جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام زنان  »   بررسی روایت سوار نکردن زنان بر اسب
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۸:۱۲

بررسی روایت سوار نکردن زنان بر اسب

متن شبهه:
ﺍﻣﺎﻡ ﻋﻠﯽ: ﻓﺮﺝ ﻫﺎ ‏(ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ ﺯﻥ ﻫﺎ) ﺭﺍ ﺑﺮ ﭘﺎﻻﻥﻫﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﻧﺪﻫﯿﺪ؛ ﺯﯾﺮﺍ ﻫﯿﺠﺎﻧﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﺭﺗﮑﺎﺏ ﮔﻨﺎﻩ ﺯﯾﺎﺩ ﻣﯽﮐﻨﯿﺪ. (ﺍﻟﮑﺎﻓﯽ/ ﺟﻠﺪ ۵/ ﺻﻔﺤﻪ ۵۱۶)
ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺯ ﭘﺎﻻﻥ ﻫﺎ ، ﺳﻮﺍﺭ ﺷﺪﻥ ﺑﺮ ﺍﻻﻍ ﯾﺎ ﺷﺘﺮ ﺑﺎ ﺣﺎﻟﺘﯽ ﮐﻪ ﻣﺎ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺳﻮﺍﺭ ﻣﻮﺗﻮﺭ ﺳﯿﮑﻠﺖ ﻣﯽﺷﻮﯾﻢ… یعنی زنان اجازه اسب سواری ، موتور سواری و دوچرخه سواری رو ندارند به دلیل اینکه هیجان زده میشوند!!!

پاسخ:
روایت مورد استناد شبهه، چنین است:
عِدَّهٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِی عَبْدِ اَللَّهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنْ إِسْمَاعِیلَ بْنِ یَسَارٍ عَنْ مَنْصُورِ بْنِ یُونُسَ عَنْ إِسْرَائِیلَ عَنْ یُونُسَ عَنْ أَبِی إِسْحَاقَ عَنِ اَلْحَارِثِ اَلْأَعْوَرِ قَالَ قَالَ أَمِیرُ اَلْمُؤْمِنِینَ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ : «لاَ تَحْمِلُوا اَلْفُرُوجَ عَلَى اَلسُّرُوجِ فَتُهَیِّجُوهُنَّ لِلْفُجُورِ»[۱] «امیرمؤمنان على علیه السّلام فرمود: زنان را بر مرکب سوار نکنید، زیرا با این کار، آنان را براى گناه تحریک مى‌کنید»

در توضیح روایت، باید دانست که:
اولا، روایت از جهت سندی، ضعیف است، چرا که در سلسله روات آن، از عبارت «اصحابنا» استفاده شده است که دلالت بر ارسال روایت دارد. به این مطلب مرحوم مجلسی در شرح کتاب کافی اشاره می‌کنند.[۲]

ثانیا، از ضعف روایت چشم پوشی نیز بشود، متن آن دلالتی بر حرمت استفاده زنان از مرکب ندارد؛ چرا که نهایت چیزی را که از متن روایت بشود برداشت نمود، کراهت سوارکاری زنان، آن هم بر روی اسب می‌باشد. به این مطلب، در کتاب وسائل الشیعه، تحت باب و عنوان «باب کراهه رکوب النساء السروج»[۳] به صراحت یاد شده است.

ثالثا، اگر از ضعف روایت چشم پوشی شود و نهی آن نیز دلیل بر حرمت باشد، نمی‌توان حکم حرمت سوارکاری زنان را بر موارد مشابه‌ی چون موتور سواری و دوچرخه سواری و… اطلاق داد؛ چرا که اساسا قیاس در احکام شرعی باطل است. ضمن اینکه در روایات و منابع معتبر تاریخی، از سوار شدن بر مرکب حیوانات (غیر از اسب) و حتی خود اسب نیز توسط زنان مسلمان یاد شده است. از جمله سوار شدن حضرت زهرا سلام الله علیها بر مرکب استر در هنگام جشن عروسی و یا پس از رحلت پیامبر اکرم جهت بیعت گیری برای حضرت علی علیه السلام.[۴] بنابراین نمی‌توان حکم کراهت سوارکاری زنان با اسب را، بر سایر حیوانات و یا وسائل نقلیه دیگر قیاس نمود.

رابعا، حرکت اسب، به گونه ایست که بر بخش تحتانی بدن سوارکار، ضربه سنگین وارد می‌سازد و ضربات به صورت دائمی هستند؛ بنابراین به طور دائم ضربات و حرکت به بدن سوارکار منتقل می‌شود؛ حال اگر سوارکار زن باشد، با این حرکات به فرج او، حالت هیجان جنسی ایجاد می‌شود؛ که نیاز به مدیریت دارد؛ و از آنجا که سوارکار، برای دفع این حرکات و ضربات، هیچ کاری نمی‌تواند بکند جز پیاده شدن؛ زنان در مدیریت این هیجان، چندان گزینه قابل دسترسی ندارند. بنابراین با هیجانی مواجه هستند که قدرت کنترلش را ندارند؛ و این مفسده انگیز است.

خامسا، اگر تمام سخنان نویسنده شبهه را بپذیریم، باید قبول کنیم که اگر سوارکاری زنان باعث تهییج آنها نشود، هیچ مشکل و موردی ندارد.

__پی‌نوشت_________
۱. فروع الکافی، ج ۵، ص ۵۱۶؛ ترجمه فروع کافی، ج ۶، ص ۵۴۸
۲.  مرآه العقول، ج ۲۰، ص ۳۳۲
۳. وسائل الشیعه، ج ٢٠، ص ١٧٨
۴. الامالى طوسی، ص ۲۵۸.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب