سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تاثیرات روانشناسی دین در 1 روز قبل منتشر شده است .
»   اسلایدر, شبهات وجود خدا  »   آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟
۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۲۵
آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟

آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟

علوم الهی کاملا حقیقت و صحیح اند، برخلاف علوم تجربی که ظنی هستند و باید مورد بررسی قرار بگیرد تا تائید یا رد بشوند... در ادامه بیشتر مطالعه کنید.

متن منتشر شده در فضای مجازی:
الله، عامل عقب افتادگی مسلمانان امروزی! یک انسان اندیشمند برای هر پدیده‌ای علت یا عللی را قایل است، و در طول عمر خود سعی می‌کند ، علت‌ها و روابط پدیده‌ها را پیدا کند. اما یک مسلمان برای هر پدیده‌ای، یک علت “پیش ساخته” به نام الله دارد:
چرا مریض هستم؟ چون خدا خواسته
چرا سالم هستم؟ چون خدا خواسته!
چرا باران می آید؟ چون خدا خواسته
چرا باران نمی‌آید ؟  چون خدا خواسته!
یعنی یک مسلمان فکر می‌کند جواب همه‌چیز را کشف کرده است: خدا! چنین فردی به خودش زحمت نمی‌دهد تا  دنبال علت واقعی  پدیده‌ها برود  در نتیجه از قافله علم ،  عقب می‌افتد. یعنی الله ، خود باعث عقب افتادگی مسلمانان است.

پاسخ:
وجود خداوندی قادر و متعال از براهین مختلف عقلی اثبات خواهد شد. نبود او، نبود هستی است، و به تعبیر علمی، تمام هستی به وجود او قائم است و به او تکیه زده است. بنابراین علت هر چیز اوست. (خداوند واجب الوجود است)
این خداوند، خالق هر موجودی است، و برای موجودات نظمی فراگیر را وضع کرده است به نوعی که کاری برخلاف قاعده و نظم در این سیستم موجودات صورت نمی‌گیرد، الا مواردی محدود که به خواست خود اوست. (همچون معجزات)
همین خداوند، علت تمام وقایع عالم است، مریضی و سلامتی، باران و قحطی و… البته تمام این موارد را به وسیله اسبابش صورت می‌بخشد، باران را از ابرها می‌باراند و ابرها را به وسیله بادها حرکت می‌دهد… اما همه چیز به خواست اوست. برای فهم بهتر، یک مثال: فرض کنید شما بیمار شده‌اید، برای درمان دارو مصرف می‌کنید و از قضا درمان می‌شوید. شما را خداوند شفاء داده است یا دارو؟
حتما دارو بیماری شما را بهبود بخشیده است ولی علت اصلی آن خواست خداوند بوده است که شفاء و سلامتی را در دارو قرار داده است. اگر در پاسخ بگوییم که دارو، خود به خود بیماری را درمان می‌کند، مشرک خواهیم شد و قدرت خداوند را منکر شده‌ایم…

اما یافتن راه و روش‌های مختلف علمی برای رسیدن به مقاصد، کاری است عقلی. همانطور که اشاره شد، خداوند خواسته‌هایش را در اسباب مادی و یا معنوی قرار داده است که برای رسیدن به نتیجه باید به آنها متوسل شد و آنها را کشف کرد.
اتهام واهی به عقب ماندگی جوامع اسلامی و مسلمانان، همواره مورد استفاده منتقدین ادیان بوده است، با این توضیح که اکثر دانشمندان گذشته، مسلمان بوده و از آموزه‌های اسلام استفاده می‌نمودند. برای مثال، ابوریحان بیرونی حدود ۴۰۰ سال قبل از گالیله، رساله‌ای در اثبات کروی بودن زمین و گردش خورشید به دور آن، با استناد به آیات قرآن نوشته است. و یا ابوعلی سینا، پدر علم طب و یا جابربن حیان، پدر علم شیمی، همگی از جامعه مسلمانان بپاخواسته اند. به طوری که دانشمندان علوم مختلف، ریشه برخی علوم را دانشمندان مسلمان می‌دانند و معتقداند اگر این دانشمندان مسلمان نبودند، اکنون چنین علومی در دسترس ما باقی نمی‌ماند، از جمله علم شیمی و ریاضی.
این در حالی است که اکنون نیز مسلمانان، در دانش‌های مختلف پیش تازی می‌کنند و جالب اینجا می‌باشد که نسبت دانشمندان موحد، به جمعیت کل خداناباوان (اعم از دانشمندان و فرد عادی) به مراتب بیشتر است. و این خود خط بطلانی است بر ادعای واهی نویسنده شبهه.

نکته‌ای حائز اهمیت است که: علوم تجربی دائم در حال تغییر و پیشرفت بوده و در طول زمانی به درازای تاریخ بشریت، هنوز به یک نظریه کامل نرسیده است. در حالی که خداوند متعال و خالق هستی، از رموز آن باخبر بوده و آن را به بشریت در قالب وحی اعطاء نموده است.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟
شبهه:اخیرا شبهه‌ای در فضای مجازی منتشر شده است که حاوی 12 سوال از مسلمانان است؛ لطفا به آنها پاسخ بدهید: پاسخ:متن منتشر شده که حاوی 12 پرسش ...
آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟
متن منتشر شده در فضای مجازیعلامه ملا باقر مجلسی در کتاب بحار الانوار جلد 25 صفحه 261 در مورد یکی از دانشمندان  سرشناس شیعه به نام محمد بن نصیر آورده است: که او ...
آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟
پرسش:در دعائی می‌بینیم که حضرت امام سجاد علیه السلام برای مرزداران تحت امر دولت اموی دعا می‌کنند، چه گنج نهفته‌ای در این فراز از دعای معصوم وجود دارد؟ پاسخ:چون در ...
آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟
سوال:چرا در زمانی که زنان شوهردار اسیر شدند آیه‌ای نازل شد که زنان شوهردار برای مسلمانان حلال است؟ پاسخ:ازدواج با زنان همسردار در شرع مقدس اسلام حرام ...
آیا علت عقب افتادگی مسلمانان خداست؟
سوال: چرا سوره توبه «بسم الله الرحمن الرحیم» ندارد؟ پاسخ:در علت بسم الله نداشتن سوره توبه، دو پاسخ ارائه شده است:1. این سوره، یک روش محکم و ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب