چهارشنبه, ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا حرم اهل بیت به سمت شهر پترا است؟ در 1 روز قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون, شایعات تاریخی, شبهات تاریخ پیامبر اکرم(ص), وقایع تاریخی  »   علت قتل عقبة ابی معیط توسط حضرت علی (ع)
۲۱ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۰۳

علت قتل عقبه ابی معیط توسط حضرت علی (ع)

متن شبهه _ شایعه:
ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻣﺮﺩﯼ ﺑﻨﺎﻡ “ﻋﺘﺒﻪ” ﮐﻪ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻋﺪﻡ ﭘﺨﺶ ﻣﺴﺎﻭﯼ ﻏﻨﺎﯾﻢ ﺑﯿﻦ ﻟﺸﮑﺮﯾﺎﻥ ﺍﺳﻼﻡ به صورت ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ ﺗﻒ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺑﻮﺳﯿﻠﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﺳﺮ ﺑﺮﯾﺪﻩ ﺷﺪ. (ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻃﺒﺮﯼ . ﺟﻠﺪ ۵ . ﺻﻔﺤﻪ ۱۱۰۳‏)

پاسخ:
باید در این مورد گفت: شخصی به نام عتبه به دستور پیامبر و به علت توهین به پیامبر توسط حضرت علی کشته نشده است؛ شخص مورد نظر عقبه ابی معیط است که در ادامه به شرح حال او می‌پردازیم:
موضوع مطرح شده در این پرسش کشته شدن عقبه بن ابی معیط به فرمان پیامبر (ص) و به دست امام علی (ع) است. ضروری است پیش از پرداختن به علت کشته شدن این شخص، پس از اسارت او در جنگ بدر، به گوشه‌­­ای از شخصیت و نقش او در مواجهه با دعوت پیامبر اکرم (ص) اشاره نموده، سپس کشته شدن این شخص به دست امام علی (ع) را به مورد بررسی قرار دهیم.

الف. مروری بر شخصیت عقبه و فرزندان او
گفته شده است؛ ابو معیط پدر عقبه از قبیلۀ قریش نبوده، بلکه او در اصل از شهر صفوریه از کشور اُردن است که ابو عمرو بن امیه بن عبد شمس، او را به مکّه آورده و او را فرزند خوانده خود قرار داد.[۱] گزارشی دیگر حکایت از آن دارد که ابو عمرو از غلامان امیّه بود و امیّه او را به فرزند خواندگی خود درآورد.[۲]
در هرصورت، از گزارش های متعدّد به دست می‌آید که فرزندان ابو معیط به دلیل فرزند خواندگی منتسب به قریش گردیده‌اند. چنان که این مسئله از دید قرشیان مخفی نبوده است. لذا زمانی که عقبه فرزند ابو معیط خود را به قریش منتسب می‌نماید عمر بن خطاب در برابر او موضع گرفته و او را قرشی نمی‌داند.[۳]
عقبه بن ابی معیط به کار شراب فروشی در مکّه اشتغال داشت.[۴] از عقبه سه فرزند پسر و دو دختر برجای ماند. فرزندان پسر او؛ یعنی عماره، ولید و خالد از کسانی بودند که پس از فتح مکّه اسلام آوردند.[۵]
رفتار فرزندان عقبه حکایت از آن دارد که گویا دشمنی آنان با اسلام به ویژه با اهل بیت (ع) را از پدر خود به ارث برده‌­اند. به گونه‌ای که نقل شده است؛ عماره بن عقبه وظیفۀ جاسوسی برای حکومت معاویه و یزید را در کوفه بر عهده داشت. نام او در میان کسانی است که علیه حجر بن عدی شهادت داده و راه را برای به شهادت رساندن این صحابی پیامبر (ص) توسط معاویه هموار ساخت؛[۶] اما ولید بن عقبه که به فسق معروف است،[۷] از جمله کسانی بود که معاویه را به خونخواهی عثمان تحریک می‌کرد.[۸] او قبل از کشته شدن خلیفه سوم، ولایت کوفه را عهده‌دار بود. فسق و فجور و بی‌توجهی او به قوانین شرع، کار را به اعتراض مردم کشاند که سرانجام به برکناری وی از ولایت کوفه و حد خوردن او توسط حضرت علی (ع) انجامید.[۹]

ب. مواجهه عقبه با پیامبر اکرم (ص)
عقبه بن ابی معیط، از جمله مشرکانی بود که مانعی جدّی در برابر دعوت پیامبر اسلام به شمار می‌آمد. او که به عنوان سفیه‌ترین مردان قریش شناخته شده بود. به شهادت بسیاری از منابع تاریخی به همراهی چند تن از اشراف قریش؛ مانند ابوجهل و تعدادی دیگر از مشرکان مکه، از هیچ اقدام خصمانه و توهین‌آمیزی نسبت به پیامبر اسلام (ص) فروگذار نکرده است. گفته شده زمانی که پیامبر (ص) در مسجد الحرام مشغول عبادت بوده و به سجود رفته بود، عقبه بن ابی معیط در حرکتی اهانت‌آمیز فضولات گوسفند بر سر مبارک رسول اکرم (ص) انداخت، در این هنگام است که حضرت فاطمه (س) به کمک پدر شتافته و زوائد را از سر او کنار زد.[۱۰]
پیامبر اکرم (ص) حتی در خانۀ خود نیز از شرارت دسته‌ای از قریشیان که عقبه نیز در میان  آنان بود در امان نبود. گزارش شده است که عقبه برای آزار پیامبر اکرم (ص) فضولات حیوانات ذبح شده را بر در خانه ایشان می‌انداخت،[۱۱] و پیامبر (ص) در آن زمان میان شرورترین همسایه‌ها زندگی می‌کرد.
در برخورد دیگری از عقبه با پیامبر (ص) آمده است که عقبه بن ابی معیط عبای خود را به گردن پیامبر (ص) انداخت تا جایی که مردم گمان بردند بر اثر این کار پیامبر (ص) کشته شده اند.[۱۲]
بلاذری می‌گوید: عقبه بن ابی معیط در جریانی شهادت به یگانگی خداوند داد، سپس به پیامبر (ص) اهانت کرده و آب دهان به صورت مبارک آن حضرت انداخت.[۱۳]
اهانت‌ها و آزارهای عقبه بن ابی معیط نسبت به پیامبر (ص) به قدری زننده است که خاطر هر انسانی از شنیدن آن­ رنجیده و مکدّر می­‌شود؛ به همین دلیل در یادآوری رفتارهای این شخص به این مقدار بسنده می‌نماییم.

ج. علل مجازات عقبه
اکنون با توجه به آنچه راجع به شخصیت و رفتار عقبه بن ابی معیط ذکر گردید، باید گفت که مجازات او منحصر به اهانت به پیامبر (ص) و دشنام دادن به او نبوده، اگرچه این امر نیز جُرمی بزرگ شمرده شده که در دین مبین اسلام برای مرتکب آن (اگر مسلمان آگاه باشد) مجازات مرگ در نظر گرفته شده است، اما باید عوامل دیگری را نیز در کشتن عقبه دخیل دانست.
شاید یکی از عوامل مجازات عقبه ارتداد او باشد؛ چراکه در برخی از منابع تاریخی و تفسیری سخن از اسلام آوردن و سپس برگشت عقبه از اسلام به میان آمده است. این عمل را در اصطلاح فقهی ارتداد می‌گویند. مجازات و عقوبتی که در احکام اسلام برای مرتد در نظر گرفته شده، اعدام است.[۱۴]  البته باید توجه داشت که مرتد، اگر فطری باشد اعدام می‌شود، اما اگر ملی باشد، ابتدا حبس، سپس توبه داده می‌شود و در صورتی که حق را نپذیرد (دلیل موجه برای ارتدادش اقامه نکند) به اعدام محکوم خواهد شد. و عقبه یقینا مرتد فطری نبوده است.
از دیگر جرایم این شخص که استحقاق مجازات او را مسجّل می‌نماید، تحریک افراد برای مقابله با رسول خدا (ص) و ایجاد مانع در برابر دعوت ایشان است. در این زمینه روایت شده است که افرادی از قریش مانند حارث بن عامر، حکیم بن حزام، ابو البختری و على بن أمیه بن خلف‏ از رویارویی با پیامبر اکرم، اکراه داشتند، اما عقبه و ابوجهل و نضر بن حارث با متهم نمودن آنان به ترس، آنها را وادار به حضور در جنگ بدر و رویارویی با پیامبر و مسلمانان نمودند.[۱۵]
از دیدگاه قرآن کریم افرادی مانند عقبه بن ابی معیط که به صورت‌های مختلف به رویارویی با دین خدا و رسول او روی آورده بودند، سزاوار مرگ هستند.[۱۶] شاید این امر به دلیل ایجاد مانع در برابر تبلیغ و نشر دین توسط چنین افرادی است. به همین دلیل است که پیامبر (ص) در بیانی، دشمنی عقبه با خدا را گوشزد نموده و سبب مجازاتش را این امر می‌داند.[۱۷]
براین اساس باید گفت در شرایطی که مسلمانان به پیروزی کامل نرسیده بودند و کماکان با دشمنان -چه از مشرکین و کفار- در نبرد به سر می‌بردند، می‌بایست موانع پیروزی آنان و نشر دعوت اسلام برطرف گردد. به همین جهت برخورد پیامبر (ص) با افرادی که با اسلام معارضه داشته‌اند در شرایط مختلف متفاوت بود. پیامبراکرم (ص) پس از فتح مکّه و استقرار و تثبیت حکومت از کشتن بسیاری از افراد؛ مانند ابوسفیان و همسر او و همچنین وحشی قاتل حمزه سیدالشهداء و برخی دیگر چشم پوشی نمودند، اما در آن شرایط؛ یعنی پیش از فتح مکّه، رها کردن و بخشیدن برخی از افراد جنایتکار که در واقع شأنی از ریاست و شرافت قبیله‌ای را نیز به همراه داشتند تقویت جبهه مقابل را به دنبال داشت. 

سخن دیگری که در این پرسش مطرح شده و لازم است روشن شود، انتساب کشته شدن این فرد به دست حضرت علی (ع) است. قبل از هر چیز و فارغ از درستی و یا نادرستی این انتساب باید یادآور شد که اطاعت از پیامبر اکرم (ص) در همه شئون زندگی از افتخارات و فضایل امام علی (ع) به شمار می‌رود. ضمن این که اجرای حدود الهی به دستور پیامبر (ص) توسط ایشان نشان از ایمان والا و شأنیت حضرت علی (ع) برای پذیرش این وظیفۀ الهی است. اما این که واقعاً این شخص به دست حضرت علی (ع) کشته شده باشد، منابع تاریخی گزارش ­های متفاوتی ارائه نموده‌­اند.
برخی از منابع هیچ اشاره‌ای به مُجری فرمان پیامبر ننموده‌اند. برخی از منابع قرن سوم تا هفتم هجری قمری عاصم بن ثابت را متولّی اعدام عقبه یاد کرده‌اند.[۱۸] و تعدادی از منابع متأخرتر نیز ابتدا نام عاصم بن ثابت و سپس حضرت علی (ع) را در این خصوص برده‌­اند. ۳۸۱ه[۱۹] ولی شیخ صدوق (متولّد ۳۰۵ یا ۳۰۶ یا ۳۰۷ و متوفّی ۳۸۱ هجری قمری) روایتی را در «أمالی»[۲۰] و نیز ابن اعثم(متوفّی ۳۱۴) در کتاب «الفتوح»[۲۱] نقل می‌کند که تصریح دارد بر این که امام علی (ع) عقبه ابی معیط –پدر ولید بن عقبه- را به دستور پیامبر اسلام (ص) در روز بدر کشته است.__پی نوشت_______________
[۱]. زمخشری، جار الله، ربیع الأبرار و نصوص الأخیار، ج‏۱، ص ۱۵۳، مؤسسه اعلمى، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۲ق؛ خوارزمی، ابو بکر، الأمثال المولده، ص ۳۱۰، مجمع ثقافی، ابو ظبی، ۱۴۲۴ق.

[۲]. اصفهانی، ابو الفرج، الأغانی، ج ‏۱، ص ۴۵، دار احیاء تراث عربى، بیروت، چاپ اول ، ۱۴۱۵ق.
[۳]. ابن حمدون، محمد بن حسن، التذکره الحمدونیه، ج ‏۷، ص ۱۱۳، دار صادر، چاپ اول، بیروت،۱۴۱۷ق.
[۴]. دمیری، کمال الدین، حیاه الحیوان الکبرى، ج ‏۱، ص ۲۷۹، دار الکتب العلمیه، بیروت، چاپ اول، ۱۴۲۴ق.
[۵]. ابن عبد البر، یوسف بن عبد اللّه،‏ الاستیعاب فى معرفه الأصحاب‏، ج ‏۳، ص ۱۱۴۴، بیروت، دار الجیل، چاپ اول، ۱۴۱۲ق؛ ابن اثیر، عز الدین، أسدالغابه فی معرفه الصحابه، ج ‏۳، ص ۶۳۹، دار الفکر، بیروت، ۱۴۰۹ق.
[۶]. بلاذری، احمد بن یحیی، أنساب ‏الأشراف، تحقیق: زکار، سهیل، زرکلى، ریاض، ج ‏۵، ص ۲۵۴، دارالفکر، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۷ق؛ طبری، أبو جعفر محمد بن جریر، تاریخ الأمم و الملوک، تحقیق: ابراهیم، محمد أبو الفضل، ج ۵، ص ۲۶۹، دار التراث، بیروت، چاپ دوم، ۱۳۸۷ق.
[۷]. الاستیعاب فى معرفه الأصحاب‏، ج ‏۴، ص ۱۵۵۳.
[۸]. أنساب‏ الأشراف، ج ‏۲، ص۲۹۰؛ زرکلی، خیر الدین، الأعلام، ج ‏۸، ص ۱۲۲، دار العلم  للملایین، بیروت چاپ هشتم، ۱۹۸۹م.
[۹]. ابن اثیر، أسد الغابه، ج ۴، ص ۶۷۶، دار الفکر، بیروت، ۱۴۰۹ق.
[۱۰]. مقریزی، تقی الدین، إمتاع ‏الأسماع، ج ‏۶، ص ۲۳۰، دار الکتب العلمیه، بیروت چاپ اول، ۱۴۲۰ق؛ انساب ‏الأشراف، ج ‏۱، ص ۱۲۵.
[۱۱]. ر.ک: انساب الاشراف، ج ۱، ص ۱۲۵؛ بیهقی، ابو بکر احمد بن الحسین، دلائل النبوه و معرفه أحوال صاحب الشریعه، تحقیق: قلعجى، عبد المعطى، ج ۲، ص ۲۷۴ – ۲۸۰، دار الکتب العلمیه، بیروت، چاپ اول، ۱۴۰۵ق.
[۱۲]. إمتاع ‏الأسماع، ج ‏۴، ص ۱۲۸.
[۱۳]. أنساب‏ الأشراف، ج ‏۱، ص ۱۳۷ و  138.
[۱۴]. اندلسى، ابو حیان محمد بن یوسف، البحر المحیط فی التفسیر، ج ‏۸، ص  101 دار الفکر، بیروت، ۱۴۲۰ ق؛  واحدى، على بن احمد، أسباب نزول القرآن، ص ۳۴۴، دار الکتب العلمیه، بیروت، چاپ اول،۱۴۱۱ ق؛ دروزه، محمد عزت، التفسیر الحدیث، ج ‏۳، ص ۷، دار إحیاء الکتب العربیه، قاهره، ۱۳۸۳ ق؛ طبرى، ابو جعفر محمد بن جریر، جامع البیان فی تفسیر القرآن، ج ‏۱۹، ص  7، دار المعرفه، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۲ ق؛ ابن جوزى، عبدالرحمن بن على، زاد المسیر فی علم التفسیر، ج ‏۳، ص ۳۱۹، دار الکتاب العربی، بیروت، چاپ اول، ۱۴۲۲ ق؛ صالحى شامى‏، محمد بن یوسف، سبل‏الهدى، ج ‏۲، ص ۴۶۹، دار الکتب العلمیه، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۴ق؛ أنساب‏ الأشراف، ج‏۱، ص ۱۳۸.
[۱۵]. أنساب ‏الأشراف، ج ‏۱، ص ۲۹۲؛ تاریخ الأمم و الملوک، ج ‏۲، ص ۴۳۰؛ إمتاع‏ الأسماع، ج‏۱، ص ۸۸.
[۱۶]. مائده ،۳۳.
[۱۷]. أنساب‏ الأشراف، ج ‏۱، ص ۱۴۸؛ إمتاع ‏الأسماع، ج ‏۱۰، ص ۵.
[۱۸]. تاریخ ‏الطبری، ج ‏۲، ص ۴۵۹؛ ابن اثیر، عزالدین، الکامل، ج ‏۲، ص ۷۴، دار صادر – دار بیروت، بیروت ۱۳۸۵ق؛ واقدی، محمد بن عمر، المغازى، ج‏۱، ص ۱۱۴، مؤسسه الأعلمى، بیروت چاپ دوم، ۱۴۰۹. ؛ ابن جوزی، عبد الرحمن، المنتظم، ج ‏۳، ص ۱۲۱، دار الکتب العلمیه، بیروت چاپ اول، ۱۴۱۲ق.
[۱۹]. ابن کثیر، اسماعیل بن عمر، البدایه و النهایه، ج ‏۳، ص ۳۰۵ و ۳۰۶، دار الفکر، بیروت ۱۴۰۷؛ ذهبی، شمس الدین، تاریخ ‏الإسلام، ج ‏۲، ص ۶۵، دار الکتاب العربى، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۱۳ق.
[۲۰]. «فِی کَلَامٍ کَانَ بَینَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِی بْنِ أَبِی طَالِبٍ(ع) وَ بَینَ الْوَلِیدِ بْنِ عُقْبَهَ فَقَالَ لَهُ الْحَسَنُ(ع) لَا أَلُومُکَ أَنْ تَسُبَّ عَلِیاً(ع) وَ قَدْ جَلَدَکَ فِی الْخَمْرِ ثَمَانِینَ سَوْطاً وَ قَتَلَ أَبَاکَ صَبْراً بِأَمْرِ رَسُولِ اللَّهِ(ص) فِی یوْمِ بَدْر»؛ شیخ صدوق، الأمالی ص ۴۹۰، کتابچى – تهران، چاپ: ششم، ۱۳۷۶ش.
[۲۱]. ابن اعثم کوفی، الفتوح، تحقیق: على شیرى،ج ۲، ص ۴۴۳، دارالأضواء، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۱ق.

سایت اسلام کوئیست

مطالب مرتبط موضوعی بررسی روایات و متون  , شایعات تاریخی  , شبهات تاریخ پیامبر اکرم(ص)  , وقایع تاریخی

متن شبهه:قبله مسلمانان، شهر پترا بوده و حرم کربلا و نجف نیز به سوی پترا ساخته شده است نه کعبه. پاسخ:یکی از نظریات ساده‌لوحانه و عاری از ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:از اونجایی‌ که قبل از فتح مکه تمامی‌ ٔبت‌ها و ٔبت پرستان گوناگون با آرمش و بدون جنگ و خونریزی کنار هم بودن این نشان از بزرگترین دموکراسی ...
سوال:آیا امام زمان علیه السلام فرموده‌اند کتاب کافی برای شیعیان کافی است؟ (الکافی کاف لشیعتنا) پاسخ:یکی از مطالبی که وهابیون به آن استناد می‌کنند و برخی عوام ...
احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
متن منتشر شده در فضای مجازی:شیعه 1 سند صحیح بر وجود یا تولد مهدی از کتاب هایش ندارد. پاسخ:در مساله اثبات ولادت امام عصر علیه السلام و ...

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب