شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، نخستین اندیشه‌های شیعی (تعالیم امام محمد باقر ع) در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون, پرسش و پاسخ, شبهات تاریخ ائمه(ع)  »   آیا اهل بیت(ع)، فرزندی به نام عایشه داشته‌اند؟
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۲۶

آیا اهل بیت(ع)، فرزندی به نام عایشه داشته‌اند؟

سوال:
آیا اهل بیت علیهم السلام، فرزندی به نام عایشه داشته‌اند؟

پاسخ:
اهل سنت، بر این نکته بسیار تاکید دارند که، اگر اهل بیت علیهم السلام، با خلفاء مشکل داشته و مخالفت نمودند، چرا نام فرزندان خود را از نام آنها قرار داده‌اند. در ادامه همین سخن، می‌گویند عایشه نیز، با اهل بیت رابطه خوبی داشته و اهل بیت نام فرزندانشان را عائشه گذاشته‌اند.
آنها مدعی هستند امام صادق، امام کاظم، امام رضا، امام هادی و امام حسن عسکری، فرزندانی به نام عائشه داشته‌اند. در این مختصر، به بررسی این ادعا می‌پردازیم:

ابتدا روایتی از امام صادق علیه السلام… مرحوم کلینی با سند صحیح ، چنین روایت می‌کند:
«الْحـُسـَیـْنُ بـْنُ مـُحَمَّدٍ عَنْ مُعَلَّى بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْوَشَّاءِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ یَعْقُوبَ السَّرَّاجِ قَالَ دَخَلْتُ عَلَى أَبِى عَبْدِ اللَّهِ ع وَ هُوَ وَاقِفٌ عَلَى رَأْسِ أَبِى الْحَسَنِ مُوسَى وَ هُوَ فـِى الْمـَهـْدِ فـَجـَعـَلَ یـُسـَارُّهُ طـَوِیلًا فَجَلَسْتُ حَتَّى فَرَغَ فَقُمْتُ إِلَیْهِ فَقَالَ لِى ادْنُ مِنْ مـَوْلَاکَ فـَسـَلِّمْ فَدَنَوْتُ فَسَلَّمْتُ عَلَیْهِ فَرَدَّ عَلَیَّ السَّلَامَ بِلِسَانٍ فَصِیحٍ ثُمَّ قَالَ لِیَ اذْهـَبْ فـَغَیِّرِ اسْمَ ابْنَتِکَ الَّتِى سَمَّیْتَهَا أَمْسِ فَإِنَّهُ اسْمٌ یُبْغِضُهُ اللَّهُ وَ کَانَ وُلِدَتْ لِیَ ابْنَهٌ سَمَّیْتُهَا بِالْحُمَیْرَاءِ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع انْتَهِ إِلَى أَمْرِهِ تُرْشَدْ فَغَیَّرْتُ اسْمَهَا»[۱]
یعقوب سراج گوید: خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم، آن حضرت بالاى سر ابى الحسن موسى کاظم علیه السلام که در گهواره بود، ایستاده و مدتى با او راز مى‌گفت، من نشستم تا فارغ شـد. نزدیکش رفتم، به من فرمود: نزد مولایت برو و سلام کن، من نزدیک رفتم و سلام کردم، او با زبانى شیوا به من جواب سلام گفت: سپس به من فرمود: برو و نام دخترت را که دیروز گذاشتى تغییر ده، زیرا خدا آن اسم را مبغوض دارد، ـ یعقوب گوید، براى مـن دخترى متولد شـده بود که نامش را حمیراء گذاشته بودم، امام صادق علیه السلام فرمود: به دستور او رفتار کن تا هدایت شوى. پس من اسمش را تغییر دادم.
پر واضح است که کلمه حمیراء نام دیگر عائشه است؛ و حضرت صادق علیه السلام، از نامگذاری به نام او منع کردند. البته نباید از ضعف سندی روایت چشم پوشید.

اما نامگذاری عائشه در بین اهل بیت:
باید توجه داشت که در هیچ منبعی، برای حضرت علی، امام حسن، امام حسین، امام سجاد، امام باقر، امام صادق و امام جواد علیهم السلام، هیچ فرزند دختری به نام عائشه نام برده نشده است.
اما در برخی منابع برای امام کاظم، امام رضا و امام حسن عسکری، فرزند دختری یاد شده است که نامش عائشه بوده است؛ حال به بررسی هر کدام از این اقوال می‌پردازیم:

۱_ امام کاظم علیه السلام:
در تعداد همسران و فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام، اختلاف بسیار زیادی در بین راویان و تاریخ نویسان وجود دارد، و از آنجا که هیچ تحقیق شایسته‌ای در این‌باره وجود ندارد، بررسی فرزندان حضرت، کار ساده‌ای نخواهد بود. اختلاف به قدری است که تعداد فرزندان حضرت از ۳۰ نفر تا ۶۰ نفر مورد اختلاف می‌باشد و در نامگذاری آنها نیز اختلافات بسیار کثیر است. این مورد را نیز باید اضافه نمود که اختلاف در بین دختران حضرت، بیش از پسران حضرت می‌باشد.
در کتاب الارشاد، شیخ مفید برای حضرت فرزندی را به نام عائشه نام می‌برد، اما به جهت آنکه در باقی منابع، چنین مطلبی به صورت مجزاء نقل نشده است، نمی‌توان آن را پذیرفت. ضمن اینکه در برخی منابع، دقیقا لیست اسامی الارشاد یاد شده، با تفاوت اینکه به جای نام عایشه، عباسه آمده است. در برخی منابع نیز به جای عایشه، نام‌های دیگری بیان شده است. البته برخی منابع نام این دختر را عائشه معرفی کرده‌اند و القابی برایش نام برده‌اند از جمله عباسه و ام عبدالله و محموده.
در روایتی از امام رضا علیه السلام نقل شده است که زمانی که پدرم، در مجلس هارون مورد سوال قرار گرفت که: تعداد عیال شما چه مقدار است؟ حضرت فرمودند: پانصد نفر. هارون سوال کرد: همه فرزند شما هستند؟ حضرت فرمودند: خیر، اکثرشان غلام و خدم و حشم‌اند، اما اولاد من سی و اندی است. [۲]
از روایت فوق مشخص می‌گردد که اختلاف نقل در تعداد فرزندان حضرت، بسیار فاحش است و نمی‌توان به آمارهای کتب، اعتبار داشت. با اوضاع خفقان آن زمان و همچنین کثرت فرزندان حضرت و البته عدم دسترسی شیعیان به حضرت برای رسیدن به حقایق و مطالب حقه، و… باعث شده است که نام فرزندان حضرت، برای ما مخفی بماند و یا متفاوت نقل شود.
به این مطلب باید افزود که برخی از بزرگان علم نسب شناسی، وجود فرزندی به نام عائشه را به طور کلی برای حضرت امام کاظم علیه السلام منتفی می‌دانند و آن را تکذیب نموده‌اند. همچون فخر رازی در کتاب الشجره المبارکه فی الانساب الطالبیه.

۲_ امام رضا علیه السلام:
در تعداد فرزندان امام رضا علیه السلام نیز، مانند پدر گرامیشان اختلاف است؛ اما از برخی روایات، می‌توان چنین استناد نمود که حضرت جز امام جواد علیه السلام، هیچ فرزندی نداشتند. در این‌باره می‌توان به عبارت الارشاد شیخ مفید استناد کرد که می‌فرماید: «و مضی الرضا بن موسی علیه السلام ولم یترک ولداً نعلمه الا ابن الامام بعده ابا جعفر بن محمد علی علیهما السلام و کانت سنه الیوم وفاه ابیه سبع سننین و اشهراً»[۳] یعنی: امام رضا علیه السلام از دنیا رفت و تا آنجا که ما می‌دانیم فرزندی از او جز حضرت امام محمد تقی علیه السلام باقی نمانده بود و در روز وفات امام رضا، سن شریف او هفت سال و چند ماه بود.
موید این روایت، روایت صحیح دیگری است که در ابواب فقهی در مساله قیافه شناسی مورد استناد قرار می‌گیرد، در آن روایت نیز مشخص می‌گردد که امام جواد علیه السلام اولین فرزند حضرت، بوده است و بعد از ایشان، تا سال‌ها، فرزندی نداشتند.
به این مطلب، بزرگان دیگری نیز اشاره کرده‌اند، از جمله ابن شهر آشوب در مناقب و طبری در تاریخ خودش صراحتا تعداد فرزند حضرت را تنها امام جواد معرفی کردند.
البته برخی چون مرحوم مجلسی در تذکره الائمه و اربلی در کشف الغمه، برای حضرت فرزندان دیگری را نیز نقل کرده‌اند، که این نقل، خلاف مشهور و موافق عامه بوده است. در این نقل، دختری به نام عائشه نیز دیده می‌شود.

۳_ امام هادی علیه السلام
درباره دختران امام هادی علیه السلام نیز، مانند سایر ائمه، اختلاف شدیدی است؛ شیخ مفید در الارشاد برای حضرت، یک دختر نام می‌برد، به اسم عائشه. اما در مقابل ابن شهر آشوب، تنها یک دختر نام می‌برد و اسم او را علیّه معرفی می‌کند. طبرسی نیز نام دختر حضرت را دلاله معرفی می‌کند.
طبق آنچه تاریخ نویسان نگاشته‌اند، جز یک دختر برای حضرت هادی علیه السلام، منتفی است، بنابراین حضرت امام هادی، یک دختر داشتند که ممکن است اسم‌های متعددی داشته باشند. اینکه کدام نام، نام اصلی ایشان بوده و کدام نام را مردمان یا حکومت و یا حتی خود حضرت بر ایشان گذاشته‌اند، بر ما پوشیده است.

۴_ امام عسکری علیه السلام
درباره تعداد فرزندان امام حسن عسکری، نیز اختلاف وجود دارد، اما اغلب و نظر مشهور بر این است که حضرت تنها یک پسر داشتند به نام و کنیه رسول اکرم، که امام زمان علیه السلام می‌باشند.
شیخ مفید صراحتا می‌گوید: «ما او را به جز قائم فرزندى دیگر نمی‌دانیم». البته برخی منابع از فرزندان دیگری نیز یاد کرده‌اند؛ که از لحاظ تاریخی و مفاد، برای ما هیچ اعتباری ندارد و با مستندات تاریخی و روایی تخالف دارد. بنابراین وجود هیچ دختری برای حضرت امام حسن عسکری، ثابت نخواهد بود.

نتیجه:
با مطالب بیان شده، وجود دختری به نام عائشه برای هیچ یک از ائمه ثابت نشده است. اما بر فرض قبول وجود فرزندی به نام عائشه برای حضرات معصومین، این نامگذاری، دلیل بر تطهیر چهره عائشه بنت ابی‌بکر نمی‌شود. چرا که دختر ابوبکر، در مقابل امام زمانش حضرت علی علیه السلام لشکر کشی کرد، به دستور او به جسد امام حسن مجتبی علیه السلام تیر پرتاب شد، از دفن حضرت در کنار جدشان منع کرد، بر علیه امیرالمومنین توطئه نمود، در قتل عثمان دست داشت، فتنه شام را به راه انداخت و در نهایت متهم به قتل رسول اکرم صلوات الله علیه و آله شد.
هرگز با یک نامگذاری، رابطه حسنه‌ای بین اهل بیت و خاندان درخت خبیثه رخ نخواهد داد و دلیل بر چشم پوشی از فسادها و انحرافات آنها نمی‌شود.

__پی‌نوشت___________
[۱]. اصول کافى: ج ۲، ص ۸۵، ح ۱۱.
[۲]. عیون اخبار الرضا: ج۱، ب۷، ح۱۱، ص۱۷۲.
[۳]. الارشاد: ج ۲، ص ۲۷۱.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب