پنجشنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، چرا مردم، همانند عثمان، با عمر و ابوبکر مقابله نکردند؟ در 21 ساعت قبل منتشر شده است .
»   وجود خداوند  »   خداوند جنایتکار، وجود دارد (رابرت دنیرو)
۱۲ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۶:۰۴

خداوند جنایتکار، وجود دارد (رابرت دنیرو)

متن شبهه:

ﺭﺍﺑﺮﺕ ﺩﻧﯿﺮﻭ : ﺗﻮ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﺩﺍﺭﯼ؟ ﺟﺎﻥ ﺗﺮﺍﻭﻟﺘﺎ: ﮐﯽ ﺍﻫﻤﯿﺖ ﻣﯿﺪﻩ؟ ﺭﺍﺑﺮﺕ ﺩﻧﯿﺮﻭ: ﻣﻦ ﺑﻬﺶ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﺩﺍﺭﻡ ﻭ ﻣﻌﺘﻘﺪﻡ ﮐﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﻩ. ﺩﻟﯿﻠﺶ ﺭﻭ ﻫﻢ ﺑﻬﺖ ﻣﯽ ﮔﻢ : ﺗﻮ ﺟﻨﮓ، ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﯾﯽ ﺭﻭ ﺩﯾﺪﻡ ﮐﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﻭ ﺍﺯ ﺧﻮﻧﻪ ﻫﺎﺷﻮﻥ ﻣﯽ ﮐﺸﯿﺪﻧﺪ ﺑﯿﺮﻭﻥ . ﺭﻭﺷﻮﻥ ﺑﻨﺰﯾﻦ ﻣﯽ ﺭﯾﺨﺘﻨﺪ ﻭ ﺁﺗﯿﺸﺸﻮﻥ ﻣﯿﺰﺩﻧﺪ. ﺑﻪ ﺯﻥ ﻫﺎ ﻭ ﺩﺧﺘﺮﻫﺎ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﻧﺪ . ﺳﺮ ﻣﺮﺩﺍ ﺭﻭ ﺍﺯ ﻭﺳﻂ ﺑﺎ ﺗﺒﺮ ﺑﺎﺯ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﻣﯿﺰﺍﺷﺘﻨﺪﺷﻮﻥ ﺗﻮ ﻣﯿﺪﻭﻥ ﺗﺎ ﻫﻤﻮﻥ ﻃﻮﺭﯼ ﺟﻮﻥ ﺑﺪﻧﺪ. ﺍﻭﻧﺠﺎ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﮔﻔﺘﻢ ﺣﺘﻤﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺧﺪﺍﯾﯽ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ . ﭼﻮﻥ ﺑﺸﺮ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﻧﻪ ﺍﺯ ﭘﺲ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﺷﺮﺍﺭﺕ ﺑﺮ ﺑﯿﺎﺩ. (ﺩﯾﺎﻟﻮﮔﯽ ﺍﺯ ﻓﯿﻠﻢ ﻓﺼﻞ ﮐﺸﺘﺎﺭ)

 

پاسخ:

به طور کلی، یا خدایی وجود دارد (که همینطور است) و یا خدایی وجود ندارد.

در صورتی که خدا وجود نداشته باشد، تمام جرم و جنایت های صورت گرفته، تماما مربوط به بشر است و غیر از او کسی مقصر این جنایات نیست. در اینصورت بشر نمی تواند جنایات خود را به گردن دیگری انداخته و او را بازخواست کند.

در صورتی که خداوند وجود داشته باشد، با در نظر گرفتن اینکه بشریت، اختیار دارد و می تواند آنچه خود می پسندد را عمل کند. و صاحب عقل و فهم و درک است و می تواند با توجه به آنها، خوب را از بد و جنایت را از غیر جنایت تشخیص بدهد. در این صورت نیز اوست که باید تقاص جنایات خود را داده و به آنها پاسخگو باشد.

چگونه قابل تصور است که خداوند، با وجود هدایت های فراوانش و دستورات اکیدش بر رعایت اخلاق و ادب و عاطفه، و همینطور فراهم آوردن راه هدایت (از جمله بعثت پیامبران و نزول کتب آسمانی و …) مقصر تمام جنایات بشر باشد؟ بشری که در انتخاب شیوه زندگی خود کاملا مختار است.

بنابراین، برخلاف آنچه اعتقاد نویسنده شبهه است، وجود این همه جنایت دلیل وجود خدایی است که، باید روزی تقاص این همه جنایت و ظلم را، از ظالمین و جنایتکاران تاریخ بستاند و حقوق از دست رفته مظلومین را بازگرداند. همان چیزی که ما به آن می گوییم معاد.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مرتبط

  مقدمه كتاب كم حجم التوحيد و كتاب كشف الشبهات از مشهورترين كتاب هاى شيخ محمد، بلكه شايد اين دو كتاب، مشهورترين كتاب هاى او على الاطلاقاست كه شيخ آن را در ابتداى دعوتش نوشته است; ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب