جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات عاشورایی, مطلب داغ  »   آیا روضه دوطفلان حضرت زینب معتبر است؟
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۱۴

آیا روضه دوطفلان حضرت زینب معتبر است؟

سوال:
اخیرا یکی از سخنرانان مطرح (آقای شهاب مرادی)، به طور کلی وجود دو طفلان حضرت زینب سلام الله علیها را منکر شده‌اند و می‌گویند چنین مطلبی در هیچ منبعی ذکر نشده است. لطفا در این‌باره توضیح بفرمایید.

پاسخ:
درباره وجود دو طفل برای حضرت زینب سلام الله علیها، در ماجرای کربلا، باید توضیحاتی عرض شود:

شوهر حضرت زینب سلام الله علیها، عبدالله بن جعفر طیار بوده است. کسانی که در صحرای کربلا به شهادت رسیده‌اند و از فرزندان عبدالله بن جعفر طیار بوده‌اند، دو نفر می‌باشند.
عون بن عبدالله و محمد بن عبدالله دو نفری‌اند که از فرزندان او می‌باشند، اما سوال برای پژوهشگران تاریخی پیش آمده است که آیا این دو فرزند، هر دو از فرزندان مشترک بین حضرت زینب سلام الله علیها و جناب عبدالله می‌باشند یا از زن دیگر جناب عبدالله بوده‌اند؟

عون بن عبدالله بن جعفر
درباره عون، آورده‌اند که عبدالله بن جعفر، دو فرزند به نام عون داشته است، یکی عون اصغر و دیگری عون اکبر. «عونِ اصغر» نامیده شده‌اند. مادر عَون اکبر زینب سلام الله علیها بوده و نام مادر عون اصغر جُمانه دختر مُسَیَّب می‌باشد. عون اصغر در واقعه حره در مدینه کشته شده است و عون اکبر در صحرای کربلا به شهادت رسیده است.

محمد بن عبدالله بن جعفر
اما محمد بن عبدالله بن جعفر، درباره مادرشان اختلافات تاریخی وجود دارد، برخی ایشان را فرزند خَوصا دختر خَصَفه بن ثقیف می‌دانند و برخی حضرت زینب سلام الله علیها.
در این‌باره مرحوم خراسانی در کتاب منتخب التواریخ می‌نویسد: «جناب محمد بن عبدالله والده او خوصاء بنت حفصه بود… و در کامل بهائی است که محمد و عون هر دو از بطن مخدره زینب خاتون دختر حضرت امیر هستند.»
ابن عساکر و برخی از پژوهشگران تاریخی دیگر، درباره جناب عبدالله بن جعفر آورده‌اند که ایشان با حضرت زینب کبری ازدواج کرده و ثمره این ازدواج پنج فرزند بوده است. یک دختر و چهار پسر که محمد و عون از جمله آنها هستند.
ضمن اینکه، وجود عون و محمد که فرزند عبدالله بن جعفر باشد، در صحرای کربلا و شهادت آنها جای هیچ تردیدی نیست، و اینکه حضرت زینب کبری سلام الله علیها، مادر یا نامادری آنها بوده است نیز جای هیچ انکاری ندارد؛ بنابراین، این دو فرزند عبدالله، حضرت زینب را به عنوان مادر می شناسند و او را با واژه «ام» یاد می‌کنند. پس اطلاق دو طفلان زینب بر این دو بزرگوار ایرادی نخواهد داشت.

بنابراین:
۱_ حضور عون در کربلا که فرزند حضرت زینب سلام الله علیها باشد، قطعی و قابل دفاع است.
۲_ در اینکه محمد بن عبدالله، فرزند حضرت زینب کبری باشند، اختلاف وجود دارد.
۳_ حضرت زینب سلام الله علیها، یا مادر این دو بزرگوار بوده است یا همسر پدر که عنوانی شبیه به مادر است.
۴_ فرزند حضرت زینب بودن این دو بزرگوار، مویدات دیگری دارد که قبول این فرزندی را محتمل‌تر می‌کند. همچون اشعار رجز خوانی این دو بزرگوار، عدم حضور حضرت زینب در نبرد آنها و…

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:آیا معتبر است که امام علی علیه السلام و امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام خانم زینب سلام الله علیها را شب‌ها بیرون می‌بردند؟ بعضی از مردها از این روایت ...
سوال:مدفن حضرت زینب سلام الله علیها کجاست؟ پاسخ:در محل دفن حضرت زینب سلام الله علیها، سه قول وجود دارد که در این مختصر به بررسی این سه ...
بررسی روایت سر به محمل کوبیدن حضرت زینب(س)
سوال:آیا روایت سر به محمل کوبیدن حضرت زینب (س) صحت دارد؟ این در حالی است که نقل کرده‌اند، حضرت زینب و سایر اسراء بر شتران بی‌جهاز به کوفه و شام برده شده‌اند؟ و ...
بررسی روایت سر به محمل کوبیدن حضرت زینب(س)
مقدمه:سرهای مقدس را آوردند. در حالی که سر مبارک امام حسین علیه السّلام مانند ماه تابان، پیش روی آنها و شبیه‌ترین خلق به رسول خدا صلی الله علیه وآله بود. محاسن مبارک، سیاه ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب