یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   شایعات تاریخی, شبهات تاریخ ائمه(ع)  »   شایعه انفاق شیر توسط حضرت علی(ع)
۱۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱:۴۶

شایعه انفاق شیر توسط حضرت علی(ع)

متن شبهه:
چطور امام علی هر شب شیر میذاشته دره خونه فقرا. ظروف یکبار مصرف که نبوده تو چی میبرده هر شب. باعقل جور در نمیاد. تازه تو ظرف های فلزی هم اگر به فرض بگیریم میبرده شبی ده تا خونه ام که به صورت ناشناس شیر برده باشه سالی بیش از ۳۰۰۰ تا ظرف باید میخرید⁉ بعدم طبق روایت های شیعیان میگند ناشناس میبرده شبونه پس یعنی نمیرفته ظرفشم پس بگیره!! یعنی کارخونه مسگری هم داشت از پس این همه ظرف بر نمیومد.

پاسخ:
پس از بررسی‌های متعدد، در هیچ روایتی از برده شدن شیر، توسط امیرالمومنین علیه السلام، به درب خانه ایتام و فقرا، مطلبی یاد نشده است، بلکه آنچه در روایات مطرح شده، بردن طعام می‌باشد. برای نمونه نقل شده است که:
پس از شهادت علی علیه‌السلام پینه‌های فراوانی بر زانوان و پشت پاها و گردن آن حضرت مشاهده شد. از امام حسن علیه‌السلام پرسیدند: پینه‌ی زانو و پشت پای ایشان، مربوط به عبادت‌های بسیارش می‌باشد، اما این پینه که در گردن ایشان است، بر اثر چیست؟
قال علیه‌السلام: «اما لولا انه مات ما حدثتکم عنه، کان لا یمر به یوم [من الأیام] الا أشبع فیه مسکینا فصاعدا ما أمکنه فاذا کان اللیل نظر الی ما فضل عن قوت عیاله [یومهم ذلک] فجعله فی جراب فاذا هدأ الناس وضعه علی عاتقه و تخلل المدینه و قصد قوما لا یسألون الناس الحافا ففرقه فیهم من حیث لا یعلمون من هو لا یعم بذلک أحد من اهله غیری فانی کنت اطلعت ذلک منه یرجوا بذلک فضل اعطاء الصدقه بیده و رفعها سرا و کان یقول، ان صدقه السر تطفی‌ء غضب الرب (کما یطفی‌ء الماء النار).» [مستدرک الوسایل، ج ۷، ص ۱۸۴ ابواب صدقه، باب ۱۱، ح ۸]
امام حسن علیه‌السلام فرمود: «اگر ایشان زنده بودند، از او سخنی برای شما نمی‌گفتم. هیچ روزی از روزها بر او نمی‌گذشت که در آن یک مسکین و یا بیشتر را به حدی که توان داشت سیر نکند و وقتی شب می‌شد، به بازمانده خورد و خوراک آن روز نان خورهای خود می‌نگریست و آن را در کیسه‌ای می‌نهاد و وقتی مردم می‌خفتند، آن را به دوش گرفته و در کوچه‌های مدینه روان می‌شد و به سوی مردمی رهسپار می‌شد که به خاطر شرم از کسی درخواستی نمی‌کردند و آن را چنان که کسی از آنها باخبر نمی‌شد که چه کسی این غذاها را آورده است؟، میانشان قسمت می‌کرد و از خانواده‌ی ایشان «علی علیه‌السلام»، کسی جز من آن را نمی‌دانست. زیرا من به این موضوع از دیرباز آگاه شده بودم. و ایشان به خاطر فضیلت صدقه دادن، پنهان، و به دست خویش چنین می‌کرد و همواره می‌فرمود: صدقه‌ی پنهانی، چون آب بر آتش است و خشم پروردگار را خاموش می‌کند.»

بنابراین آنچه انفاق شده، طعام بوده است که نیازی به ظرف نداشته است. حتی در برخی روایات، حضرت به منزل افراد به عنوان شخصی ناشناس وارد می‌شدند و آن خانواده، که حضرت را نمی‌شناختند گفتگو می نمودند.

با این حال، اساسا بردن شیر به درب منزل فقرا منتفی است. اما اگر قرار بر بردن شیر به درب منزل فقرا می‌بود، کاسه‌های سفالی و چوبی و همچنین مشک‌های پوستی، ظروف رایج آن زمان بودند که چندان قیمت زیادی نداشته و حتی ارقام بالای آنها نیز هزینه زیادی را متحمل نمی‌شدند. حتی می‌توان، پس گرفتن ظروف را نیز به گونه‌ای توجیه کرد. که به جهت رد اساس ماجرا، به توضیحات اضافه نیازی نیست.

مطالب مشابه

سوال:در صحیفه علویه، دعای روز دوشنبه، از زبان حضرت امیر (ع) می‌خوانیم که «منزه است خدایی که نباء عظیم را به من شناساند»و آیه اول سوره نبا را به حضرت علی (ع) تفسیر ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب