پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام عبادی, شبهات توسل و زیارت  »   شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی)
۲۰ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۸:۱۳

شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی)

متن منتشر شده در فضای مجازی:
سقف خانه ی ما سوراخ است! ولی درعوض مناره‌های مسجد سربه فلک کشیده است… اینجا می‌گویند برو دعایت را به فلانی بگو پیش خدا آبرو دارد شاید دعایت پذیرفته شود… خدایا نگو که پارتی بازی به عرش هم رسیده است. من به این جماعت دیوانه کافرشده‌ام! فقط تورا می‌شناسم و بس. (حسین پناهی)

پاسخ:
دین اسلام، نسبت به جوانب مختلف زندگی، برنامه‌های گوناگونی ارائه کرده است، تا با رعایت تمامی آنها عدالت اجتماعی محض برقرار خواهد شد. از جمله برنامه‌های اقتصادی برای حمایت از محرومان و نیازمندان. برخی از این برنامه‌های اقتصادی عبارتند از: خمس، زکات، وقف، قرض الحسنه، بیت المال، انفال، انفاق و صدقه، نذر و قسم و…

همین دین اسلام، برای برپایی اجتماعات و همگردی و عبادات دسته جمعی و… مسجد را به عنوان کانون هر شهر و محله‌ای، انتخاب کرده است. مسلمانان در دفعات مختلف، به مسجد مراجعه می‌کنند، با هم عبادت دسته جمعی بجا آورده و در کنار این عبادت، امور دیگر خود را نیز رفع و رجوع می‌نمایند.

از جمله خدمات مساجد:
۱_ ارائه تحصیل رایگان.
۲_ ارتقاء فرهنگی و دینی افراد.
۳_ محلی برای گفتمان و تعاملات.
۴_ محلی برای رسیدگی به مشکلات مردم اعم از مشکلات اقتصادی افراد، محله و شهر و مشکلات اجتماعی و سیاسی.
۵_ صندوق مالی – اعتباری محل، برای رفع نیازها مانند صندوق‌های قرض الحسنه و تعاونی‌ها.
۶_ برگزاری مراسمات مختلف اعم از جشن‌ها و عزاداری‌ها. (آن هم به صورت رایگان) و…

پر واضح است که بخش مهمی از وظایف مساجد، رسیدگی به امور مالی فقراست. پس رسیدگی به مسجد، خود نوعی کمک به فقراست، اما به صورت غیر مستقیم. یعنی کمک به زیرساخت‌های فقرزدایی.
نکته حائز اهمیت این است که، این تکالیف و وظایف، برای مسئولین مساجد است نه دیوار و مناره و گنبد. نکته فوق زمانی با ارزش می‌شود که، در روایات نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
أبی عبد الله علیه السلام قَالَ:‏ قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام قَالَ رَسُولُ اللَّه صلوات الله علیه و آله:‏ «سَیَأْتِی عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ … یُسَمَّوْنَ بِهِ‏ وَ هُمْ أَبْعَدُ النَّاسِ مِنْهُ مَسَاجِدُهُمْ عَامِرَهٌ وَ هِیَ خَرَابٌ مِنَ الْهُدَى…» [الکافی: ج ۸، ص ۳۰۸. أعلام الدین فی صفات المؤمنین: ص۴۰۶]
امام صادق از امام علی نقل می‌کند که رسول خدا صلوات الله علیهم اجمعین فرمود: «بر مردم، زمانى آید که… مردم خود را مسلمان نامند و از مسلمانى دورترین اشخاص باشند، مسجدهاى آنان آباد است و از رهبرى و هدایت به حق تهى است…».
این روایت صراحتا آبادانی مسجد را، آبادی از حیث باطن می‌داند، نه مناره و گنبد و کاشی و… بلکه در برخی روایات زینت کردن مساجد منع شده است، آنجا که از پیامبر اکرم نقل شد است:
«لَا تُزَخْرِفُوا مَسَاجِدَکُمْ کَمَا زَخْرَفْتِ الْیَهُودُ وَ النَّصَارَی بیَعَهُمْ»؛ «زینت نکنید مسجدهایتان را، آن‌گونه که یهودیان و مسیحیان عبادتگاه‌های خود را زینت می‌کنند». [مستدرک الوسائل: ج‌۳، ص۳۷۲.]
همچنین در روایات از ساخت مسجد مرتفع، و مسجد با مناره‌های بلند و بعضا ساخت مسجد با مناره منع شده است. بنابراین اسلام از ساخت مساجد زینتی و خرج بیش از حد و اندازه در مساجد، منع می‌کند.

بخش دوم شبهه
در بخش دوم از متن منتشر شده، آمده است که برای دعا کردن به خداوند، باید به دیگری متمسک شد. در این‌باره توضیحاتی لازم است.
خداوند متعال، از دیدگاه جایگاه و مقام، نامحدود است، یعنی برای تعریف او، نمی‌توان از لغات و اصطلاحات استفاده کرد. چرا که لغات محدود و متناهی، قابلیت تعریف نامحدود را ندارند. بنابراین خداوند در همه اوصافش، در حداعلی خود است. صفاتی چون: عدالت، علم، پاکی، یگانگی، قدرت، حیات و…
حال اگر بنده‌ای از بندگان او، بخواهد با او ارتباط گرفته و صحبت کرده و خواسته‌اش را نیز مطرح کند، یا باید در حد توان خود را به آنچه او می‌پسندد، رسانده باشد؛ یعنی تا جایی که ممکن است، عدالت را رعایت کند، پاک باشد، به علم رسیده باشد، قدرت داشته باشید و… که این افراد همان معصومان هستند.
و یا باید به قدری که معقول است و مورد رضای حق تعالی قرار گرفته است، به این موارد پایبند باشد، که این دسته افراد متقین و زاهدان می‌باشند.

حال اگر این فرد که قصد ارتباط با خداوند را دارد، هیچ کدام از این دو دسته نیست، طبیعتا ارتباطش با حق تعالی، یک ارتباط سرد و شاید یک طرفه باشد. فرض کنید بنده‌ای را که به جنایاتی دست زده است، و قصد صحبت با خداوند و ارائه یک نیاز به درگاه او را دارد. این ارتباط چگونه است؟ نتیجه بخش خواهد بود؟ آیا حق تعالی به درخواست او پاسخ خواهد داد؟
طبیعی است که خیر و بین این بنده جنایتکار با بندگان صالح خداوند تفاوتی وجود دارد.
حال این بنده جنایکار برای برطرف شدن این مانع، دست به توسل می‌زند، یعنی از برای اینکه خود نمی‌تواند چنین ارتباط مستقیم و بی‌واسطه‌ای داشته باشد، شخصی را واسطه کرده، تا به وسیله آبروی آن بنده نزد حق تعالی، خود نیز از الطاف الهی بهرمند گردد. و این فلسفه توسل است.

بنابراین نام این قاعده را نمی‌توان پارتی بازی نامید، چرا که در پارتی بازی، معیار شایسته سالاری نیست، بلکه قرار دادن غیر ذی حق، در جای ذی حق است. که این خود از مصادیق ظلم می‌باشد و خداوند متعال از ظلم مبری است و حق را او معین می‌نماید.
شایان ذکر است که این توسل، برای همه افراد بشر، در دسترس است و همه می‌توانند از چنین مساله‌ای کمال استفاده و بهره را ببرند.

در پایان باید اشاره شود که انتساب این پیام، به مرحوم حسین پناهی، اثبات شده نیست. و در منبع معتبری این پیام از قول ایشان نقل نشده است. ضمن اینکه مرحوم حسین پناهی خود از روحانیون محصل در حوزه علمیه بوده است و این گونه سخنان با تعالیم مورد علاقه او، فاصله فاحش دارد.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب