جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۴:۵۲

خمس در قرآن

خمس در قرآن‏
«وَ اعلَموا أنّما غَنِمتُم مِن شَى‏ءٍ فَاِنّ لِلّهِ خُمُسَه و لِلرَّسولِ ولِذِى القُربى‏ وَ الیَتامى‏ والمَساکینِ وابنِ السَّبیلِ اِن کُنتُم آمَنتُم بِاللّه…»[۱] «اگر به خدا ایمان دارید، بدانید هر چه را به عنوان غنیمت بدست مى‌آورید، بى‌تردید یک پنجم آن براى خدا و رسول و خویشان و یتیمان و درماندگان و در راه ماندگان است.»

تاریخ نزول آیه‏
بعضى زمان نزول آیه را جنگ بنى قینقاع (۱۵ شوال سال دوم هجرى) مى‏‌دانند،[۲] برخى زمان نزول را جنگ اُحد (۷ شوّال سال سوم هجرى)[۳] و بعضى جنگ بدر (رمضان سال دوم هجرى) مى‌دانند.[۴] که خداوند از مجاهدان اسلام مى‏‌خواهد خمس آنچه را در جنگ به غنیمت برده‌اند، پرداخت نمایند.

نگاهى دقیق‏‌تر به آیه خمس‏
نگاهى به آیه خمس اهمیّت آن را نشان مى‏‌دهد؛ زیرا:
۱_ در کمتر آیه‏‌اى مربوط به احکام، این همه تأکید پى در پى آمده است. کلمات «واعلموا، انّما، من شى، فانّ، للّه خُمُسه (بجاى «خمسه للّه») و ان کنتم آمنتم» نشان تأکید است.
۲_ براى تهییج مردم مى‏‌فرماید: اگر ایمان دارید، خمس بدهید. بنابراین پرداخت آن از لوازم ایمان شناخته شده است.
۳_ جمله «فانّ للّه خُمُسه» (که به اصطلاح جمله اسمیّه است) بیانگر این است که این حکم دائمى است، نه موقّت و موسمى. به علاوه چیزى که نشانه ایمان است نمى‏‌تواند موقّت باشد.
۵_ کلمه «واعلموا» در اول آیه به معناى آن است که باید خمس دادن باورتان بیاید و مسئله را جدى بگیرید. راستى عجیب است که شرکت در جبهه، کنار پیامبر بودن، اهل نماز و روزه بودن، عقاید سالم داشتن، از مهاجرین، انصار و سابقین بودن، مجروح شدن و بالاخره بر سپاه کفر پیروز شدن به تنهایى کافى نیست، زیرا با آن همه کمالات باز هم قرآن مى‌فرماید: اى رزمندگان پیروز! اگر ایمان دارید خمس غنائم را بپردازید. اگر به بعضى از دستورات مثل جهاد و نماز عمل کردید، ولى به دستور خمس عمل نکردید، ایمان واقعى ندارید.

 یک نکته مهم‏
 رسول خدا صلى الله علیه وآله در شب جنگ بدر نخوابید و دائماً دعا مى‏‌کرد و مى‌فرمود: خدایا! این گروه اندک از مسلمین روى زمین مشابه‌ى ندارند، اگر این‌ها شکست بخورند روى زمین بنده مؤمنى نخواهى داشت.[۵] امّا قرآن خطاب به همین رزمندگان مى‏‌فرماید: اگر ایمان دارید، خمس بدهید. یعنى چه بسا تعداد مؤمنان در جهان بسیار کم باشد، ولى حتّى همین تعداد کم که مشمول دعاى پیامبر اکرم‏ صلى الله علیه وآله نیز هستند، اگر به تکلیف الهى و پرداخت خمس عمل نکنند، ایمان ندارند.

__پی‌نوشت____________
۱_ سوره انفال، آیه ۴۱.
۲_ تفسیر طبرى، ج ۲، ص ۱۷۳.
۳_ تفسیر مجمع ‏البیان، ج‏۴، ص ۵۱۸ .
۴_ کتاب خمس، آیه اللَّه حسن فقیه امامى، ص ۳۶.
۵_ اللهم انّک ان تهلک هذه العصابه لا تعبد بعد الیوم». بحار، ج ۱۹، ص ۳۳۴.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

اخیرا مطلبی طولانی در نقد برخی مسائل دینی منتشر شده است که در ادامه به صورت مختصر به بند بند آن پاسخ داده می‌شود. (متن شبهه، در متن و قبل از پاسخ قرار ...
متن شبهه:قوانینی که سیستم اقتصادی اسلام را تشکیل میدهند از قبیل زکات، خمس، جزیه، فطریه، حرمت ربا و… بقدری مسخره هستند که حتی خود مسلمانان امروز به این قضیه پی برده اند که ...
پیشینه خمس در سایر ادیان
یکی از اتهاماتی که به تشیع و اسلام وارد می‌شود، نبودن پیشینه و تاریخی برای خمس است، به بیان دیگر، اسلام و یا تشیع، خمس را از پیش خود وضع کرده است؛ در ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب