شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، آیا حادثه کاظمین از نشانه‌های ظهور است؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون  »   شبهه: اغواء شدن آدم با میوه در کنار زنی عریان
۲۲ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۵

شبهه: اغواء شدن آدم با میوه در کنار زنی عریان

متن شبهه:

تنها در کتاب‌های مقدس است که می‌توان مردی را یافت که در کنار زنی لـ ـخت می‌ایستد، اما با تکه‌ای میوه اغوا می‌شود.

 

پاسخ:

احتمالا قصد نویسنده، اشاره به داستان آدم و حوا علیهما السلام می باشد؛ در پاسخ به این شبهه، ابتدا باید مشخص گردد که منظور از زنی عریان و اغوا با میوه، چیست.

به هر شکل که به مساله نگاهی داشته باشیم، از دو احتمال خارج نیست:

۱_ منظور از زنی لـ ـخت، حوا علیها السلام می باشد.

۲_ منظور از زنی لـ ـخت، زنان بهشتی (حوریان بهشتی) می باشد.

در حالت اول، باید گفته شود که اساسا فرض سوال باطل می شود، چرا که آن زن عریان (برفرض که عریان باشد) همسر مرد می باشد و در اینصورت اغواء معنا نمی پذیرد. ضمن اینکه به طور کلی لـ ـخت بودن آن زن منتفی است؛ در روایات و تفاسیر، به داشتن لباسی از جنس پولک اشاره شده است که بعد از ماجرای هبوط به زمین، آن لباس نیز از بین رفت.

در حالت دوم نیز، همچنان فرض سوال منتفی است، چرا که بهشتی که آدم و حوا از آن هبوط کردند، غیر از بهشتی است که به بشریت وعده داده شده است. حوریان بهشتی در آن بهشت موعود مستقر اند و نه در بهشتی که حضرت آدم از آن هبوط کردند.

همچنین درباره اغواء میوه نیز باید به این نکته توجه داشت که منظور از میوه چه بوده است؟ آیا صرفا خوردن یک میوه باعث وسوسه شدن حضرت آدم و حوا شده است یا امری دیگر مطرح بوده است.

در پاسخ این مورد نیز باید بیان داشت که حضرت آدم و حوا، به آن میوه رغبت پیدا نکردند جز برای عبادت حق تعالی. در قرآن کریم، سوره طه، آیه ۱۲۰ در اینباره آمده است که «یا آدَمُ هَلْ اَدُلُّکَ عَلى شَجَرَهِ الْخُلْدِ وَ مُلْک لایَبْلى» (اى آدم! مى خواهى تو را به زندگى جاویدان و فرمانروائى کهنگى ناپذیر راهنمائى کنم؟)

در روایتى که در تفسیر «قمى» از امام صادق علیه السلام و در «عیون اخبار الرضا» علیه السلام از امام على بن موسى الرضا علیه السلام نقل شده چنین مى خوانیم: «شیطان به آدم گفت: اگر شما از این درخت ممنوع بخورید، هر دو فرشته خواهید شد و براى همیشه در بهشتمى مانید، و گرنه شما را از بهشت بیرون مى کنند»

 

بنابراین:

۱_ منظور از زن عریان، هر چه باشد، سوال بی اساس و بی مفهوم است.

۲_ علت اغواء حضرت آدم نسبت به آن درخت و میوه، عبادت و عمر طولانی جهت پرستش حق تعالی می بود، نه صرف خوردن میوه.

پایگاه تخصصی شبهه _ شیخ علی شاهرودی

مطالب مرتبط

متن شبهه: تا حالا هزار بار عدد جالب 124,000 پیامبر را شنیده ایم؛ حال بیایید روی این عدد تفکر کنیم! طبق اطلاعات تاریخی "تمدن بشری" مربوط به 7000 سال پیش در مصر ، ایران و روم (بین ...
سوال: آیا ابلیس از بهشت رانده شده بود؟ اگر چنین است، چطور بعد از رانده شدن، مجددا در ظاهر مار، وارد بهشت شده و آدم و حوا را فریب داده است؟   پاسخ:...
پرسش:از طرفی خداوند می‌فرماید بار گناه کسی را گردن کس دیگر نمی‌اندازیم و از طرفی وقتی داستان آدم و حوا را بیان می‌کند با وجود اینکه آن دو گناه می‌کنند و از بهشت ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب