یکشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات توسل و زیارت  »   چرا دست قطع شده‌ای دوباره رشد نمی‌کند؟
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۴۴

چرا دست قطع شده‌ای دوباره رشد نمی‌کند؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:
معجزه‌ای وجود نداشته، اینکه کوری و فلجی شفا داده می‌شه همش الکیه و گرنه چرا نمیگن کسی که دستش قطع شده دوباره دستش در اومده.

پاسخ:
مُعجِزَه، اسم فاعل از ریشه “ع ج ز” [۱] و به معنای کاری است که دیگران را عاجز می‌کند. در اصطلاح دینی و کلامی به کار خارق‌العاده‌ای گفته می‌شود که همراه با ادعای نبوت و مبارزه طلبی است و کسی توان مقابله با آن را ندارد.[۲]
درباره اینکه بنیان معجزه، بر چه مبنایی بنا شده است، مورد بحث‌های مفصل کلامی است؛ مختصرا عرض می‌شود که بنیان معجزه، بر مبنای علم و علمی است. به عبارت واضح‌تر آنکه، آن عملی که در معجزه صورت می‌گیرد، طبیعتا و عادتا انجام خواهد شد؛ اما نیاز به شرایط و لوازمی دارد زمان و مکان خاصی را می‌طلبد که انجام شدن آن در یک لحظه و در یک آن، ممکن نیست و عادی نمی‌باشد.
بنابراین، بینا شدن یک نابینا، راه افتادن یک فلج، جاری شدن آب از سنگ و… همگی شدنی هستند، اما نیاز به شرایط و لوازم و البته زمانی طولانی دارد که معجزه‌گر، این عمل را در یک لحظه انجام خواهد داد. برخلاف ساحر که سحرش، این خواص را ندارد و از جهل مخاطب استفاده می‌نماید.

اما آیا معجزات وجود داشته‌اند. برای علم پیدا کردن به این قبیل قضایاء، ابتدا باید تاریخ را بررسی کرد. در تاریخ مکررا از معجزات پیامبران یاد شده است. تاریخ‌هایی که احتمال دروغ بودنشان منتفی است.
راه دوم برای علم به وقوع معجزه، بررسی آثار آن است، برخی معجزات آثار بخصوصی از خود به جای گذاشته‌اند؛ از جمله معجزه شکافته شدن دریا، کشتی نوح، شق المقر و…
راه سوم، خود معجزات هستند، برخی از معجزات پیامبران، هم اکنون نیز در دست ماست و ما می‌توانیم آن را بررسی کنیم. از جمله آنها ادعاهای تاریخی و پیش‌بینی‌های انبیاء بوده است. و همینطور قرآن کریم که معجزه زنده کنونی است.
راه‌های دیگری نیز برای علم به تحقق معجزه وجود دارد که از بیان همه آنها به جهت اختصار معذوریم.
با این مقدمه، مشخص می‌شود که شفاء پیدا کردن کور و یا فلج‌ها و…، معجزه مصطلح نیستند، بلکه مسامحتا گفته می‌شود، معجزه تحقق یافته.

در این‌باره نویسنده متن، شفاء پیدا کردن کور و فلج را منکر می‌شود، در حالی‌که تجربه ثابت نموده است که این اتفاق، صورت گرفته و می‌گیرد. پزشکان بارها از کلمه معجزه در درمان استفاده می‌کنند؛ هر چند علم پزشکی، علمی است تجربی و نقاط پوشیده بسیار دارد؛ اما مسائل متعددی در آن تحقق می‌یابد که هیچ توجیه علمی (حداقل برای امروز) ندارد. هرچند شاید ادعا شود، امروز علم پزشکی برای آن توجیه ندارد، و شاید در آینده توجیه برایش پیدا شود؛ اما این تنها یک احتمال است و با احتمال نمی‌توان اعتقاد پیدا کرد.

اما چرا دست قطع شده، نمی‌روید؟
در پاسخ این سوال، می‌گوییم سابقا گفته شده است که؛ معجزه از راه علم صورت می‌گیرد ولی بدون در نظر گرفتن شرایط و لوازم و زمان و مکان. بنابراین، رویدن دست، چون اساسا تحقق نمی‌یابد و شدنی نیست؛ پس به عنوان معجزه نیز منتفی است.
بله، در تاریخ از پیوند دست قطع شده به بدن، به عنوان معجزه اشاره شده است، همینطور گزارش‌هایی در علم پزشکی از پیوند دست قطع شده به بدن، به صورت امری معجزه آسا یاد شده است. اما رویدن دست از بدن؛ جز با خلق جدید آن هم تدریجی محقق نمی‌شود، که این نیز با رسالت معجزه (اتفاق آنی) در تضاد است.

__پی‌نوشت___________
[۱]. کشاف اصطلاحات الفنون: ج۲، ص۱۵۷۵.
[۲]. النکت الاعتقادیه: ص۳۵. التعریفات: ص۹۶.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:مگر خدا همه جا نیست پس چرا وقتی که دعا می‌کنیم دست‌ها را به آسمان بلند می‌کنیم؟ پاسخ:اين سؤال در عصر ائمه معصومین نيز مطرح بوده، از ...

2 دیدگاه برای چرا دست قطع شده‌ای دوباره رشد نمی‌کند؟

 1. مهدی
  0

  سلام علیکم مطلب جالبی بود . این اولین مطلبی هست که من از شما میخوانم . فقط یک مشکل وجود دارد مثلا عصای موسی محال عقلی است که تبدیل به مار یا اژدهای زنده شود و خیلی از معجزات دیگر . لاکن این توجیه اصلا صحیح نیست . که معجزه از محالات عقلی نیست . اگر دوست داشتید جواب درست را به شما می دهم .ممنون 

  • 0

   محال عقلی آنچیزی است که معارض داشته باشد، اما منظور ما از محال عقلی آن است که عقلا نتوان آن را توجیه کرد.

   آنچه فرمودیددرباره محال بودن تبدیل عصا به مار یا اژدها، باید توجه داشت که این موارد محال نیست، بلکه مستلزم یک سلسله علت هاست تا جنس چوب به جنس مار یا اژدها تبدیل شود. که این سلسله علت ها شاید هزاران سال در طبیعت به طول بیانجامد.

   به هر حال، معجزه یعنی چیزی که این بعد زمانی را برداشته است و آن چیزی که بسیار پیچیده و سخت است رادر عرض چند دقیقه به تحقیق و واقعیت برساند.

   نکته دیگری که باید توجه داشت این است که برخی از پژوهشگران دینی، تبدیل شدن به اژدها و مار را به نوعی توجیه کرده اند و آن را تحت قوانین شیمی، برده اند و منظور کتب مقدس را مارواقعی نمی دانند. هر چندبه آنها نقدهایی وارد است، اما نظریه شان شنیدندی است.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
 • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
 • بررسی ورود اسلام به ایران
 • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
 • آخرین مطالب