جمعه, ۱۵ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 13 ساعت قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات قرآنی  »   چرا عبدالباسط بر اثر سرطان حنجره از دنیا رفت؟
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۶:۲۱

چرا عبدالباسط بر اثر سرطان حنجره از دنیا رفت؟

سوال:
عبدالباسط عبدالصمد، بر اثر سرطان حنجره و بیماری دیابت و التهاب کبد از دنیا رفت. چطور قشنگ‌ترین قاری قرآن جهان بر اثر سرطان حنجره از دنیا میره؟ و آیا این موضوع با آیه‌ای که می‌گوید آنچه از قرآن نازل کردیم رحمت و شفای برای مومنین هست، تناقض دارد؟

پاسخ:
عبدالباسط عبدالصمد، قاری بین المللی قرآن کریم بود که در طول زندگی خود از چندین بیماری مختلف رنج می‌برد؛ از جمله دیابت، سرطان کبد و سرطان حنجره، که در نهایت در سن ۶۲ سالگی بر اثر شدت بیماری‌هایش از دنیا رفت.

سرطان حنجره، بیماری است که توسط سلول‌های سرطانی از اجزاء دیگر بدن، همچون مری به حنجره منتقل می‌شوند و بیمار در عرض کمتر از ۵ سال از دنیا خواهد رفت. (البته با پزشکی امروز، در بیشتر موارد سرطان حنجره قابل درمان است) از علل سرطان حنجره، به سیگار، عوامل عفونی، عوامل ژنتیکی، سبک زندگی و… اشاره شده است. یکی از موارد شایع سرطان حنجره، قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی است.

علت مرگ عبدالباسط به طور دقیق مشخص نیست، اما با توجه به علم پزشکی آن زمان و گفتگوهای خانواده وی، او بر اثر سرطان کبد و حنجره از دنیا رفته است.

در پاسخ به سوال مطرح شده، باید گفت که:
بیماری‌ها از دو جنبه مورد بررسی قرار گرفته می‌شوند، یکی جنبه طبیعی و عادی آن که تخصص پزشکان و علوم تجربی است. و دیگری از جنبه ماورائی آن، که در حیطه قضاء و قدر الهی است. بنابراین بیماری عبدالباسط هم از جهت طبیعی و هم از جهت ماورائی باید مورد بررسی قرار گیرد.
از جهت طبیعی، عبدالباسط، به دو دلیل در معرض بیماری سرطان حنجره قرار گرفته است: اول استفاده مداوم و شدید از حنجره خود، دوم در معرض ترور قرار گرفتن.

همچنین از جهت ماورائی نیز، بیماری‌ها همیشه دلیل غضب الهی نیست؛ بلکه در بسیاری از موارد، بیماری‌ها خود امتحان الهی و یا تسویه حساب اخروی است که موجب پاک شدن گناهان می‌گردد.
در این موارد فوق نیز، فرقی بین قاری قران و حتی پیامبر و نبی الهی وجود ندارد. ما گزاراشات فراوانی از بیماری‌های پیامبران و ائمه علیهم السلام داشته‌ایم.

آیه محل سوال، می‌فرماید: «وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ»[آیه ۸۲ سوره اسراء] اما باید دانست که شفاء یافتن از بیماری و رهایی از سختی‌ها، به واسطه قرآن؛ عام نبوده و شرایط خاص خود را دارد.
خداوند متعال هستی را بر محور نظم و قاعده‌های علت و معلولی آفریده است؛ و جز در موارد استثنایی، این قواعد را نقض نکرده و تغییر نمی‌دهد. یکی از این قواعد، بیماری‌ها می‌باشند؛ طبیعی است برای درمان هر بیماری، راهکاری وجود دارد؛ و طبیعتا برای هر عمل خلاف قاعده‌ای نسبت به بدن آدمی، بیماری‌ای خاصی محقق می‌شود (چرا که بیماری یعنی برهم خوردن نظم بدن).
با این توضیح، اگر شخصی از حنجره خود، استفاده زیادی کند، یا ماده شیمیایی را بخورد که سبب آسیب به حنجره بشود و یا حنجره‌اش در حادثه‌ای از بین برود؛ طبیعی است که باید از راه درمان خودش (درمان پزشکی وارد شد) و در راستای درمان طبیعی، نظر حق تعالی را جهت شفاء جلب نمود. در روایتی از یکی از انبیاء بنی اسرائیل نقل شده است که دچار بیماری شد، و از رفتن به نزد طبیب امتناع می‌کرد، تا اینکه وحی نازل شد و شفاء او را به رفتن نزد طبیب مشروط کرد.

ضمنا باید تذکر داد که اگر قرآن کریم و یا دعا و… تنها سبب شفاء از بیماری‌ها بود، دیگر نیازی به طبیب و دستورات بهداشتی و وضع احکام خاص و… نبود. بله، قرآن کریم و ادعیه و… در شفاء موثراند ولی تاثیرشان تام و صد در صدی نیست.
و همچین متذکر می‌شویم که آیه شریفه، در شان مومنین نازل شده است، و در علم تفسیر گفته شده است که مومنین در قرآن، منظور شیعیان هستند. و از انجا که عبدالباسط از قاریان اهل سنت می‌باشد، آیه درباره او صدق نمی‌کند که بگوییم تناقض وجود دارد.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن منتشر شده در فضای مجازی: یک کشیش در آفریقای جنوبی مردم را برای نزدیک‌تر شدن به خدا دعوت به خوردن علف کرد! این کشیش (Pastor Lesego Daniel) که توسط پیروانش به "miracle man" (مرد خارق ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:خداي مذهبيون قصد دارد تو را از سرطان شفا دهد، اما فقط به شرطي كه خيلي دعا كني،.. ضمنا شـرمنده است كـه از اول تو را به سرطان ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب