سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 2 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات وجود خدا  »   خداوند جنایتکار، وجود دارد (رابرت دنیرو)
۱۲ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۶:۰۴

خداوند جنایتکار، وجود دارد (رابرت دنیرو)

متن شبهه:
ﺭﺍﺑﺮﺕ ﺩﻧﯿﺮﻭ : ﺗﻮ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﺩﺍﺭﯼ؟ ﺟﺎﻥ ﺗﺮﺍﻭﻟﺘﺎ: ﮐﯽ ﺍﻫﻤﯿﺖ ﻣﯿﺪﻩ؟ ﺭﺍﺑﺮﺕ ﺩﻧﯿﺮﻭ: ﻣﻦ ﺑﻬﺶ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﺩﺍﺭﻡ ﻭ ﻣﻌﺘﻘﺪﻡ ﮐﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﻩ. ﺩﻟﯿﻠﺶ ﺭﻭ ﻫﻢ ﺑﻬﺖ ﻣﯽ‌ﮔﻢ : ﺗﻮ ﺟﻨﮓ، ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﯾﯽ ﺭﻭ ﺩﯾﺪﻡ ﮐﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﻭ ﺍﺯ ﺧﻮﻧﻪ‌ﻫﺎﺷﻮﻥ ﻣﯽﮐﺸﯿﺪﻧﺪ ﺑﯿﺮﻭﻥ. ﺭﻭﺷﻮﻥ ﺑﻨﺰﯾﻦ ﻣﯽﺭﯾﺨﺘﻨﺪ ﻭ ﺁﺗﯿﺸﺸﻮﻥ میﺰﺩﻧﺪ. ﺑﻪ ﺯﻥﻫﺎ ﻭ ﺩﺧﺘﺮﻫﺎ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﻣﯽﮐﺮﺩﻧﺪ. ﺳﺮ ﻣﺮﺩﺍ ﺭﻭ ﺍﺯ ﻭﺳﻂ ﺑﺎ ﺗﺒﺮ ﺑﺎﺯ ﻣﯽﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﻣﯿﺰﺍﺷﺘﻨﺪﺷﻮﻥ ﺗﻮ ﻣﯿﺪﻭﻥ ﺗﺎ ﻫﻤﻮﻥ ﻃﻮﺭﯼ ﺟﻮﻥ ﺑﺪﻧﺪ. ﺍﻭﻧﺠﺎ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﮔﻔﺘﻢ ﺣﺘﻤﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺧﺪﺍﯾﯽ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ. ﭼﻮﻥ ﺑﺸﺮ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﻧﻤﯽﺗﻮﻧﻪ ﺍﺯ ﭘﺲ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﺷﺮﺍﺭﺕ ﺑﺮ ﺑﯿﺎﺩ. (ﺩﯾﺎﻟﻮﮔﯽ ﺍﺯ ﻓﯿﻠﻢ ﻓﺼﻞ ﮐﺸﺘﺎﺭ)

پاسخ:
به طور کلی، یا خدایی وجود دارد (که همینطور است) و یا خدایی وجود ندارد.
در صورتی که خدا وجود نداشته باشد، تمام جرم و جنایت‌های صورت گرفته، تماما مربوط به بشر است و غیر از او کسی مقصر این جنایات نیست. در اینصورت بشر نمی‌تواند جنایات خود را به گردن دیگری انداخته و او را بازخواست کند.
در صورتی که خداوند وجود داشته باشد، با در نظر گرفتن اینکه بشریت، اختیار دارد و می‌تواند آنچه خود می‌پسندد را عمل کند. و صاحب عقل و فهم و درک است و می‌تواند با توجه به آنها، خوب را از بد و جنایت را از غیر جنایت تشخیص بدهد. در این صورت نیز اوست که باید تقاص جنایات خود را داده و به آنها پاسخگو باشد.

چگونه قابل تصور است که خداوند، با وجود هدایت‌های فراوانش و دستورات اکیدش بر رعایت اخلاق و ادب و عاطفه، و همینطور فراهم آوردن راه هدایت (از جمله بعثت پیامبران و نزول کتب آسمانی و…) مقصر تمام جنایات بشر باشد؟ بشری که در انتخاب شیوه زندگی خود کاملا مختار است.
بنابراین، برخلاف آنچه اعتقاد نویسنده شبهه است، وجود این همه جنایت دلیل وجود خدایی است که، باید روزی تقاص این همه جنایت و ظلم را، از ظالمین و جنایتکاران تاریخ بستاند و حقوق از دست رفته مظلومین را بازگرداند. همان چیزی که ما به آن می‌گوییم معاد.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن شبهه: "you don't become an atheist atheism is the default position." شما تبدیل به یک آتئیست نمی شوید، آتئیست حالت اولیه و پیش فرض همه است. شما به وضعیت اصلی تون برمیگردید....
مقدمهکتاب کم حجم التوحید و کتاب کشف الشبهات از مشهورترین کتاب هاى شیخ محمد، بلکه شاید این دو کتاب، مشهورترین کتاب هاى او على الاطلاق است که شیخ آن را در ابتداى دعوتش ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب