پنجشنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، چرا مردم، همانند عثمان، با عمر و ابوبکر مقابله نکردند؟ در 21 ساعت قبل منتشر شده است .
»   سایر مسائل, شایعات اعتقادی  »   شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی)
۲۰ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۸:۱۳

شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی)

متن منتشر شده در فضای مجازی:

سقف خانه ی ما سوراخ است! ولی درعوض مناره های مسجد سربه فلک کشیده است … اینجا میگویند برو دعایت را به فلانی بگو پیش خدا آبرو دارد شاید دعایت پذیرفته شود… خدایا نگو که پارتی بازی به عرش هم رسیده است. من به این جماعت دیوانه کافرشده ام! فقط تورامیشناسم و بس. (حسین پناهی)

 

پاسخ:

دین اسلام، نسبت به جوانب مختلف زندگی، برنامه های گوناگونی ارائه کرده است، تا با رعایت تمامی آنها عدالت اجتماعی محض برقرار خواهد شد. از جمله برنامه های اقتصادی برای حمایت از محرومان و نیازمندان. برخی از این برنامه ها عبارت اند از: خمس، زکات، وقف، قرض الحسنه، بیت المال، انفال، انفاق و صدقه، نذر و قسم و …

همین دین اسلام، برای برپایی اجتماعات و همگردی و عبادات دسته جمعی و … مسجد را به عنوان کانون هر شهر و محله ای، انتخاب کرده است. مسلمانان در دفعات مختلف، به مسجد مراجعه می کنند، با هم عبادت دسته جمعی می کنند، و در کنار این عبادت، امور دیگر خود را نیز رفع و رجوع می نمایند.

از جمله خدمات مساجد:

۱_ ارائه تحصیل رایگان.

۲_ ارتقاء فرهنگی و دینی افراد.

۳_ محلی برای گفتمان و تعاملات.

۴_ محلی برای رسیدگی به مشکلات مردم اعم از مشکلات اقتصادی افراد، محله و شهر و مشکلات اجتماعی و سیاسی.

۵_ صندوق مالی – اعتباری محل، برای رفشع نیازها مانند صندوق های قرض الحسنه و تعاونی ها.

۶_ برگزاری مراسمات مختلف اعم از جشن ها و عزاداری ها. (آن هم به صورت رایگان)

و …

پر واضح است که بخش مهمی از وظایف مساجد، رسیدگی به امور مالی فقراست. پس رسیدگی به مسجد، خود نوعی کمک به فقراست، اما از به صورت غیر مستقیم. یعنی کمک به زیرساخت های فقرزدایی.

نکته حائز اهمیت این است که، این تکالیف و وظایف، برای مسئولین مساجد است نه دیوار و مناره و گنبد. نکته فوق زمانی با ارزش می شود که، در روایات نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

أبی عبد الله علیه السلام قَالَ:‏ قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام قَالَ رَسُولُ اللَّه صلوات الله علیه و آله:‏ «سَیَأْتِی عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ … یُسَمَّوْنَ بِهِ‏ وَ هُمْ أَبْعَدُ النَّاسِ مِنْهُ مَسَاجِدُهُمْ عَامِرَهٌ وَ هِیَ خَرَابٌ مِنَ الْهُدَى…» [الکافی: ج ۸، ص ۳۰۸. أعلام الدین فی صفات المؤمنین: ص۴۰۶]

امام صادق از امام علی نقل می‌کند که رسول خدا صلوات الله علیهم اجمعین فرمود: «بر مردم، زمانى آید که … مردم خود را مسلمان نامند و از مسلمانى دورترین اشخاص باشند، مسجدهاى آنان آباد است و از رهبرى و هدایت به حق تهى است…».

این روایت صراحتا آبادانی مسجد را، آبادی از حیث باطن می داند، نه مناره و گنبد و کاشی و … . بلکه در برخی روایات زینت کردن مساجد منع شده است، آنجا که از پیامبر اکرم نقل شد است: «لَا تُزَخْرِفُوا مَسَاجِدَکُمْ کَمَا زَخْرَفْتِ الْیَهُودُ وَ النَّصَارَی بیَعَهُمْ»؛ «زینت نکنید مسجدهایتان را، آن‌گونه که یهودیان و مسیحیان عبادتگاه‌های خود را زینت می‌کنند». [مستدرک الوسائل: ج‌۳، ص۳۷۲.]

همچنین در روایات از ساخت مسجد مرتفع، و مسجد با مناره های بلند و بعضا ساخت مسجد با مناره منع شده است. بنابراین اسلام از ساخت مساجد زینتی و خرج بیش از حد و اندازه در مساجد، منع می کند.

 

در بخش دوم از متن منتشر شده، آمده است که برای دعا کردن به خداوند، باید به دیگری متمسک شد. در اینباره توضیحاتی لازم است.

خداوند متعال، از دیدگاه جایگاه و مقام، نامتناهی است، یعنی برای تعریف او، نمی توان از لغات و اصطلاحات استفاده کرد. چرا که لغات محدود و متناهی، قابلیت تعریف لامتناهی را ندارند. بنابراین خداوند در همه اوصافش، در حداعلی خود است. صفاتی چون: عدالت، علم، پاکی، یگانگی، قدرت، حیات و …

حال اگر بنده ای از بندگان او، بخواهد با او ارتباط گرفته و صحبت کرده و خواسته اش را نیز مطرح کند، یا باید در حد توان خود را به آنچه او می پسندد، رسانده باشد؛ یعنی تا جایی که ممکن است، عدالت را رعایت کند، پاک باشد، به علم رسیده باشد، قدرت داشته باشید و … که این افراد همان معصومان هستند.

و یا باید به قدری که معقول است و مورد رضای حق تعالی قرار گرفته است، به این موارد پایبند باشد، که این دسته افراد متقین و زاهدان می باشند.

حال اگر این فرد که قصد ارتباط با خداوند را دارد، هیچ کدام از این دو دسته نیست، طبیعتا ارتباطش با حق تعالی، یک ارتباط سرد و شاید یک طرفه باشد. فرض کنید بنده ای را که به جنایاتی دست زده است، و قصد صحبت با خداوند و ارائه یک نیاز به درگاه او را دارد. این ارتباط چگونه است؟ نتیجه بخش خواهد بود؟ آیا حق تعالی به درخواست او پاسخ خواهد داد؟

طبیعی است که خیر و بین این بنده جنایتکار با بندگان صالح خداوند تفاوتی وجود دارد.

حال این بنده جنایکار برای برطرف شدن این مانع، دست به توسل می زند، یعنی از برای اینکه خود نمی تواند چنین ارتباط مستقیم و بی واسطه ای داشته باشد، شخصی را واسطه کرده، تا به وسیله آبروی آن بنده نزد حق تعالی، خود نیز از الطاف الهی بهرمند گردد. و این فلسفه توسل است.

بنابراین نام این قاعده را نمی توان پارتی بازی نامید، چرا که در پارتی بازی، معیار شایسته سالاری نیست، بلکه قرار دادن غیر ذی حق، در جای ذی حق است. که این خود از مصادیق ظلم می باشد و خداوند متعال از ظلم مبری است و حق را او معین می نماید.

 

در پایان باید اشاره شود که انتساب این پیام، به مرحوم حسین پناهی، اثبات شده نیست. و در منبع معتبری این پیام از قول ایشان نقل نشده است. ضمن اینکه مرحوم حسین پناهی خود از روحانیون محصل در حوزه علمیه بوده است و این گونه سخنان با تعالیم مورد علاقه او، فاصله فاحش دارد.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب