شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، نخستین اندیشه‌های شیعی (تعالیم امام محمد باقر ع) در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات تاریخی  »   زمانی که عربها ملخ میخورد و زمانه کورش +پاسخ
۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۸:۴۹

زمانی که عربها ملخ میخورد و زمانه کورش +پاسخ

متن منتشر شده در فضای مجازی:
۱_ زمانی که عرب ملخ میخورد … کورش به هرکس به اندازه خانواده اش گندم میداد (یعنی عدالت)
۲_ زمانی که عرب در بیابان بز میچراند … کورش نیمی از دنیا راگرفت (یعنی حکومت)
۳_ زمانی که عرب دختر را ننگ میدانس … کورش به بانوی ایرانى احترام میگذاشت …
(یعنی مردم پرستی)
۴_ زمانی که عرب را ” ام جهل” میخواندند … شاه کشور من اولین منشور حقوق بشررا نوشت! (یعنی هنر)
۵_ زمانی که عرب چوب میپرستید … کورش نیمی از دنیارا یکتا پرست کرد … (یعنی وحدت)
۶_ زمانی که عرب دخترش را زنده به گور میکرد … کورش بزرگ برای دختران پارس دانشگاه ساخت! (یعنی عشق)
۷_ زمانی که عرب در چادر بود … کشور من تخت جمشید و پاسارگاد داشت..! (یعنی عظمت)

پاسخ:
متن منتشر شده، حاوی مطالب خلاف واقع و یا تعابیر اشتباهی است که در ادامه توضیحاتی عرض می‌شود.
۱_ ملخ خوردن در بین اعراب، بیشتر در سال‌های قحطی گزارش شده است؛ همانطور که سازمان ملل نیز، از ملخ به عنوان غذای دوران قحطی یاد کرده است. به هر حال، باید دانست که اکنون دو میلیارد نفر بر روی کره زمین، حشرات را در وعده‌های غذایی خود قرار داده‌اند؛ حشراتی چون سوسک، مورچه، ملخ، کرم‌ها و حتی عقرب و مگس.
در کشور ایران نیز غذاهایی که چندان با ذائقه هر فردی سازگار نیست، متداول بوده و هست. از جمله کله پاچه و چنزو (حشره‌ای شبیه به سوسک که به جیرجیرک معروف است).
اما به هر صورت، اسلام خوردن تمام حشرات را، جز ملخ، آن هم با شرایطی بخصوص، حرام اعلام کرد.
پیرامون اعطاء گندم از جانب کوروش به مردم، بر فرض وجود پادشاهی به نام کوروش، باید این سوال حیاتی را پاسخ داد که، چرا گندم‌ها باید در دست حکومت و پادشاه زمان باشد تا او بین مردم تقسیم نماید؟ اساسا چه دلیلی وجود دارد که حکومت مالک اموالی شود که کشاورزان آن را به عمل رسانده‌اند. در دورانی که اکثر مردمان، شغل کشاورزی را پیشه خود کرده و محصولات مورد نیاز خود راتامین می‌کردند، چگونه حکومت، آن هم در ۲۵۰۰ سال قبل می‌توانسته به تمام مردم کشور ایران، گندم برساند؟ اگر هم بپذیریم این اتفاق افتاده است، از وظایف حکومت بوده که به مردمان رسیدگی نماید. و دلیلی ندارد که حکومت بزرگی را با اعراب ساده زیست و قومی قبیله‌ای مقایسه کرد.
جالب است که در منابع تاریخی، درباره اوضاع جیره افراد در حکومت کوروش آمده‌است: کارگران ساده در عصر هخامنشی، جیره‌ای بسیار ناچیز داشتند و البته جیره‌ و مواجب بردگان از آنان نیز کمتر بود. بدین صورت که ۸۳ درصد مردان در ماه ۱۶٫۵ کیلوگرم و ۸۷ درصد زنان در ماه ۱۱ تا ۱۶٫۵ کیلوگرم جیره غلات داشته‌اند.[۱] هاید ماری کخ نیز نوشته است: «با دستمزد یک مَرد کارگر به زحمت می‌شد نیم کیلو نان در روز پخت!»[۲] والتر هینتس گفته است که این مردم، همچون اسیران جنگی فقط «وظیفه» داشتند و نه «حق». او همچنین اضافه می‌کند: «پیداست که زندگی یک کارگر ساده در ایران باستان یک زندگی پررنج و نیاز بوده است.»[۳] بنابر الواح و اسناد به جا مانده،[۴] جیره‌ی یک کارگر ساده (مَرد) روزی ۶۶۰ گرم نان جو و یک زنِ کارگر نیز روزی ۴۴۰ گرم نان جو بوده است! این در حالی است که به نظر می‌رسد این حق و حقوق مربوط به کارگران نیمه آزاد (در الواح هخامنشی: grdhya ها) بوده است. اما بردگان (در الواح هخامنشی: Libap ها) جیره‌ی روزانه‌شان از این مقدار هم کمتر بود! یعنی چیزی در حدود ۴۴۰ گرم نان در روز! بطور خلاصه دستمزد متوسط کارگران در حکومت آرمانی هخامنشی عبارت بوده است از یک تا دو قرص نان جو در روز! علاوه بر اینکه بنابر الواح هخامنشی در زمان داریوش، به یک بابلی اشاره شده است که در قلمرو حکومت هخامنشیان، برای یک سال بیگاری به ایلام فراخوانده شده بود. آیا منظور از عدالت در متن منتشر شده این است؟

۲_ شغل شریف چوپانی، از جمله شغل‌های گسترده زمان خود بوده که بعد از کشاورزی رتبه دوم را داشته است. چگونه نویسنده متن به خود اجازه می‌دهد که به چوپان بودن قومی (که همه آنها را هم شامل نمی‌شده) توهین کند؟ و اگر شغل شریف چوپانی، قبیح بوده و جایز است که مورد طعن و توهین قرار گیرد، شغل اکثر آریایی‌ها، چوپانی بوده و نام مادر زرتشت «دغدو» به معنای دوشنده گاو می‌باشد؛ پس می‌توان آریایی‌ها و زرتشتی‌ها را نیز بر این اساس مورد طعن و کنایه قرار داد؟
حال چه وجه مشابهتی بین چوپانی قومی از اعراب و حکومت یک حاکم در ایران می‌تواند باشد که نویسنده را به مقایسه واداشته، ما نیز نمی‌دانیم؛ اما در همین مقایسه نیز اشتباهاتی رخ داده است؛ از جمله اینکه قلمرو حکومت کوروش، تنها بخش‌هایی از خاورمیانه بوده است، در حالی که در تاریخ، حاکمان دیگری نیز وجود داشته اند که، قلمرو بیشتری را تحت حکومت خود برده باشند؛ از جمله اسکندر مقدونی و حکومت فاسد بنی امیه.

۳_ دختران در دیدگاه اعراب جاهلی، جایگاه مناسبی نداشتند؛ که با ظهور اسلام و دستورات آن به حفظ کرامت انسانی از جمله زنان؛ به مرور زمان زنان جایگاه و حقوق خود را تثبیت کرده و همچون باقی انسان‌ها در جامعه به فعالیت پرداختند.
اما زنان در جامعه ایران نیز، روزگار خوشی نداشتند؛ تفاوت و تبعیض در حقوق اولیه، همچون میزان غذا و جیره و… که در بین انسان‌ها تفاوتی ندارد؛ از بارزترین ظلم‌ها به حق زنان در ایران بوده است؛ سابقا در مطلب اعطاء گندم به مردم توسط کوروش به گزارشاتی از آن اشاره کردیم. نشانه‌های بی‌ارزشی زنان و دختران را به وفور می‌توان در منابع دینی زرتشتی و تاریخی مشاهده کرد. از جمله در اندرزنامه آذرباد مارسپندان (که از بزرگترین موبدان تاریخ دین زرتشتی است) چنین آمده است که راز خود را نباید به زنان گفت.[۵] و به تعبیری هرگز نباید راز خود را به زنان گفت و با احمقان بحث کرد.[۶] حتی در پندنامه انوشیروان آمده است خود را اسیر زنان نکنید، خود را از مکر آنان ایمن ندانید و از مرگ دختران و زنان اندوهگین نشوید.[۷] در فرهنگ زرتشتی، زنان و دختران را از نسل اهریمن می‌شمردند[۸] اگر فرزندی مُرده به دنیا می‌آوردند، در دهانشان ادرار گاو و خاکستر می‌ریختند و از نوشیدن آب محرومشان می‌کردند، و اگر بدون اجازه آب می‌نوشیدند، ۴۰۰ ضربه شلاق بر بدنشان می‌نواختند.[۹] پسر داشتن نشانۀ برکت و الطاف ایزدی شمرده می‌شد، ولی دختر داشتن خیر.[۱۰]

۴_ اعراب در زمینه‌های مختلف، پا به پای سایر ملل، رشد و تعالی داشته‌اند؛ هر چند در برهه‌ای از زمان که دوران جاهلیت است (و در هیچ منبعی به این دوران ام جهل یا به اعراب چنین صفتی داده نشده است) اعراب پس روی و یا سرعت رشد بسیار ضعیفی داشتند؛ اما بعد از ظهور اسلام، فعالیت‌های علمی و رشد و تعالی ملت عرب، سرعت بیشتری گرفت. در ادامه به نام برخی از دانشمندان عرب، اشاره می‌شود:
ابو اسود دوئلی (ادبیات دان قرن اول)
ابو یوسف کندی (ریاضی دان و منجم قرن اول)
فاطمه فهری (موسس دانشگاه قرن دوم)
ابن خلدون (ریاضی دان قرن هفتم)
ابن ماجد (جغرافی دان قرن هشتم)
الشریف ادریسی (جغرافی دان قرن یازدهم)
البته دانشمندانی نیز در قرن‌ها قبل از ظهور اسلام معرفی شده‌اند که در منابع معتبر در رشته‌های فراوانی چون پزشکی، ادبیات، نجوم، کهانه و قیافه و… ذکر شده است. که به جهت اقتصار از ذکر نام آنها خواهیم گذشت.
اما منشور کوروش، اولا منشور حقوقی نیست، بلکه بیشتر به یک لوح نگاره تاریخی شباهت داد تا منشور حقوقی. ثانیا این لوح، اولین منشور و لوح درباره حقوق افراد جامعه نیست، ستون (لوح) حمورابی، بزرگترین و جامعترین لوح نگاره حقوقی تاریخ است که قبل از حکومت کوروش بر بابل، توسل پادشاه بابل نوشته شده بود. ثالثا، بر فرض که این منشور حقوقی کوروش، بسیار از جهت هنری قابل تمجید باشد (که به گفته دیرینه شناسان نیست) این لوح هنر دست بابلیان است و نه کوروش.

۵_ بت پرستی عملی نکوهیده است که با عقل سلیم ناسازگار می‌باشد، اما باید دانست که در اعراب جاهلی، یکتاپرست و معتقد به دین حنیف ابراهیمی و حتی مسیحی و یهودی نیز وجود داشته است.
اما پیرامون گسترانیدن توحید توسط کوروش. اولا گفته شد که کوروش تنها به نواحی شمالی خاورمیانه سلطه پیدا کرد، نه به تمام دنیا که بتواند توحید را بگستراند. دوما اساسا کوروش به آزادی ادیان معتقد بود؛ همانطور که در منشور خود آورده است. سوما بر اساس تحقیقات دیرینه پژوهان، در سرتاسر آثار باقی مانده از دوران هخامنشیان و خصوصا عصر کوروش؛ بت‌های مختلفی بر روی آثار نقش بسته‌اند؛ از جمله بت بعل که در سرتاسر تخت جمشید به چشم می‌خورد.

۶_ رسم جاهلی زنده به گور کردن دختران، تنها مربوط به یک و یا دو قبیله از مجموع قبایل اعراب بوده است و شیوع نداشته است به طوری که همه اعراب گرفتار این رسم شوم شده باشند.
اما دانشگاه در دوران هخامنشیان، از ادعاهای بسیار عجیب نویسنده است؛ در حالی که تمام تاریخ پژوهان و دیرینه شناسان، معتقد هستند که اولین دانشگاه در ایران را ساسانیان در دزفول خوزستان با نام جندی شاپور تاسیس کرده‌اند؛ چگونه می‌توان چنین ادعای بدون سندی را مطرح کرد که کوروش برای زنان دانشگاه تاسیس کرده است. همه اینها در حالی است که خود کوروش سوادی برای خواندن و نوشتن نداشته و کاتبان بابلی و ایلامی برایش می‌نوشتند و می‌خواندند.

۷_ چادر نشینی یکی از شیوه‌های زندگی است که حتی در دوران امروزی که ساختمان‌ها با تمام امکانات در دسترس مردم می‌باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. عشائر، از جمله مهمترین اقشاری هستند که از چادر برای زندگی خود استفاده می‌کنند. اما در دوران اعراب جاهلی نیز، اعراب هم در ساختمان‌ها (خانه‌های مسکونی ثابت) زندگی می‌کردند و هم اقشاری از آنها در چادر (به جهت عشائر بودن آنها که اصطلاحا به بادیه نشین معروف هستند).
ضمن آنکه در همان دوران، در کشورهای عربی نیز شاهد ساختمان های مجلل و بلکه بزرگتر از تخت جمشید هستیم، از جمله:
کاخ های باستانی مارب (یمن)
مجموعه مدائن صالح (عربستان)
شهر پالمیرا (سوریه)
شهر شیبام (یمن)
کارناک (مصر)
شهر قدیمی بابل (عراق)
قلعه صلاح الدین ایوبی (سوریه)
دژ بنی حماد (الجزایر)
برج و زندان هارون (عراق)
درعیه (عربستان)

به امیدی پیروزی عقل بر تعصب و جهل

__پی‌نوشت____________
۱. پی‌یر بریان، تاریخ امپراتوری هخامنشیان، ترجمه مهدی سمسار، تهران: انتشارات زریاب، ۱۳۷۷، ج ۲، ص ۹۰۰-۹۰۴
۲. هاید ماری کخ، از زبان داریوش، ترجمه پرویز رجبی، تهران، ۱۳۷۶، ص ۶۰ – ۶۹
۳. والتر هینتس، داریوش و ایرانیان، ترجمه پرویز رجبی، نشر ماهی، تهران، ۱۳۹۲، ص ۳۴۸ و ۳۴۷ و ۳۵۱
۴. Dandamaev,M.A , “Connections between Elam and Babylonia in the Achaemenid Period” , in The Memorial Volume of the 5th International Congress of Iranian Art and Archaeology – Tehran-Isfahan-Shiraz 11th-18th April 1968 , Volume 1 (Tehran 1972) 260
۵. جاماسپ جی دستور منوچهر جی جاماسپ آسانا، متون پهلوی، ترجمه سعید عریان، کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، تهران ۱۳۷۱، ص ۱۰۰
۶. مرتضى راوندى‏، تاریخ اجتماعى ایران‏، انتشارات نگاه‏، تهران ۱۳۸۲، ج ۱ ، ص ۷۵۵
۷. مرتضی راوندی، همان، ج ۶ ، ص ۹۳  
۸. فرنبغ دادگی، بُندَهِشن، ترجمه مهرداد بهار، انتشارات توس، تهران ۱۳۸۰، بخش نهم درباره چگونگی زنان، ص ۸۳
۹. وندیداد، پژوهش ژام دارمستتر، ناشر دنیای کتاب، تهران، ۱۳۸۴، ص ۱۲۷ – ۱۳۰ و ص ۱۵۵ – ۱۵۶
۱۰. وستا، پژوهش دکتر ج.دوستخواه، انتشارات مروارید، چاپ نوزدهم، تهران ۱۳۹۱، ج ۱ ، ص ۶۹۹ 

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن منتشر شده در فضای مجازی:از اونجایی‌ که قبل از فتح مکه تمامی‌ ٔبت‌ها و ٔبت پرستان گوناگون با آرمش و بدون جنگ و خونریزی کنار هم بودن این نشان از بزرگترین دموکراسی ...
متن منتشر شده در فضای مجازیاز اونجایی‌ که قبل از فتح مکه تمامی‌ ٔبت‌ها و ٔبت پرستان گوناگون با آرمش و بدون جنگ و خونریزی کنار هم بودن این نشان از بزرگترین دموکراسی ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب