پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   شبهات قرآنی  »   آیه 45 و 46 سوره فرقان و علت سایه‌ها
۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۲۳:۴۷

آیه ۴۵ و ۴۶ سوره فرقان و علت سایه‌ها

متن شبهه:
آیه ۴۵ و ۴۶ سوره فرقان میگوید علت سایه، وجود خورشید است، این در صورتی صحیح است که خورشید به دور زمین بچرخد، و این اشتباهی فاحش است.

پاسخ:
ابتدا متن و ترجمه آیات:
ألَم تَرَ إِلى رَبِّکَ کَیفَ مَدَّ الظِّلَّ وَلَو شاءَ لَجَعَلَهُ ساکِنًا ثُمَّ جَعَلنَا الشَّمسَ عَلَیهِ دَلیلًا (۴۵) ثمَّ قَبَضناهُ إِلَینا قَبضًا یَسیرًا (۴۶)
ترجمه:
آیا به [آفرینش] پروردگارت نگاه نکردی که چگونه [در ابتدای روز] سایه را می‌گستراند؟؛ و [البته] اگر می‌خواست، قطعاً سایه را بی‌حرکت قرار می‌داد. و خورشید را، نشان‌دهنده‌ی سایه قرار دادیم[، و با وجود آن، سایه معنا پیدا می‌کند].(۴۵) آنگاه، [با نزدیک شدن ظهر،] سایه را [همچون پارچه‌ای که شخصی آن را پهن کرده، سپس] به آرامی به سوی خود [جمع می‌کند،] جمع می‌کنیم.(۴۶)

توضیحات بیشتر
علت سایه، مانع شدن یک جرم، از رسیدن آفتاب به جرم دیگری است. با این فرض؛ اگر زمین دیگر به دور خودش نچرخد (ادعای نویسنده شبهه) این به معنای نبود سایه نیست. پس دلیل سایه نیز چرخش زمین به دور خود نیست. بلکه علت اصلی، خورشید است که نورش به اجسام می‌تابد.

اما علت تغییرات سایه (طول و اندازه آن) حرکت زمین به دور خود است. و این مطلب (چرخش و حرکت زمین) در آیات دیگر به صورت ضمنی تایید شده است.
عجیب آنکه نویسنده شبهه، از آیه دلیل ساکن ماندن زمین و حرکت خورشید را استنباط می‌کند. در حالی که هیچ جای آیه چنین مطلبی را ذکر نکرده است. احتمالا نویسنده شبهه، به اشتباه «لَجَعَلَهُ ساکِنًا» را به سکون خورشید ترجمه کرده و به همین خاطر خورشید را محرک می‌دانسته؛ در حالی که منظور از سکون در این آیه، یا سکون سایه است و یا سکون زمین. چرا که اگر منظور سکون خورشید بود، باید ضمیر مونث به کار می‌رفت (به جهت مونث مجازی بودن شمس)

لازم به ذکر است که در فضا، همه چیز در حال حرکت است و حرکت در فضا به صورت نسبی تعیین می‌شود. بنابراین همانطور که زمین محرک است، خورشید و سایر کرات نیز محرک‌اند.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب