امام حسن علیه السلام چند همسر داشتند؟

چاپ

پرسش:

امام حسن‌(ع) چند همسر داشتند؟ دلیل شایعاتی که مدعی هستند حضرت دارای ۳۰۰ همسر بودند، چیست؟

 

پاسخ :

آنچه از نقلهای مختلف در تاریخ به دست می‌آید این است که حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام حداکثر ۸ الی ۱۰ همسر که تعدادی از آنها به صورت کنیز و ملک یمین بوده داشته‌اند. ولی متأسفانه در کتابهای تاریخی بعضی از مورخین ۲۵۰ و بعضی ۳۰۰ و حتی تا ۴۰۰ همسر برای ایشان ذکر می‌کنند که این حرف شایعه‌ای بیش نیست‌.

چنانچه تاریخ را مطالعه کنیم و صفات ممتاز اخلاقی و شخصیت برجسته حضرت مجتبی علیه السلام را بشناسیم‌، برایمان قابل قبول نخواهد بود که شخصی با چنین روح بزرگ و خدایی‌، علاقه و توجه خارج از حد متعارف به مسئله ازدواج و زناشویی از خود نشان دهد.

شاهد زنده این موضوع‌، تعداد فرزندان آن حضرت است که طبق نوشته مورخان‌، اگر آن حضرت همسران زیادی اختیار کرده بود لازمه‌اش این بود که فرزندان زیادی هم داشته باشند، در صورتی که شیخ مفید و علامه مجلسی‌ تعداد فرزندان آن حضرت را جمعاً ۱۵ نفر می‌دانند.

آیا با توجه به این تعداد فرزندان‌، دروغ بودن نسبت صدها همسر به امام حسن مجتبی‌ علیه السلام روشن به نظر نمی‌رسد؟

درباره منشاء این دروغ ها نیز می گوییم:

از این همه تضاد و تناقض‌گویی در اقوال روشن می‌شود، که این قبیل اخبار دروغین ساخته و پرداخته از ناحیه عباسیان مخصوصاً در زمان منصور دوانیقی بوده است زیرا در سال ۱۳۷ هجری قمری‌، منصور دوانیقی روی کار آمد.

او در راستای سیاستهای ضداسلامی و ضدمردمی و خاموش کردن نهضتهای علویان و به خصوص سادات حسنی از هیچ تهمت و جعلی در مورد خاندان اهل بیت‌: به خصوص امام حسن‌ دریغ نداشت‌. به طوری که بعد از قیام سادات حسنی به رهبری «محمد بن عبدالله بن حسن بن علی بن ابیطالب‌» در سال ۱۴۵ ه.ق که تا مرز نابودی خلافت منصور دوانیقی پیش رفت‌، این خلیفه بی‌رحم فرمان داد که عبدالله بن حسن‌، پدر محمد و بسیاری از یاران او را دستگیر نموده و در شهر «هاشمیه‌» زندانی نمایند.

آنگاه منصور خطابه‌ای در برابر عده‌ای از اهل خراسان ایراد نمود که گواه این مطلب است‌: «… به خدا سوگند، پول‌هایی را که به حسن‌ بن علی عرضه شده بود پذیرفت و معاویه او را فریب داد و وعده کرد که تو را جانشین خودم خواهم نمود، لیکن او را برکنار کرد و از موقعیتی که داشت به زیر کشید. حسن بن علی‌ آنگاه به شهر خود مدینه بازگشت روی به زنان آورد، امروز با یکی ازدواج می‌کرد و فردای آن روز، یکی را طلاق می‌داد و با این شیوه به سر برد تا در بستر خویش بمرد….»

این حرکت شیطانی منصور و تبلیغات مسموم بنی‌امیه سبب شد که مزدوران قلم به دست و دوستان ناآگاه و غیرملتفت به مصالح اسلام‌، تعداد همسران را از ۸ تا ۴۰۰ نفر شمارند. امّا آنگاه که سخن از نام و نشان آنان به میان می‌آید در می‌مانند و تعداد انگشت‌ شماری را معرفی می‌کنند که این خود دلیل بر این تهمت بزرگ به وجود مقدس امام مجتبی‌ علیه السلام می‌باشد.[۱]

برای اطلاع بیشتر می‌توانید به کتابهای زیر مراجعه نمایید:

بحارالانوار: ج ۱۰۰.
مروج الذهب‌: ج ۳، ص ۳۰۶.
حیاه‌الامام الحسن بن علی‌ (جعفر مرتضی عاملی).
ارشاد شیخ مفید.
مناقب ابن شهر آشوب‌: ج ۴.

__پی نوشت________

[۱]. حقایق پنهان‌: ص ۳۳۵-۳۳۰.