جمعه, ۱۵ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 13 ساعت قبل منتشر شده است .
»   شایعات تاریخی, وقایع تاریخی  »   شایعه: کمیل بن زیاد کیست؟
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۴۴
شایعه: کمیل بن زیاد کیست؟

شایعه: کمیل بن زیاد کیست؟

کمیل بن زیاد، یکی از اصحاب حضرت علی علیه السلام هیچگاه حکومت فارس را اختیار نکردند، دعای منصوب به ایشان، دعای حضرت خضر نبی است که توسط امیرالمومنین به ایشان تعلیم داده شده است.

متن شبهه منتشر شده:
کمیل کیست? کمیل ابن زیاد درسال ۳۶ هجری ازطرف امام علی بحکومت فارس منصوب شد،اما پس از واقعه حکمیت و خلع امام علی از خلافت؛ از حکومت ابقاء شد.کمیل حاکم فارس؛ وقتی متوجه شد مردم پنهانی بزیارت آرامگاه کوروش بزرگ میروند تصمیم گرفت آنرا خراب کند و این باعث شد مردم فیروزاباد فارس(شهر گور) که از شهرهای پر رونق آن زمان بود،علیه او قیام کردند و کمیل پس از شکست به شام گریخت….. این کسی است که دعایش ما را به بهشت میبرد؟؟!! (دعای کمیل)

پاسخ:
ذکر نکاتی در پاسخ این شایعه لازم و ضروری است:
۱_ حضرت کمیل، از شیعیان خاص و یاران ویژه حضرت امیرالمومنین علی (ع) و امام حسن (ع) می‌باشند. کمیل بن زیاد، هیچگاه حاکم شهری در ایران نبودند، ایشان تنها مدتی حاکم شهر هیت در بغداد بودند که بعد از حمله معاویه به هیت از حکومت ابقاء شدند.
۲_ قضیه زیارت آرامگاه کوروش و اقدامات حضرت کمیل، مساله‌ای بی سند بوده و با تاریخ و موقعیت‌های کمیل بن زیاد سازگاری ندارد. مقبره کوروش، در دوران ساسانی به عنوان مقبره مادر سلیمان مشهور بوده است و کوروش در دوران ساسانی مورد تمجید نبوده است.
۳_ علاوه بر موارد فوق، در آئین اسلام، اهل کتاب در انجام مناسک خود آزاداند، بنابراین جناب کمیل شرعاً حق دخالت و بازدارندگی نداشتند.
۴- شهر گور، شهری است که در دوران خلافت عثمان به تصرف مسلمانان درآمد و بعد از سقوط آن یزدگرد سوم فارس را به اعراب واگذاشت و به خراسان گریخت.
۵_ حضرت علی (ع) دعای خضر نبی (ع) را به کمیل بن زیاد آموختند و به همین جهت به دعای کمیل شهرت یافت. این دعا ارتباطی به شخص کمیل ندارد…

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب