پنجشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا بعد از زیارت حضرت معصومه(س) بهشتی می‌شویم؟ در 1 روز قبل منتشر شده است .
»   شایعات اعتقادی, شبهات معاد و قیامت  »   «کاش آنقدر آب داشتم تا جهنم را خاموش میکردم» سخنی باطل منسوب به زرتشت
۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱:۴۴

«کاش آنقدر آب داشتم تا جهنم را خاموش میکردم» سخنی باطل منسوب به زرتشت

متن منتشر شده در فضای مجازی:
و چقدر زیباست حرف زرتشت که میگوید: ای کاش آنقدر آب داشتم تا جهنم را خاموش میکردم و آنقدر آتش داشتم تا بهشت را میسوزاندم که مردم خدا را برای خودش بپرستند نه برای بهشت و جهنم

پاسخ:
متن فوق در هیچ منبع موثقی به نقل زرتشت نقل نشده است. بلکه این سخن اساسا با اعتقادات زرتشتیان منافات دارد و نمی‌تواند سخن پیامبر آنان باشد. چرا که اعتقاد زرتشتیان پیرامون جهنم، غیر از اعتقاد مسلمانان می‌باشد. در اعتقاد زرتشتیان، جهنم محلی بسیار سرد و مملو از حیوانات درنده و موذی است که محل عذاب ظالمان می‌باشد.

اما باید تذکر داده شود که جهنم محل بازخواست از ظالمان است. طبیعی است با نبود جهنم؛ ظالمان دیگر به سزای اعمالشان نمی‌رسند و این عین ظلم است و خداوند از چنین ظلمی در حق مظلومان بری است.

همینطور است بهشت که محل جزای نیکوکاران است. نیکوکاران باید سزای اعمال نیک و حسنه خود را ببیند به همین جهت بهشت برای زندگی ابدی آنها تدارک دیده شده است.

پر واضح است که دلیل اول و هدف اصلی از خلقت بهشت و جهنم، استفاده به عنوان اهرم فشار جهت عبادت خداوند نیست. خداوند اگر قصد اهرم فشار برای عبادت خود داشتند، می‌توانستند از همان ابتدا تمام مخلوقات را موحد بیافریند به طوری که اختیار بر کفر نداشته باشند.

در روایتی از امیرالمومنین آمده است: «ما عَبَدْتُکَ خَوْفاً مِنْ نَارِکَ وَ لَا شَوْقاً إِلَى جَنَّتِکَ بَلْ‏ وَجَدْتُکَ‏ أَهْلًا لِلْعِبَادَهِ فَعَبَدْتُک‏» [عوالی الئالی، ج۲، ص۱۱] خدایا من تو را نه از ترس آتش و نه به خاطر اشتیاق به بهشت عبادت می‌کنم، بلکه تو را شایسته عبادت یافته‌ام.

در نتیجه این سخن که بهشت یا جهنم باید خاموش شوند و یا نیازی به آنها نیست؛ نمی‌تواند سخن یک پیامبر الهی باشد؛ این سخن در تعارض با اعتقادات موحدانه است که خدا در آن حکیم و عالم معرفی شده می‌باشد. همچنین وجود بهشت و جهنم لازم و ضروری است و البته عبادت خداوند باید برای خود او باشد نه برای ترس و یا شوق بهشت و جهنم.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب