سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 2 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, مطلب داغ, نقد سخنرانی‌ها  »   آیا مرحوم کلینی، انبیاء را بر ائمه افضل می‌داند؟ (نقدی بر سید کمال حیدری)
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۶:۴۰

آیا مرحوم کلینی، انبیاء را بر ائمه افضل می‌داند؟ (نقدی بر سید کمال حیدری)

سوال:
سید کمال حیدری، می‌گوید که ثقه الاسلام کلینی به افضلیت ائمه اطهار علیهم السلامبر انبیاء اعتقادی نداشته است؛ آیا این سخن وی صحیح است؟

پاسخ:
مطلبی که «کمال حیدری» روحانی منحرف شیعه، به کذب و افتراء به ثقه الاسلام کلینی رحمه الله علیه، نسبت می دهد، ابدا صحیح نبوده و این افتراء و کذب، نشانه خبث طینت خود اوست.

برای واضح شدن مطلب، متن مرحوم کلینی را از کتاب کافی -که در توضیح یکی از خطبه‌های امیرالمومنین علی علیه السلام آمده است- به عرض می‌رسانیم:

مرحوم کلینی، پس از نقل خطبه حضرت امیر در توضیح توحید، می‌فرمایند: «وهَذِه الْخُطْبَهُ مِنْ مَشْهُورَاتِ خُطَبِه عَلیهِ السَلامُ حَتَّى لَقَدِ ابْتَذَلَهَا الْعَامَّهُ وهِیَ کَافِیَهٌ لِمَنْ طَلَبَ عِلْمَ التَّوْحِیدِ إِذَا تَدَبَّرَهَا وفَهِمَ مَا فِیهَا فَلَوِ اجْتَمَعَ أَلْسِنَهُ الْجِنِّ والإِنْسِ لَیْسَ فِیهَا لِسَانُ نَبِیٍّ عَلَى أَنْ یُبَیِّنُوا التَّوْحِیدَ بِمِثْلِ مَا أَتَى بِه بِأَبِی وأُمِّی مَا قَدَرُوا عَلَیْه.»[۱]
«این خطبه از خطبه‌های مشهور آن حضرت است تا آنجایی که (از زیادی شهرت) مردم آن را کوچک شمرده‌اند و این خطبه برای کسی که خواهان علم توحید است بس است، اگر در آن بیندیشد و به عمق آن پی ببرد؛ زیرا اگر تمام جن و انس جز پیغمبران هم زبان شوند که توحید را مانند آنچه آن حضرت -که پدر و مادرم قربانش گردد- فرموده بیان کنند، نتوانند.»

با اندک تدبری در متن، کاملا واضح است که این گفته، هیچ دلالتی بر ادعای «کمال حیدری» ندارد. زیرا:
اولا: استثناء موجود در متن، دلیل بر افضلیت انبیاء بر امیرالمومنین ندارد؛ بلکه دلیل استثناء، مصدر و منبع سخن در نزد جمیع آنان بوده است. چرا که تمام انبیاء و ائمه اطهار، با استفاده از منبع وحی، توحید را تشریح کرده‌اند.
ثانیا: اگر بحث را با کمال الحیدری پایین بگیریم و سخنش را رد نکنیم، باید بگوییم که این استثناء ابدا دلالت بر افضلیت انبیاء بر امیرالمومنین علیه السلام ندارد و نهایت مطلبی را که برساند، هم رتبه بودن انبیاء و امیرالمومنین علیهم السلام در یک طبقه و رتبه است و نه مطلبی بیشتر.
ثالثا: علماء علوم، در هر رشته‌ای که باشند، در زمان توضیح هر مطلبی، آن را در باب مخصوص به خود آن مطرح می کنند. مرحوم کلینی نیز، در جای جای کتابش به افضلیت ائمه اطهار بر انبیاء اشاره دارد؛ از جمله:

۱_ مرحوم کلینی نقل می‌کند:
قال أبو جعفر علیه السلام: «یَمُصُّونَ الثِّمَادَ ویَدَعُونَ النَّهَرَ الْعَظِیمَ.» قیل له: ومن النهر العظیم؟ قال: «رَسُولُ اللهِ صلى الله علیه وآله، والْعِلْمُ الَّذِی أَعْطَاه اللَّه، إِنَّ اللَّه عَزَّوجَلَّ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ صلى الله علیه وآله سُنَنَ النَّبِیِّینَ مِنْ آدَمَ وهَلُمَّ جَرّاً إِلَى مُحَمَّدٍ صلى الله علیه وآله.» قیل له وما تلک السنن؟ قال: «عِلْمُ النَّبِیِّینَ بِأَسْرِه وإِنَّ رَسُولَ اللَّه صلى الله علیه وآله صَیَّرَ ذَلِکَ کُلَّه عِنْدَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام.»
فقال له رجل: یا بن رسول الله صلى الله علیه وآله فأمیرالمؤمنین أعلم أم بعض النبیین؟ فقال أبو جعفر علیه السلام: «اسْمَعُوا مَا یَقُولُ إِنَّ اللَّه یَفْتَحُ مَسَامِعَ مَنْ یَشَاءُ إِنِّی حَدَّثْتُه أَنَّ اللَّه جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ صلى الله علیه وآله عِلْمَ النَّبِیِّینَ وأَنَّه جَمَعَ ذَلِکَ کُلَّه عِنْدَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام وهُوَ یَسْأَلُنِی أهُوَ أَعْلَمُ أَمْ بَعْضُ النَّبِیِّینَ.»[۲]
امام باقر علیه السلام می‌فرمایند: «مردم رطوبتی را می‌مکند و نهر عظیم را رها می‌کنند.» شخصی از حضرت سوال کرد که نهر عظیم چیست؟ حضرت فرمودند: «رسول خدا صلوات الله علیه و آله و علمی که خداوند به او داده بود، خداوند عزتمند برای محمد سنت‌های پیامبران از آدم تا محمد را جمع کرده است.» از حضرت پرسیدند: و آن سنت‌ها کدام است؟ حضرت فرمودند: «تمام علم پیامبران  رسول خدا به امیرالمومنین علی علیه السلام منتقل کرد.»
مردی پرسید: ای پسر رسول خدا، امیر مومنان داناتر است یا برخی پیامبران؟ حضرت فرمودند: «بشنوید چه می‌گوید! خداوند گوش کسانی را که بخواهد باز می‌کند. همانا من به او گفتم خداوند علم پیامبران را برای محمد صلوات الله علیه و آله جمع کرد و او همه آن را زد امیر مومنان جمع کرد و او از من می‌پرسد که آیا او داناتر است یا برخی پیامبران.»

۲_ مرحوم کلینی روایت دیگری را از امام کاظم علیه السلام نقل می کنند که در آنجا نیز به افضلیت و اعلمیت ائمه اطهار علیهم السلام بر سایر انبیاء دلالت واضح و روشن دارد؛ در جایی از این روایت، علت افضلیت را اینگونه بیان می‌دارد که: «…وإنما غضب [سلیمان] لانه کان یدله على الماء، فهذا -وهو طائر- هذا اعطی ما لم یعط سلیمان وقد کانت الریح والنمل والانس والجن والشیاطین [و] المرده له طائعین، ولم یکن بعرف الماء تحت الهواء، وکان الطیر یعرفه وإن الله یقول فی کتابه: “ولو أن قرآنا سیرت به الجبال أو قطعت به الارض أو کلم به الموتى”[۳] وقد ورثنا نحن هذا القرآن الذی فیه ما تسیر به الجبال وتقطع به البلدان…»[۴]
«[سلیمان] خشمگین شد زیرا هدهد او را به آب راهنمایی می‌کرد. بنابراین به پرنده چیزی داده شده بود که به سلیمان داده نشده بود. در حالی که باد و مورچه و آدمیان و جنیان و شیاطین و سرکشان فرمانبرش بودند، به آب در زمین علم نداشت و پرنده آن را می‌دانست. و همانا خداوند در کتابش می‌فرماید: “و اگر قرآنی بود که کوه‌ها را به حرکت در آورد یا زمین را شکاف دهد یا مردگان را به سخن درآورد” و ما این قرآن را که با آن کوه‌ها به در می‌آیند و سرزمین‌ها قطعه قطعه می‌شود را به ارث بردیم…»

۳_ همچنین مرحوم کلینی در اول باب طهارت و آخر باب طلاق و در موارد دیگری از کتاب کافی، باب را اینگونه شروع و یا تمام می‌کند:
«بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لله رب العالمین، والعاقبه للمتقین، والصلاه والسلام على خیر خلقه محمد وآله الطاهرین.»[۵]

بنابراین ادعای سید کمال حیدری، درمورد قائل نبودن مرحوم کلینی به افضلیت ائمه اطهار بر انبیاء، کاملا باطل و نشانه عدم تسلط وی بر منابع شیعی (خصوصا کتب اربعه) و عالمان بزرگ می‌باشد.

__پی‌نوشت_____________
۱. اصول کافی: ج۱، ص۲۹۲، باب جوامع التوحید، ح۱
۲. اصول کافی: ج۱، ص۴۷۸، باب أن الائمه ورثه العلم، یرث بعضهم بعضا العلم، ح۵۹۲
۳. سوره رعد(۱۳)، آیه ۳۱
۴. اصول کافی: ج۱، ص۴۸۶، باب أن الائمه ورثوا علم النبی و جمیع الانبیا و الاوصیاء الذین من قبلهم، ح۷
۵. فروع کافی: ج۳، ص۱، باب طهارت؛ ج۷، ص۴۴۲، باب طلاق و…

کانال تلگرامی شبهات و ردود

مطالب مشابه

سوال:آیا امام زمان علیه السلام فرموده‌اند کتاب کافی برای شیعیان کافی است؟ (الکافی کاف لشیعتنا) پاسخ:یکی از مطالبی که وهابیون به آن استناد می‌کنند و برخی عوام ...
متن شبهه:دانش بی مرز امام جعفر صادق در مورد رگهای بدن انسانامام صادق(ع) فرمود: رسول خدا(ص) هر روز سیصد و شصت بار، به تعداد رگهای بدن، حمد خدا می کرد و می گفت ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب