پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   شایعات فقهی, یادداشت‌ها  »   سراب حقیقت، شرف الشمس
۲۰ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۸:۲۳

سراب حقیقت، شرف الشمس

در این مقاله به بررسی اعتبار شرف الشمس و ارتباط عقیق زرد با روز ۱۹ فروردین پرداخته شده است، این مقاله توسط کانال شاگردان دکتر فریدونی، منتشر شده است.

متن مقاله، سراب حقیقت شرف شمس:
با توجه به نزدیکی روز ۱۹ فروردین و بازار داغ ثبت سفارش شرف شمس مطالبی را تقدیم شما سروران می‌کنیم. قصد ما اثبات و نفی نمی‌باشد. ما قصد نداریم بحث سندی جریان شرف شمس را دنبال کنیم زیرا ضعف سندی یک ملاک قطعی در تکذیب نمی‌باشد ولی به ناچار برای تکمیل بحث آن را بیان خواهیم کرد.
واقعا درد آور است که این روزها به بازارها یا مکان‌های پر تردد برویم و مشاهده کنیم که هرکس فضیلتی برای شرف شمس بیان می‌کند قیمت‌های عجیب و گاهی احمقانه به بهانه اینکه ساعت و روز و دست استاد و حالت روحی حکاک و ….در اثر گذاری شرف شمس موثر است از مشتریان دریافت می‌کنند. کاش به جای این بازارگرمی‌ها مردم را و دل‌ها را به سمت ذوات مقدس متمایل می‌کردند
جای تامل اینجاست که اگر یک مطلبی تا این اندازه مهم باشد و سرنوشت شخصی را رقم بزند یا توسعه رزق داشته باشد و ده‌ها فواید دیگر باید متوقف بر نص باشد. امام معصوم علیه السلام که لسان به حق  الله متعال هست از همه دلسوزتر است به اینگونه موارد و شان مبارکش اولی به دیگران است در صدور چنین اعمال مهمی… همانطور که خودشان فرمودند: «شَرِّقَا وَ غَرِّبَا لَنْ تَجِدَا عِلْماً صَحِیحاً إِلَّا شَیْئاً یَخْرُجُ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَیْتِ»[۱] اگر به شرق و غرب عالم  بروید، علم صحیح را در نمی‌یابید مگر در نزد ما اهل بیت‌(ع) است.
حالا بگوییم فلان علامه و فلان دکتر و فلان نقاد و حداد و صیاد و محقق این را توثیق کرده است به درد ما نمی‌خورد. علم صحیح باید از نزد اهل بیت خارج شود (صرفا جهت اطلاع مراد ما از علم معلومات مثل فیزیک و شیمی نیست بلکه در مورد علم دین و آنچه به دین مربوط است بحث می‌کنیم).
خب برای شروع باید شرف شمس را به لسان مبارک معصوم برسانیم. یعنی معصوم به چنین عملی دستور داده باشند. این بماند برای محققان و علاقه مندان ولی کوتاه بگوییم که چنین چیزی محال است زیرا این مطلب از لسان مبارک هیچ معصومی صادر نشده است

شرافت عقیق زرد
عده‌ای گمان می کنند که شرف شمس یعنی همان سنگ زردی که مشهور شده… خیر شرف شمس نام یک منطقه سمایی است و آن سنگ زرد عقیق است. آن سنگ زرد عقیق است و مشمول تمام شرافت‌های عقیق خواهد شد و آن سنگ بالقوه اثرات خودش را دارد و در روایات بسیاری عقیق توثیق شده است و مورد توجه ائمه بوده است که بنا به رنگ و نژادش مراتب اعتباری متفاوت و اثرات متفاوت دارد. پس سنگ زرد رنگ که عقیق است خودش صاحب شرافت و اثراتی می باشد و ربطی به ۱۹ فروردین ندارد.
امام صادق علیه السلام فرمود: «احبّ لکلّ مؤمنٍ ان یختم بخمسه خواتیم، بالعقیق و هو اخلصها لله و لنا…؛»[۲] دوست دارم که هر مؤمنی پنج انگشتر را در دست داشته باشد (یکی از آنها) عقیق است و عقیق، مخلص‌ترین نگین‌ها برای خدا و ما اهل بیت است…
یا در سفارش دیگر فرمودند:
حضرت امام رضا علیه السلام در ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود: «و فی یوم الغدیر عرض الله الولایه علی اهل السّموات السبع… ثمّ عرضها علی الجبال فأوّل جبلٍ أقرّ بذلک ثلاثه جبال: جبل العقیق و جبل الفیروزج و جبل الیاقوت؛» [۳] در روز غدیر، خداوند ولایت (علی علیه السلام) را بر آسمان‌های هفت‌گانه و سپس بر کوه‌ها عرضه داشت. اولین کوه‌هایی که به ولایت اقرار کردند، سه کوه بود: کوه عقیق، کوه فیروزه و کوه یاقوت
پس شرافت عقیق ثابت شده است و افضل آن عقیق سرخ یمنی است.

شرافت اسامی مبارک
عرض کردیم عقیق زرد خود صاحب شرافت و فوایدی است حالا بروی چنین سنگی اسامی محترم چون نام رب متعال یا ائمه اطهار یا هر صفت و نشانه و لقبی که مشهور به نام ایشان است را نقش کنید مزید بر شرافت سنگ به شرافت نام مبارک هم مزین می‌شود و این سنگ حرمت لمس و نگه‌داری یا عدم بی‌احترامی خلاف شان آن اسامی را نیز پیدا می‌کند. آن سنگ صاحب احترام می‌شود و برخی امور برایش حرام می‌شود و شان آن باید شرعی رعایت شود. یعنی نباید آن‌ سنگ را نجس نمود یا به مکان‌هایی چون بیت الخلاء وارد نمود یا خلاف شان اسامی رفتار کرد.
عرض کردم اسامی که اثبات شده و مشهور شرعی شده است، نه اینکه «////» را روی سنگ بنویسیم و بگوییم اسم رمز الله است یا اینکه «☆» را روی سنگ نقش کنیم بگوییم اسم رمز پنج تن است.

شرف شمس قمر
باید سوال کنیم چرا این نام به شرف شمس مشهور شده و شرف قمر نشده…
خورشید از ایام کهن نزد اقوام کوکب پرست یا اجرام پرست و در اواخر نزد برخی فرق منحرف مانند بهایت دارای احترام و ارج خاصی بوده است. چون خورشید را مرکز و قلب کائنات و حیات بخش و موجب تندرستی و سلامت و مظهر اراده و نیرو بخش تمامی موجودات می‌دانند و درجه‌‌ی شرف  شمس که درجه‌ی نوزدهم برج حمل می‌باشد نقطه‌ای است که  آثار ذکر شرف شمس یا بهتر بگویم طلسم شرف شمس در آن به حداکثر خود می‌رسد.
البته برای نوشتن این طلسم مثل تمام طلسم‌ها باید عزیمتی خوانده شود و آن را باید روی عقیق زرد بنویسند که در محلش تمام این مطالب را نقد خواهیم کرد. اگر به قرآن شریف هم رجوع کنید حضرت ابراهیم نبی علیه السلام نیز با شمس پرستان مقابله داشتند و در حالت کلی در اعمال شرعی اسلام هیچ کدام از مناسک همزمان با طلوع و غروب خورشید فضیلت ندارند بلکه حدود با آن مشخص می شود تا به نوعی تداعی کننده اعمال شمش پرستان نشود که صعود و افول شمس را مقدس می‌شمردند.

کل دانش تحلیل افلاک بر دو دسته تقسیم میشوند:
استرونومی:
مقدمه دانش استرولوژی همان علم نجوم است، علمی که تعین و مشاهده موقعیت و شناخت کواکب و افلاک و مدار و جایگاه آنها در هستی را مورد بررسی قرار میدهد (اصطلاحا علم هیئت).
استرولوژی:
علم نیست بلکه دانشی عمیق و عظیم  است همان دانش تنجیم، دانشی که صدور حکم نسبت به موقعیت و انرژی کواکب و افلاک و تاثیر آنها بر زندگی فیزیکی و ورای فیزیکی را مورد بررسی قرار می‌دهد و می‌توان استرولوژی غیر مدون را پایه‌ای‌ترین دانش زندگی بشری دانست که قدمتی به زمان پیدایش انسان دارد.
استرولوگ‌ها می‌گویند هر کدام  از  بروج  متعلق به کوکبی هستند و موضع شرف و عزت آن کوکب در آن برج اتفاق می‌افتد. کواکب در موضع شرفشان عزت و اقتدار و شرافت دارند بدین معنی که امواج آن توسط برجی که کوکب در راستای آن است به حد‌اکثر قدرت می‌رسد.
برج  حمل، برج شرف شمس است و دلالات شمس در آن قوی است. هر کوکب در برج شرفش یک درجه مخصوص شرف نیز دارد که در آن درجه اوج عزت و شرف اوست. (پس شرف نه روز است و نه طلسم ، بلکه نقطه‌ای است در آسمان که برای هر کوکبی با دیگری متفاوت است) بگذریم که اصل این اعتقاد مال صائبین بوده که ستاره‌پرست بودند و سابقه‌ی تفکر احمقانه‌ی آن‌ها در یونان و روم  باستان بوده که اله و الهه‌هایی داشتند که به آسمان می‌رفتند و می‌آمدند مثل زئوس و مارس و و ژوپیتر و یا ونوس و … .

این‌ها علمی نداشتند در تخیل خود برای اتفاقات زندگی خود خدایانی چند گانه قائل بودند مثل مریخ خدای جنگ یا … .پس اصل چنین تاثیری هم هیچ وجه دینی ندارد.

شرف الشمس و بابیت و بهاییت
سید کاظم رشتی که جانشین و رکن رابع (چهارم) ایمان بعد از شیخ احمد احسائی در اعتقاد بابیت بوده است. برخی معتقد هستند که حکاکی‌های روی سنگ شرف شمس که در ۱۹ فروردین همه دنبال آن هستن ساخته این ملعون است… دعای مذکور چیزی است که بعدها اضافه شده و یک دعای شریف است ولی علامات خیر… علت آن هم این بود که بابیت و بهائیت تلاش می‌کنند که اثبات کنن شیخ احمد احسائی در واقع پیام آور و مبلغ باب و بهاء الله بوده و خودش اصلا چنان مقامی را نداشته… مثلا بهائیت از همین روز ۱۹ فروردین شیخیه در مقام اثبات آن مدعایشان بودند.
از همین روست که ۱۹ (حروف ابجد “حی”) عدد مقدس بابیت و بهائیت مطرح شده توسط آنها و از طرفی برخی در مقابل آنها تقدس عدد ۱۹ را به خاطر تعداد حروف بسم الله الرحمن الرحیم بیان کردند.

شرف الشمس چه موقعی است؟
این را از یک استاد نجوم سوال کنید، همیشه ۱۹ فروردین، شرف شمس نیست.
نکته مهم در  اینکه عده‌ای برج حَمَل را همان فروردین حساب کرده و روز ۱۹ فروردین را به‌عنوان شرف شمس به همه معرفی کرده‌اند درحالی‌که برخی از اصحاب فن، معتقدند که برج فروردین با صور فلکی حمل متفاوت است. پس همیشه ۱۹ فروردین، شرف شمس نیست. برخی از محققین علم نجوم، معتقدند: شرف الشمس به وقتی می‌گویند که شمس در ۱۹ درجه برج حمل قرار بگیرد. و منظور از ۱۹،درجه قرارگیری شمس در برج حمل است نه اینکه منظور روز ۱۹ فروردین باشد! لذا ممکن است این ساعت و این موقعیت فلکی در سال‌های مختلف تفاوت داشته باشد.
خاطر شریفتان هست که در سال ۹۲ استاد نجومی مقاله‌ای دادند و گفتند که امسال شرف شمس در ۱۸ اردیبهشت است زیرا شمس در برج حمل در چنین روزی واقع شده است.

استفتاءاتی از مراجع تقلید:
سوال:

محضر مبارک مراجع تقلید، با توجه به نبودن سند محکم و نص صریح از لسان مبارک معصوم علیه السلام در مورد شرف شمس بفرمایید آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر؟ آیا نقوش مذکور منتسب به امیرالمومنین است؟

پاسخ آیت الله سیستانی:
«در شرع برای آن مراتب اعتبار قایل نیستند.»

پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی:
«به قصد رجاء مانعی ندارد.»

پاسخ آیت الله شبیری زنجانی:
«ما سندی بر این مطلب نیافتیم ولی منقول است مرحوم کفعمی در مصباح فرموده اسم اعظم است ولی سندی بیان نکرده استفاده به امید درک و ثواب مانعی ندارد»

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی:
«انگشتر و حرز شرف الشمس در روایات معتبر نیامده است و اعتبار ندارد. سزاوار است مومنین و مومنات برای حفظ خود از آیات و روایاتی که از معصومین علیهم السلام در کتب معتبر وارد شده است استفاده نمایند»

__پی نوشت______________
[۱]. بحارالانوار: ج۲۰ ص۹۲، ح۲.
[۲]. وسائل الشیعه: ج ۱۴، ص ۴۰۳.
[۳]. بحارالانوار: ج ۲۷، ص۲۶۲.

مطالب مشابه

آیا دعا و روز شرف شمس(۱۹ فروردین) سندیت دارد؟
سوال:آیا دعای شرف شمس که در 19 فروردین بر انگشتر عقیق زرد حک می‌کنند، سندیت و اعتبار دارد؟ جواب:شرف یکی از اصطلاحات نجومی است. برخی از کسانی ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب