و زیبایی، به نفع بودن یا به ضرر بودن، وحشیانه بودن یا نبودن و… نمی‌کرد، تنها چیزی که اهمیت داشت، رعایت دستورات قبیله بود. به همین جهت جنگ‌ها غالبا طولانی می‌شدند.

۵_ زنان
زن در نزد اعراب جاهلی، به عنوان کالا، خرید و فروش می‌شد. حق ارث نداشت و در شمار حیوانات محسوب می‌گشت؛ دختران را بد قدم و عامل قحطی می‌دانستند و زنان خود را با همدیگر تعویض می‌نمودند به یکدیگر قرض می‌دادند.

۶_ بی سوادی
بی سوادی در بین اعراب جاهلی موج می‌زد، به طوری که در هنگام ظهور اسلام در نواحی مرکزی عربستان، تنها ۲۸ نفر سواد خواندن و نوشتن داشتند.

۷_ ادبیات وقیح
ادبیات هر قوم و قبیله و دوره تاریخی، بیانگر شیوه زندگی و عیار تمدن و باورهای مردمان آن قوم و قبیله و دوره می‌باشد؛ با بررسی اشعار عرب در دوران جاهلی نیز به تصویری از باورها و رفتارهای آن دوره دست خواهیم یافت.
باید دانست که مفاد ادبیات اعراب جاهلی، شامل موضوعات: مذمت و توهین به زنان، اشعار سخیف و منافی عفت، توهین و ذم اشخاص و قبایل، تشویق به جنگ و خونریزی، مدح خون ریزان برتر عرب، اشعار خرافی پیرامون دیو و هیولاء و رسومات خرافی و… می‌باشد.

اما پس از ظهور اسلام، در تمام موارد فوق، تحول ایجاد شد، به ترتیب نکاتی عرض می‌گردد:
بت پرستی ریشه کن شد و با دلایل مختلف، توحید به عنوان باوری صحیح و منطقی جایگزین شد؛ به طوری که در کمتر از ۱۱ سال، تمام شبه جزیره عربستان و کشورهای زیر مجموعه آن، به توحید باورمند شدند و اسلام را با آغوش باز و بدون درگیری پذیرفتند.

جنگ‌ها و خونریزی‌های بیهوده و متمادی، به حد چشم گیری کم شد به گونه‌ای که بعد از مدتی (کمتر از دو قرن از ظهور اسلام) دیگر جنگی در منطقه عربستان و یا به سرکردگی آنها رخ نداد. این در حالی بود که اگر روال، بر طبق معمول و روش اعراب جاهلی ادامه می‌یافت، اکنون شاهد یک کشور غیر متمدن و بدوی و خشن در منطقه آسیا بودیم.

رسومات خرافی، جای خود را به رسومات و قوانین مدنی و جزائی داده و یک سیستم جامع در منطقه بزرگ عربستان حکم‌فرما شد؛ دیگر مردانی که دختران را زنده به گور می‌کردند، دختران را مایه رحمت الهی می‌دانستند و با آنها به نیکی رفتار می‌کردند.

تعصبات سرکوب شد و هرگونه تعصب قبیح شمرده شد. معیار مقبولیت در نزد عموم مردم، حقانیت و زیبایی و منطق معرفی شد.

زنان مورد اکرام قرار گرفته و برای آنان قوانین مخصوص و مناسب با خواسته‌ها و نیازهایشان وضع شد.

با بی سوادی مبارزه شد و مردم دعوت به علم آموزی شدند؛ بردگان با آموختن علوم مختلف آزاد می‌شدند و درس آموزی عملی نیکو و پسندیده معرفی شد. حتی اسلام مردم را دعوت به سفر برای علم آموزی می‌کرد.

ادبیات وقیح، تبدیل به ادبیاتی متین و قاعده‌مند شد و محتوای نیک و انسان ساز، به متون ادبی اعراب راه یافت.

حال، بعد از بیان این نکات، آیا نویسنده شبهه، نمی‌خواهد قبول کند که اسلام موجب شد تا جاهلیت اعراب، به تمدنی قانون مند و واحد تبدیل شود و اختلافات برچیده شوند!
این چگونه دموکراسی (به ادعای نویسنده شبهه) بوده است که اعراب دائم در جنگ بوده و آن را افتخار خود می‌دانستند؟
توصیه می‌شود، نویسنده شبهه، به تاریخچه جنگ‌ها در سرتاسر جهان توجه‌ای بنماید تا متوجه شود، بسیاری از جنگ‌های صورت گرفته در جهان، از جانب یک کشور صاحب دموکراسی (به اصطلاح خودشان) بوده است.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

بررسی ورود اسلام به ایران
چکیدهپژوهش درباره چگونگی و چرایی ورود مسلمانان به ایران و گسترش نسبتا سریع دین اسلام در این سرزمین در قرون اولیه هجری، از جمله مباحثی است که هنوز مورد توجه پژوهشگران می‌باشد. آگاهی ...
بررسی ورود اسلام به ایران
بخش اول شبهه:ﻧﮕﺎﻫﯽ ﻣﺨﺘﺼﺮ ﺑﻪ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﻋﺮﺍﺏ:۱ - ﺑﺮﯾﺪﻥ ﺳﺮ ﺣﺴﯿﻦ ﺑﻦ ﻋﻠﯽ ﻭ ﺑﺮﺩﻥ ﺁﻥ ﻧﺰﺩ ﻋﺒﯿﺪﺍﻟﻠﻪ ﺑﻦ ﺯﯾﺎﺩ۲-ﺑﺮﯾﺪﻥ ﺳﺮ ﻋﺒﯿﺪﺍﻟﻠﻪ ﺑﻦ ﺯﯾﺎﺩ ﻭ ﺑﺮﺩﻥ ﺁﻥ ﻧﺰﺩ ﻣﺨﺘﺎﺭ ﺛﻘﻔﯽ۳ - ﺑﺮﯾﺪﻩ ﺷﺪﻥ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب