یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی) در 1 ماه قبل منتشر شده است .
»   توسل و زیارت  »   چرا دست قطع شده ای دوباره رشد نمی کند؟
332 views
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۴۴

چرا دست قطع شده ای دوباره رشد نمی کند؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:

معجزه ای وجود نداشته، اینکه کوری و فلجی شفا داده میشه همش الکیه وگرنه چرا نمیگن کسی ک دستش قطع شده دوباره دستش در اومده.

 

پاسخ:

مُعجِزَه، اسم فاعل از ریشه “ع ج ز” [۱] و به معنای کاری است که دیگران را عاجز می‌کند. در اصطلاح دینی و کلامی به کار خارق‌العاده‌ای گفته می‌شود که همراه با ادعای نبوت و مبارزه طلبی است و کسی توان مقابله با آن را ندارد.[۲]

درباره اینکه بنیان معجزه، بر چه مبنایی بنا شده است، مورد بحث های مفصل کلامی است؛ مختصرا عرض می شود که بنیان معجزه، بر مبنای علم و علمی است. به عبارت واضحتر آنکه، آن عملی که در معجزه صورت می گیرد، طبیعتا و عادتا انجام خواهد شد؛ اما نیاز به شرایط و لوازمی دارد زمان و مکان خاصی را می طلبد که انجام شدن آن در یک لحظه و در یک آن، ممکن نیست و عادی نمی باشد.

بنابراین، بینا شدن یک نابینا، راه افتادن یک فلج، جاری شدن آب از سنگ و … همگی شدنی هستند، اما نیاز به شرایط و لوازم و البته زمانی طولانی دارد که معجزه گر، این عمل را در یک لحظه انجام خواهد داد. برخلاف ساحر که سحرش، این خواص را ندارد و از جهل مخاطب استفاده می نماید.

اما آیا معجزات وجود داشته اند. برای علم پیدا کردن به این قبیل قضایاء، ابتدا باید تاریخ را بررسی کرد. در تاریخ مکررا از معجزات پیامبران یاد شده است. تاریخ هایی که احتمال دروغ بودنشان منتفی است.

راه دوم برای علم به وقوع معجزه، بررسی آثار آن است، برخی معجزات آثار بخصوصی از خود به جای گذاشته اند؛ از جمله معجزه شکافته شدن دریا، کشتی نوح، شق المقر و …

راه سوم، خود معجزات هستند، برخی از معجزات پیامبران، هم اکنون نیز در دست ماست و ما می توانیم آن را بررسی کنیم. از جمله آنها ادعاهای تاریخی و پیش بینی های انبیاء بوده است. و همینطور قرآن کریم که معجزه زنده کنونی است.

راه های دیگری نیز برای علم به تحقق معجزه وجود دارد که از بیان همه آنها معذوریم.

با این مقدمه، مشخص می شود که شفاء پیدا کردن کور و یا فلج ها و …، معجزه مصطلح نیستند، بلکه مسامحتا گفته می شود، معجزه تحقق یافته.

دراینباره نویسنده متن، شفاء پیدا کردن کور و فلج را منکر می شود، در حالی که تجربه ثابت نموده است که این اتفاق، صورت گرفته و می گیرد. پزشکان بارها از کلمه معجزه در درمان استفاده می کنند؛ هر چند علم پزشکی، علمی است تجربی و نقاط پوشیده بسیار دارد؛ اما مسائل متعددی در آن تحقق می یابد که هیچ توجیه علمی (حداقل برای امروز) ندارد. هرچند شاید ادعا شود، امروز علم پزشکی برای آن توجیه ندارد، و شاید در آینده توجیه برایش پیدا شود؛ اما این تنها یک احتمال است و با احتمال نمی توان اعتقاد پیدا کرد.

اما چرا دست قطع شده، نمی روید؟

در پاسخ این سوال، می گوییم سابقا گفته شده است که؛ معجزه از راه علم صورت می گیرد ولی بدون در نظر گرفتن شرایط و لوازم و زمان و مکان. بنابراین، رویدن دست، چون اساسا تحقق نمی یابد و شدنی نیست؛ پس به عنوان معجزه نیز محال عقلی است.

بله، در تاریخ از پیوند دست قطع شده به بدن، به عنوان معجزه اشاره شده است، همینطور گزارش هایی در علم پزشکی از پیوند دست قطع شده به بدن، به صورت امری معجزه آسا یاد شده است. اما رویدن دست از بدن؛ محال عقلی است.

__پی نوشت___________

[۱]. کشاف اصطلاحات الفنون: ج۲، ص۱۵۷۵.

[۲]. النکت الاعتقادیه: ص۳۵. التعریفات: ص۹۶.

پایگاه تخصصی شبهه _ شیخ علی شاهرودی

مطالب مرتبط

سوال: مگر خدا همه جا نیست پس چرا وقتی که دعا می کنیم دست ها رو به آسمون دراز می کنیم؟   پاسخ: اين سؤال در عصر ائمه معصومین نيز مطرح بوده است از جمله مى خوانيم كه «هشام ...

2 دیدگاه برای چرا دست قطع شده ای دوباره رشد نمی کند؟

 1. مهدی
  0

  سلام علیکم مطلب جالبی بود . این اولین مطلبی هست که من از شما میخوانم . فقط یک مشکل وجود دارد مثلا عصای موسی محال عقلی است که تبدیل به مار یا اژدهای زنده شود و خیلی از معجزات دیگر . لاکن این توجیه اصلا صحیح نیست . که معجزه از محالات عقلی نیست . اگر دوست داشتید جواب درست را به شما می دهم .ممنون 

  • 0

   محال عقلی آنچیزی است که معارض داشته باشد، اما منظور ما از محال عقلی آن است که عقلا نتوان آن را توجیه کرد.

   آنچه فرمودیددرباره محال بودن تبدیل عصا به مار یا اژدها، باید توجه داشت که این موارد محال نیست، بلکه مستلزم یک سلسله علت هاست تا جنس چوب به جنس مار یا اژدها تبدیل شود. که این سلسله علت ها شاید هزاران سال در طبیعت به طول بیانجامد.

   به هر حال، معجزه یعنی چیزی که این بعد زمانی را برداشته است و آن چیزی که بسیار پیچیده و سخت است رادر عرض چند دقیقه به تحقیق و واقعیت برساند.

   نکته دیگری که باید توجه داشت این است که برخی از پژوهشگران دینی، تبدیل شدن به اژدها و مار را به نوعی توجیه کرده اند و آن را تحت قوانین شیمی، برده اند و منظور کتب مقدس را مارواقعی نمی دانند. هر چندبه آنها نقدهایی وارد است، اما نظریه شان شنیدندی است.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • آخرین مطالب