شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، نخستین اندیشه‌های شیعی (تعالیم امام محمد باقر ع) در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   نقد آتئیست  »   رد نظریه «پیدایش جهان از هیچ» هاوکینز
۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۷:۳۶

رد نظریه «پیدایش جهان از هیچ» هاوکینز

دانشمندان اعلام کردند که ایده‌ی پیدایش جهان از هیچ یا همان پیدایش جهان از خلاء کوانتومی که استفن هاوکینگ مطرح کرده بود شکست خورده و اشتباه بوده است.

محققان موسسه‌ی فیزیک گرانشی ماکس پلانک در مونیخ آلمان و همچنین محققان موسسه‌ی فیزیک نظری کانادا اعلام کردند که با انجام محاسبات جدید مشخص شده است که طرح پیشنهادی استفن هاوکینگ در زمینه‌ی پیدایش جهان اشتباه بوده و در بیگ بنگ (لحظه‌ی شروع جهان) فضا-زمان بی‌نهایت بوده و در نتیجه جهان نمیتواند از هیچ یا همان خلاء کوانتومی به وجود آمده باشد. این خبر را ژورنال انجمن فیزیک آمریکا و همچنین دانشگاه کرنل آمریکا و… نیز منتشر کرده‌اند.

بر خلاف اینکه آتئیست‌های ایرانی اغلب فکر میکنند ایده‌ی پیدایش جهان از هیچ (یا همان پیدایش جهان از #خلاء کوانتومی) را لاورنس کراوس بیان کرده است، در واقع یکی از بنیان‌گذاران اصلی این ایده #استفن_هاوکینگ بوده است که ایده‌ی پیدایش جهان از هیچ یا همان خلاء کوانتومی را سال ۱۹۸۰( یعنی ۳۷ سال پیش) بیان کرد و در حقیقت لاورنس کراوس در کتابی که سال ۲۰۱۲ با عنوان “جهانی از هیچ” منتشر کرد صرفا از ایده‌ی استفن هاوکینگ و تعداد دیگری از دانشمندان کپی‌برداری کرده و چیز جدید خاصی از خود ارائه نکرده است.

تا قبل از سال ۱۹۸۰ یکی از دغدغه‌های بزرگ کیهان‌شناسان این بود که چگونه امکان دارد جهان خلق شود در حالی که در لحظه‌ی شروع جهان(بیگ بنگ) خمیدگی و چگالی به بینهایت رسیده و درنتیجه تمام قوانین فیزیک از بین میروند. در سال ۱۹۸۰ استفن هاوکینگ و جیمز هارتل یک ایده‌ی جدید مطرح کردند که بتوانند پیدایش جهان را توجیه کنند. آنها پیشنهاد کردند که جهان هیچگاه دارای خمیدگی و چگالی بینهایت (یا اصطلاحا سینگولاریتی) نبوده و در عوض در لحظه‌ی بیگ بنگ صرفا خلاء کوانتومی یا همان هیچ وجود داشته و به عبارت دیگر جهان از هیچ (یا همان خلاء کوانتومی) به وجود آمده است. اکنون(۲۰۱۷) دانشمندان موسسه‌ی فیزیک گرانشی ماکس پلانک با انتشار مقاله‌ای اعلام کردند که محاسبات جدید نشان داده است که ایده‌ی استفن هاوکینگ اشتباه بوده و در لحظه‌ی شروع جهان، هم خمیدگی و هم چگالی بینهایت بوده و جهان نمیتواند از هیچ یا همان خلاء کوانتومی به وجود آمده باشد.

این مقاله که با عنوان
Stephen Hawking was Wrong: “Spacetime was Infinite at the Big Bang”
ترجمه: «استفن هاوکینگ اشتباه میکرد، فضا-زمان در بیگ‌بنگ بینهایت بوده است.» منتشر شده و توضیحات آن به اختصار بالا آورده‌ شده است را میتوانید در سایت کیهان‌شناسی Daily Galaxy بخوانید.

در انتها باید گفت که حتی اگر استفن هاوکینگ و لاورنس کراوس اشتباه نکرده بودند و جهان از هیچ یا همان خلاء کوانتومی به وجود آمده بود باز هم هیچ ربطی به آتئیست‌ها نداشت و به طور واضح مشخص بود که این #هیچ یا همان خلاء کوانتومی که شامل قوانین فیزیک و… است را یک خالق وضع کرده است اما اکنون که مشخص شده ایده‌ی هاوکینگ و کراوس اشتباه بوده است نه تنها دیگر آتئیست‌های ایرانی نمیتوانند بگوید که جهان از هیچ به وجود آمده بلکه به وضوح مشخص شد که هاوکینگ و کراوس به راحتی برای سال‌ها جامعه‌ی علمی را به بیراهه برده و یک ایده‌ی اشتباه را تبلیغ میکرده‌اند و این نشان میدهد که علوم تجربی تا چه اندازه قابل خدشه و تردید است.

لینک خبر در سایت
کیهان‌شناسی Daily Galaxy:
http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2017/06/stephen-hawking-was-wrong-t…

لینک خبر در ژورنال انجمن فیزیک آمریکا:
https://journals.aps.org/prd/abstract/10.1103/PhysRevD.95.103508

لینک خبر در موسسه‌ی فیزیک گرانشی ماکس پلانک:
http://www.aei.mpg.de/2062152/ohne-urknall-geht-es-nicht

لینک خبر در کتابخانه‌ی دانشگاه کرنل آمریکا:

https://arxiv.org/abs/1703.02076

لینک خبر در موسسه‌ی فیزیک نظری کانادا:
https://www.perimeterinstitute.ca/videos/lorentzian-quantum-cosmology

ترجمه بخشی از مقاله:
(According to Einstein’s theory of relativity, the curvature of spacetime was infinite at the big bang. In fact, at this point all mathematical tools fail, and the theory breaks down. However, there remained the notion that perhaps the beginning of the universe could be treated in a simpler manner, and that the infinities of the big bang might be avoided. This has indeed been the hope expressed since the 1980s by the well-known cosmologists James Hartle and Stephen Hawking with their “no-boundary proposal”, and by Alexander Vilenkin with his “tunnelling proposal”.)
ترجمه:
طبق نظریه‌ی نسبیت انیشتین، خمیدگی فضا-زمان در بیگ‌بنگ(لحظه‌ی شروع جهان) بینهایت بوده است. در واقع در این لحظه تمام ابزارهای ریاضی فرو میریزد و نظریه شکسته میشود. با این حال این عقیده باقی ماند که شاید بتوان شروع جهان را با روشی ساده‌تر توجیه کرد به گونه‌ای که بینهایت بودن در بیگ‌بنگ را بتوان نادیده گرفت. در واقع این امیدی بود که
از سال ۱۹۸۰ توسط کیهان‌شناسان مطرح جهان یعنی استفن هاوکینگ و جیمز هارتل با ارائه‌ی دیدگاهشان یعنی “طرح بدون مرز” و همچنین دیدگاه الکساندر ولینکن یعنی “طرح تونل‌زنی” مطرح شد.

the “no-boundary” and “tunneling” proposals assume that the tiny early universe arose by quantum tunnelling from nothing, and subsequently grew into the large universe that we see. This initial configuration would replace the standard big bang
ترجمه:
طرح “بدون مرز” و “تونل‌زنی” (که استفن هاوکینگ و الکساندر ولینکن ارائه کرده‌اند) فرض میکنند که جهان کوچک اولیه توسط تونل‌زنی کوانتومی از هیچ به وجود آمده و در ادامه به جهان بزرگ ما تبدیل شده است. این پیکربندی اولیه( که هاوکینگ ارائه کرد) جایگزین مدل استاندارد بیگ‌بنگ شد.

Now scientists at the Max Planck Institute…
have been able to use better mathematical methods to show that these ideas cannot work. The big bang, in its complicated glory, retains all its mystery.
“Hence the “no-boundary proposal” does not imply a large universe like the one we live in.
ترجمه:
اکنون دانشمندان در موسسه‌ی فیزیک گرانشی ماکس پلانک و موسسه‌ی فیزیک نظری کانادا توانستند از روش‌های ریاضی بهتری استفاده کرده و نشان دهند که این ایده‌ها (ایده‌های مطرح شده توسط استفن هاوکینک و الکساندر ولینکن) کار نمی‌کنند. بیگ‌بنگ، در شکوه پیچیده‌ی خود، همه چیز را به عنوان یک راز باقی میگذارد. از این رو دیدگاه پیشنهادی استفن هاوکینگ( یعنی طرح بدون مرز) نمیتواند به وجود آمدن یک جهان بزرگ مانند جهان ما را نتیجه دهد.

لینک مقاله‌ی منتشر شده در خوده سایت موسسه‌ی فیزیک گرانشی ماکس پلانک(به زبان انگلیسی)
http://www.aei.mpg.de/2062163/ohne-urknall-geht-es-nicht

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب