جمعه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، انحراف سید کمال حیدری در مساله وحدت موجود در 4 روز قبل منتشر شده است .
»   نقد سخنرانی‌ها, نقد صوفیه, نقد مقالات  »   انحراف سید کمال حیدری در مساله وحدت موجود
۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۷:۴۵

انحراف سید کمال حیدری در مساله وحدت موجود

با اندکی تأمل می‌توان این نکته را دریافت که مُتناهی بودن (تَه داشتن) و یا نامُتناهی بودن (تَه نداشتن)، به مانند کوتاهی و بلندی و… صرفا در جایی معنا دارد که مقدار، اندازه و به تعبیر دقیق‌تر «سلسله أجزاء» در کار باشد، که اگر این سلسله أجزاء را دارای انتها فرض کنیم، مجموعهٔ ما «مُتناهی»، و اگر آن را بدون انتها و غایت فرض کنیم، «نامُتناهی» خواهد بود.
بنابراین،یک شیء تنها در صورتی متّصف به تناهی یا عدم تناهی می‌شود که دارای مقدار، اندازه و به تعبیر رساتر «سلسله أجزاء» باشد، و اگر یک شی، فراتر از مقدار، اندازه و أجزاء باشد، متّصف کردن آن به تناهی یا عدم تناهی، غلط است.

بنابراین خدای متعال که منزّه از جسمانیت، مقدار، اندازه و أجزاء می‌باشد، نه مُتناهی است و نه نامُتناهی، چنانکه نه کوتاه است و نه بلند، نه چاق است و نه لاغر و… . پُر واضح است که اگر کسی (نعوذ باللّه) خدای متعال را نامُتناهی بداند، خواسته یا ناخواسته، قائل به مقداری بودن ذات خدا و تجزّی و جسمیت او شده است.

این نکته را هم فراموش نکنیم که أساسا تحقّق یک سلسله نامُتناهی، محال است و لذا قائل شدن به خدای نامُتناهی، قائل شدن به خدایی جسمانی می‌باشد که موجود بودنش عقلا محال است. «تعالی اللّه عما یصفون»

أمیرالمؤمنین علی علیه السلام می‌فرمایند: «لیس بذی کبر إمتدت به النهایات فکبرته تجسیما، و لا بذی عظم تناهت به الغایات فعظمته تجسیدا، بل کبر شأنا و عظم سلطانا» بزرگی او این گونه نیست که جوانب مختلف، وجود او را به أطراف کشانده باشند، چرا که در این صورت، تو او را جسمی بزرگ انگاشته‌ای؛ و دارای آن چنان عظمتی نیست که همه اطراف، به او پایان یافته باشند؛ چرا که در این صورت، تو او را جسدی بزرگ پنداشته‌ای؛ بلکه او دارای بزرگی شأن و عظمت سلطنت است.

هر چند مطلب فوق با کمی تأمل برای هر عاقلی قابل فهم است، ولی متأسفانه کمال حیدری که مدعی علم و اجتهاد در دین است، جاهلانه و یا عامدانه به نامُتناهی بودن ذات خدا قائل شده و ‌می‌نویسد:
«النتیجه الأولی: عدم تناهی الباری تعالی! یلازم الوحده العددیه المحدودیهُ و المقهوریه و الفقدان، أما الوحده الحقّه الحقیقیه فیلازمها عدم المحدودیه و عدم التناهی.و هذه من أهمّ صفات اللّه الثبوتیه التی تعنی أن لیس للّه حدّ و لا نهایه! و إذا ثبت عدم محدودیته تعالی و عدم تناهیه فهذا معناه أنّه ما من کمال مفروض إلّا و الواجب سبحانه واجد له»

او در ادعای باطل خود، به این حدّ إکتفاء نکرده، بلکه از نامُتناهی بودن خدا، نفی جمیع موجودات را نتیجه گرفته: «انّ وحدته سبحانه وحده حقّه یستحیل معها فرض الغیر معه»
و در آخر، انحراف ادعایش را به نهایت رسانده و با طرح مبنایی موهوم و کاملا مشرکانه، یعنی «بسیط الحقیقه کل الأشیاء»، قائل به تساوی ذات خدا با جمیع موجودات و همه خدایی شده است. دقیقا همان اعتقادی که صوفیه و برخی از شاخه های مسیحیت به آن باور دارند.

با این حال چگونه ممکن است چنین فردی، خود را عالم شیعه، حقیقت راست و اسلام واقعی بداند، در حالی که به اعتقادات حقه شیعه و روایات آن، هیچ تسلطی نداشته و این چنین سخنان انحرافی می‌راند.

کانال تلگرامی شبهات و ردود

مطالب مرتبط موضوعی نقد سخنرانی‌ها  , نقد صوفیه  , نقد مقالات

متن منتشر شده در فضای مجازی:دکتر محسن رهامی، از آن آخوندهای دوست داشتنی و منتقد خوانش سنتی فقه بود. یادم می آید سر درس مسوولیت کیفری به شدت از تناقضات فقها در نگاه ...
برای شناخت هر شخص و شخصیتی، می توان به نظر و دیدگاه علماء و دانشمندان درباره آن شخص و شخصیت مراجعه کرد. ما در پست حاضر به بیان دیدگاه چند تن از بزرگان ...
عبدالکریم سروش، یکی از نظریه پردازان دینی محسوب می‌شود که، سالیان سال است، نسبت به دین و شریعت، نظرات خاص خود را ابراز کرده است. او درباره مسائل متعددی سخن گفته است، که ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:به پایان فکر نکن اندیشیدن به پایان هر چیز، شیرینی حضورش را تلخ می کند، بگذار پایان تو را غافلگیر کند، درست مثل آغاز... (صادق هدایت)...

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
  • آیا مقبره سنگی پاسارگاد، قبر کوروش است یا مادر سلیمان؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب