شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، نخستین اندیشه‌های شیعی (تعالیم امام محمد باقر ع) در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات اعتقادی, شبهات معاد و قیامت  »   بررسی روایات روابط جنسی در بهشت
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱:۲۲

بررسی روایات روابط جنسی در بهشت

متن شبهه:
نقل مستقیم از معتبرترین کتب شیعه:
۱_ (دربهشت) توان بدنی انسان درکامیابی از زنان به اندازه صد نفر می گردد (کنزالعمال، جلد۱۴، ص ۴۶۶)
۲_ بهترین چیزهایی که مردم دردنیا وآخرت از آنها لذّت می‌برند، لذت آمیزش و بهره برداری از زنان می‌باشد (کتاب وسائل، جلد۱۴، ص ۴۶۸)
۳_ پیامبراکرم (ص): همانا بهشتیان به چیزی بیشتر از نکاح اشتها ندارند و لذت نمی‌برند (کتاب لثالی، ص ۵۰۳)
۴_ حوری از خیمه خود بیرون آید و روی به تخت مؤمن بخرامد و چون به نزد مؤمن می آید با پانصد سال ازسالهای دنیا همدیگر را بوسه زنند که برای هیچ کدامشان ، خستگی و ملال حاصل نمی گردد
۵_ هرمؤمنی را هفتاد زوجه از حوران می دهند و چهار زن از آدمیان، که ساعتی با حوریّه صحبت می‌دارد و ساعتی با زن دنیا و ساعتی باخود خلوت می کند و بر کُرسیها تکیه زده‌اند و بایکدیگر صحبت می‌دارند (بحارالانوار،ج ۸، ص ۱۵۷، ح ۹۸)
۶_ بیشتر نهر های بهشتی از نهر کوثر است که در کناره آن دختران نار پستان (مانند گیاه) می‌رویند
۷_ در بهشت نهری وجود دارد که در دو طرفش دختران باکره سفید روی و سفید پوش نشسته‌اند و مشغول تغنی (آواز خواندن) هستند (بحارالانوار،ج۸،ص۱۹۶)
۸_ دوشیزگان با چنان صدایی می خوانند که خلایق تا کنون چنین صدایی را نشنیده‌اند و این نعمت، بالاترین نعمات بهشتی است این دوشیزگان به تسبیح (ذکر صفات الهی) تغنی میکنند(بحارالانوارص۱۲۷)

پاسخ:
در متن فوق، ۱۲ روایت از روایات تشریح و توصیف نعمات بهشت ذکر شده است و به مفاد آن ایراد گرفته شده، در ادامه -بعد از ذکر یک مقدمه کوتاه- به هشت روایت که تکراری نبوده‌اند رسیدگی خواهد شد.

اولا باید دانست که روایات توصیف کننده نعمات بهشتی و عذاب‌های جهنمی، همگی توصیفاتی در حیطه فهم ذهن و آشنایی انسان‌ها با نعمات خاص و ویژه و همچنین عذاب‌های سخت دار آخرت است. به همین جهت نباید توقع داشت که واقعا چنین تعبیراتی که غالبا کنایی هستند، حقیقتا واقعیت را بیان بدارند.

دوما باید متذکر شد که نعمات و لذیذ، برای انسان در دو بعد جسمی و روحی تعریف می‌شود؛ بنابراین آنچه در این متن مورد اشاره قرار گرفته است، تنها بخشی از لذات جنسی (که جزء لذات جسمی محسوب می‌شوند) در بهشت است. طبیعی است که لذات معنوی که خود از اهمیت بالاتری برخورداراند. (به جهت آنکه انسان از بعد روحانی و جسمانی تشکیل شده و بعد روحانی اصل و بعد جسمانی فرع و مرکب روحانیت فرد است)

سوما تمام لذات جسمی در بهشت، خلاصه در لذات جنسی نیست، بلکه لذایذ اعم از روابط جنسی، خوراکی، پوشاک، مناظر، زیبایی‌های بصری و سمعی، نشاط و طراوت و… می‌باشد.

بعد از بیان این نکات، به بررسی ۸ روایت منقول می‌پردازیم:
۱_ روایت اول، از کتاب کنزل العمال است، کتابی از منابع اهل سنت که در تشیع به تحریف و تقطیع مشهور است. با ادعای ابتدای شبهه (از معتبرترین کتب شیعه) پر واضح است که نویسنده شبهه، به خود زحمت سرچ نام کتاب را هم نداده است. اما درباره مفاد روایت، اساسا در بهشت، ضعف و سستی و خستگی معنایی ندارد و دور از ذهن نیست که یک انسان بتواند در چنین شرایطی بدور از محدودیت های بدن مادی‌اش، فعالیت‌های جسمی بیشتری داشته باشد، از جمله روابط جنسی.

۲_ روایت مذکور در کتاب وسائل الشیعه، با سرچ ترجمه و اصل متن، یافت نشد. با رجوع به منبع ذکر شده نیز، چنین روایتی یافت نگردید. جلد چهاردهم کتاب وسائل پیرامون مسائل حج است.

۳_ در منابع شیعی، کتابی به نام لثالی، لثانی و حتی لئالی و لئانی نیز وجود ندارد. تنها دو کتاب لئالی الخبار و عوالی الئالی وجود دارد که هر دو آنها از منابع دست چندم بوده و موضوعات آنها غیر از مسائل مذکور است. حتی در صفحات ارجاع داده شده نیز چنین روایتی یافت نشد. عجیب آنکه شبهه افکنان بسیاری از این منبع برای آدرس دادن‌های اشتباه‌شان استفاده می‌کنند.

۴_ روایت چهارم در کتاب بحارالانوار به نقل از کافی شریف آورده شده است. روایت طولانی در توصیف شیوه رفتار حق تعالی با متقین در صحرای قیامت و کیفیت وردشان به بهشت و نعمات بهشتی آنان. در این روایت طولانی نعمات اخروی متقین ذکر شده است از جمله: استقبال ملائکه در قیامت، عزت یافتن و احترامات، بوی خوش و لباس‌های نیکو در قیامت، نوشیدن آب گوارا و… ورود به بهشت، استقبال بهشتیان از آنها، ورود به منازل ابدی، عمر ابدی یافتن، شنیدن صوت زیبا و… تا آنجا که در بخشی از این روایت به زنان بهشتی و کیفیت این نعمات توصیفاتی شده است. در بخش انتخابی در متن شبهه، به بوسه و خستگی ناپذیری از آن بوسه اشاره شده است که همگی استعاره و تعبیر می‌باشند.

۵_ در ادامه حدیث بالا، درباره تعداد همسران مومن متقی، اشاره ای به تعداد ۷۰ حورالعین و ۴ همسر انسان، شده است.

۶_ حدیث ششم در هیچ منبعی یافت نشد، در متن شبهه نیز برای آن منبعی ذکر نشده است. گویا نویسنده شبهه قصد دارد در لابلای احادیث دارای منبع، سخنان دلش را نیز بیان کند.

۷_ روایت هفتم روایتی است که در بحارالانوار به صورت مرسل نقل شده است که در کنار نحرهای بهشتی، زنان بهشتی به تغنی مشغولند، که سائل از حضرت رسول می‌پرسد: آنها چه آوازی می‌خوانند؟ حضرت می‌فرمایند: تغنی آنها تسبیح خداوند است.

۸_ روایت هشتم نیز تعبیری از روایت هفتم است.

بعد از ذکر روایات و توضیحات آنان باید دانست که نویسنده شبهه، به چه قصد و نیتی این روایات را انتخاب کرده و آنها را به عنوان نقدی بر اسلام ارائه نموده است. اگر منظور نویسنده شبهه، اجر مردان بهشتی است و عدم ذکر اجری برای زنان، در پست های مجزا به این مطلب پرداخته شد و ثابت نمودیم که زنان نیز در بهشت همچون مردان از نعمات متنوعی برخورداراند.

و اگر منظور نویسنده شبهه، میزان غیر معمول و یا معقول روابط جنسی در بهشت است؛ باید دانسته شود که بهشت محل محدودیت های دنیا نبوده و بدن بهشتی، غیر از بدن محدود زمینی ماست. پس قیاس حال خود با آینده اخروی، صحیح نیست. ضمن اینکه بیان شد که نعمات اخروی غیر قابل توصیف‌اند، به همین جهت، تنها با استعاره و کنایه و تمثیل توصیف گشته‌اند. مثل زدن خداوند از بهشت، به مانند توضیح دادن یک انسان متمدن شهری برای یک انسان غیر متمدن در قبیله ای آدم خوار آمازونی است که بخواهد کامپیوتر را تشریح کند. طبیعی است که مجبور است از استعاره و تشبیه و کنایه استفاده نماید.

همچنین باید مجددا تذکر داده شود که نعمات جنسی، از جمله نیازهای جسمی بدن انسان‌اند که اتفاقا انسان‌ها از آن لذت خواهند برد. در مقابل لذات معنوی نیز وجود دارد که انسان در صورت تامین آن، لذتی دوچندان از آنها خواهد چشید. در اینباره حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: «إنَّ أطیَبَ شَیءٍ فِی الجَنَّهِ وألَذَّهُ حُبُّ اللّه، وَالحُبُّ فِی اللّه، وَالحَمدُ للّه» «بهترین و لذیذترین چیز در بهشت، دوستى خدا، دوستى در راه خدا و ستایشِ خداست.» [مصباح الشریعه:۱۹۵]

در نهایت -به صورت جدلی- باید از نویسنده شبهه پرسید، اگر قصد شما، نقد کلی روابط جنسی است، و یا نقد روابط آزاد جنسی است؛ چرا خود شما در دنیا از طرفداران آزادی جنسی خواهید بود؟ در اعتقادات ما -اگر بپذیریم که نعمات بهشتی، نوعی آزادی مطلق باشند، که اینطور نیست- همان خدایی که روابط جنسی را در دنیا محدود کرده است، در آخرت آزاد نموده.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن شبهه: طبق یک روايت در منابع شیعه، اگر اهل سنت به زيارت قبر فاطمه معصومه بروند بهشت نصيب آنان ميشود. طبق همین روايت اگر يك شيعه به زيارت قبر فاطمه معصومه برود. لازم نيست نماز ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:و چقدر زیباست حرف زرتشت که میگوید: ای کاش آنقدر آب داشتم تا جهنم را خاموش میکردم و آنقدر آتش داشتم تا بهشت را میسوزاندم که مردم خدا ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:ﻧﺎﻣﻪٔ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﺑﻨﺪﮔﺎﻧﺶ! ﻓﺮﺽ ﮐﻨﯿﺪ ﻣﻦ ﺍﺻﻼ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﻡ، ﺑﺮﻭﻳﺪ ﻣﺜﻞ ﺁﺩﻡ ﺯﻧﺪﮔﻴﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﮑﻨﻴﺪ، ﺍﻳﻨﻘﺪﺭ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻭ ﺷﻌﺮ ﺩﺭﺳﺖ ﻧﮑﻨﻴﺪ. ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ میخواهید ﺳﺮ ﻫﻤﺪﻳﮕﺮ ﺭﺍ ﮐﻼﻩ ...
سوال:آیا ابلیس از بهشت رانده شده بود؟ اگر چنین است، چطور بعد از رانده شدن، مجددا در ظاهر مار، وارد بهشت شده و آدم و حوا را فریب داده است؟...
متن منتشر شده در فضای مجازی:گناه جهنمیان سکس و مشروبه و پاداش بهشتیان هم سکس و مشروب، آیندگان به سادگی ما میخندند. (صادق هدایت) پاسخ:سکس، به معنی ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب