پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات عدل و صفات خداوند, شبهات معاد و قیامت  »   شبهه نامه خدا به بندگانش
۲۱ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۱۹

شبهه نامه خدا به بندگانش

متن منتشر شده در فضای مجازی:
ﻧﺎﻣﻪٔ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﺑﻨﺪﮔﺎﻧﺶ! ﻓﺮﺽ ﮐﻨﯿﺪ ﻣﻦ ﺍﺻﻼ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﻡ، ﺑﺮﻭﻳﺪ ﻣﺜﻞ ﺁﺩﻡ ﺯﻧﺪﮔﻴﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﮑﻨﻴﺪ، ﺍﻳﻨﻘﺪﺭ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻭ ﺷﻌﺮ ﺩﺭﺳﺖ ﻧﮑﻨﻴﺪ. ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ میخواهید ﺳﺮ ﻫﻤﺪﻳﮕﺮ ﺭﺍ ﮐﻼﻩ ﺑﮕﺬﺍﺭﻳﺪ ، ﭼﺮﺍ ﭘﺎﻱ ﻣﻦ ﺭﺍ ﻭﺳﻂ ﻣﻲ ﮐﺸﻴﺪ؟ ﺍﮔﺮ ﻣﻦ ﺧﺪﺍﻳﻢ ﭼﺮﺍ ﻣﻮﺳﻲ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﺳﺘﻢ ﺗﺎ ﺷﻨﺒﻪ ﺭﺍ ﺗﻌﻄﻴﻞ ﮐﻨﺪ ؟ ﻋﻴﺴﻲ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﺳﺘﻢ ﺑﮕﻮﻳﻢ ﻳﮏ ﺷﻨﺒﻪ ﻭ به مسلمانها ﺑﮕﻮﻳﻢ ﺟﻤﻌﻪ ﺭﺍ؟ ﭼﺮﺍ ﮐﺎﺭﻱ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﻋﻴﺴﻮﻱ ﺷﺮﺍﺑﺶ ﺭﺍ ﺩﺭ ﮐﻠﻴﺴﺎ یعنی خانه خدا راحت ﺑﻨﻮﺷﺪ ﻭ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﺷﺮﺍﺏ ﺷﻼﻕ ﺑﺨﻮﺭﺩ!!؟ ﭼﺮﺍ ﯾﮑﯽ ﭼﺎﺩﺭ ﺳﺮ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﻫﯿﭻ ﻧﭙﻮﺷﺪ؟ ﺍﮔﺮ ﻣﻦ ﺍﯾﻦ ﺧﺪﺍئی که شما میگوئید ﺑﻮﺩﻡ، ﭼﺮﺍ باید بگذارم به اسم من ﮐﻠﻴﺪ ﺑﻬﺸﺖ بفرﻭﺷﻨﺪ! ﻳﺎ ﺩﻧﻴﺎ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺨﻠﻮﻗﺎﺕ ﻣﻦ ﺟﻬﻨﻢ کنند؟ ﺧﺪﺍﻳﻲ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻋﺒﺎﺩﺕ ﻣﺤﺘﺎﺝ ﺑﺎﺷﺪ ، ﺧﺪﺍﻳﻲ ﮐﻪ ﻗﺴﻢ ﺑﺨﻮﺭﺩ ﺟﻬﻨﻤﺶ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻧﺎﻓﺮﻣﺎﻧﺎﻥ ﭘﺮ ﻣﻲ ﮐﻨﺪ !! ﺧﺪﺍﻳﻲ ﮐﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﺁﻥ ﭼﻪ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻦ ﺣﺮﺍﻡ ﮐﺮﺩﻩ، ﺩﺭ ﺑﻬﺸﺖ ﻭﻋﺪﻩ ﻣﻲ ﺩﻫﺪ! بخدا ﻣﻦ ﻧﻴﺴﺘﻢ ! ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﮔﺮﻓﺘﻪ اید!! اگر به دنبال من میگردید مرا در عشق ، مهربانی ، بخشش، آگاهی، گذشت، راستگوئی و انسانیت پیدا کنید… البته اگر به دنبال من میگردید…

پاسخ شبهه:
ابتدا باید مشخص گردد که خداوند قادر متعال، هرگز با بندگانش (جزء از طریق وحی) گفتگوی مستقیم نخواهد داشت. بنابراین نوشتن نامه و بیان مطالب از طریق نامه، تنها تخیلات ذهن نویسنده است. ضمن اینکه ایرادات اساسی به این تخیلات وارد است. به همین جهت توقعی نداریم که نویسنده متن، از معرفت خداوند متعال، بهره‌ای برده باشد.
خداوند متعال، وجودش با دلایل کافی و مستدل، اثبات شده است؛ و فرض نبود خدا، فرض اشتباه و باطلی است و خلاف واقعیت.

درباره ماجرای اختلاف در ادیان الهی، باید ابتدا مشخص گردد که اختلاف، به جهت شرایط و زمانه می‌باشد. منطقه، مردمان، شرایط زمانه و اقتضائات مکانی و… همه و همه در تشریع حکم شرعی موثر بوده است. قاعده کلی در این مسائل، آزمون الهی، برای آزمودن بندگان است. خداوند متعال برای آزمودن افراد و اقوام مختلف، تکالیف مختلف قرار می‌دهد. برای مثال، خداوند برای قوم موسی علیه السلام، حرمت صید در روز شنبه را وضع کرده‌اند، به این علت که در روز شنبه، ماهی‌های بیشتر و بهتری برای این قوم نمایان می‌شده است و خداوند قصد داشته‌اند تا این قوم را با آن بیازمایند.
اما این تنها دلیل اختلافات بین ادیان نیست، بلکه انحرافات و خرافات و وجود تحریفات نیز دلیل این اختلاف است. در مساله شراب، علت اختلاف بین ادیان، تحریف می‌باشد. چرا که حرمت شراب، دلیل عقلی داشته و در تمام ادیان ممنوع به حساب می‌آمده است. و یا در مساله تعطیلی شنبه در آیئین یهود و تعطیلی یکشنبه در آئین مسیحیت و جمعه در اسلام، هیچ ارتباطی به دستورات دینی ندارد و تعیین این روزهای مختلف برای تعطیلی به دست خود اقوام بوده است نه دین.

در جایی از متن به محتاج بودن خداوند به عبادت اشاره شده است؛ باید دانسته شود که خداوند متعال، هیچگاه و به هیچ شکلی به عبادت بندگانش نیازی ندارد؛ اساسا نیاز در واجب الوجود بی معناست و خداوند نمی‌تواند به موردی نیاز پیدا کند و به محض نیازمندی، از واجب الوجودی خارج خواهد شد.
اما علت وجوب عبادات چیست؟ علت وجوب هر امری، نمی‌تواند تنها دلیلش نیازمندی باشد. فرض کنید پدری که پسرش را به مطالعه درس اجبار و یا الزام می‌کند، به درس خوان بودن پسرش هیچ نیازی ندارد؛ اما اجبار و الزام صورت می‌گیرد. خداوند متعال نیز اجبار و الزام می‌کند بندگان را به عبادت کردن خود؛ به جهت نیاز بندگان به عبادت کردن حق تعالی و تکامل بعد روحی.

در جای دیگری از متن، به وجود حرام‌ها در بهشت به عنوان پاداش پرداخته شده است؛ در این مورد نیز باید روشن گردد که در بهشت حق تعالی، هیچ حرام و خبث و باطلی قرار ندارد. اساسا در بهشت تکلیفی نیست که حرام و باطل معنا پیدا کند. بهشت جایگاه پاکان و پاکی‌هاست. در بهشت برین، هیچگاه مشروبات مسکر وجود ندارد، هیچگاه روابط جنسی بدون ضابطه صورت نمی‌گیرد و…
خداوند متعال در همه ابعاد وجودی خود، شامل صفات عالیه‌ای چون: رحمانیت، عطوفت، بخشش، نیکویی و راستی و… است؛ اما این به این معنا نمی‌باشد که عادل نباشد، قادر نباشد، مقتدر و منتقم نباشد و… . باید خدا را آنگونه که می‌باشد شناخت، نه آنگونه که می‌پسندیم.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

یک دیدگاه برای شبهه نامه خدا به بندگانش

 1. یوسفی
  +1

  این ها از الهی قمشه ای نیست. از یک معاند بی ایمان است که این بار جرات کرده برای عنادش چنین کلمات کفر آمیزی رو به خدا نسبت بده.
  خداوند نظراتش را در کلامش در کتابش قرآن بیان کرده و آنها نظرات واقعی خداست نه این کلام کفری که کافری بی دین جرات کرده بر خدا ببندد. عناد تا این حد که بر خدا از طرف خدا نامه فرضی دروغ و کفر بسته بشه!؟
  فرض عدم وجود خدا اعتقاد و آرزوی کافران است. نه اینکه خداوندی که وجودش تماما” وجود محض است و فقط خداست وجود واقعی و کامل, در مقابل کل جهان وجودشان وابسته به وجود خداست را فرض عدم وجود گرفت.
  معاندان و کافران مدام اعتقاد به خدا و دین را , با انسانیت و اعمال شایسته در تضاد دانسته و با یکدیگر پیش فرض و بدیهی فرض می کنند. و گمان میکند به اصطلاح خودشان برای انسان بودن و انسانیت داشتن ناچار باید اعتقاد به خدا و داشتن دین را کنار گذاشت. در حالی که فقط خود و کسانی که این آرزو رو دارند با این دیدگاه فریب میدهند . و نمیخواهند ببینند بخش مهمی از دستورات خداوند در دین توصیه به اعمال صالح و داشتن تقوی یعنی دوری از گناهان است که در اصطلاح اینان بالاترین نوع انسانیت خواهد بود.
  و همچنین گمان کرده اند مدام با مغلطه های احمقانه و فریب های بچه گانه که فقط خود و هم فکرانشان باورشان میشود میتواند با این قبیل از مغالطات دین و آئین خداوند را به چالش بکشد.
  نام قرآن رو شعر گذاشته و به خدا که خودش قرآن رو نازل کرده نسبت داده است.
  اگر خداوند از طریق انبیا بشر را راهنمایی نکند و قوانین واقعی مورد لزوم بشر را بیان و الزام نکند, جامعه و انسان توانایی رسیدن به قوانین مورد لزوم خود بر حسب نیاز واقعی و فطری انسان و عدل و حق و انصاف را نخواهد داشت. و حقایق و حکمت بر حق احکام الهی را نمیتواند به آن دست پیدا کند.
  نتیجه اش همین قانون جنگلی است که در جهان حاکم شده.
  از تمام مجموعه دین و ادیان به تعطیلی شنبه و یکشنبه و جمعه بسنده کرده. و ندانسته تعطیلی جمعه جدا از حکمت خاص خود که مانند بسیاری از توصیه های دینی حکمتی به صلاح بشر دارد ,جزیی از زندگی بشر است و نه کل دین.
  خدا را محتاج عبادت دانسته در حالی که وجود غنی خداوند بی نیاز تر از آن است که خودش برای خودش کاری کند و منفعتی برساند , چه برسه مخلوقاتش کاری برای خدا انجام دهند.
  حکمت عبادات را ندانسته و خدا را محتاج عبادت معرفی کرده.
  در حالی که لای کتاب واقعی خداوند یعنی قرآن را باز نکرده ببینه خداوند فرموده :

  إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاهَ لِذِکْرِی

  من «اللّه» هستم؛ معبودی جز من نیست! مرا بپرست، و نماز را برای یاد من بپادار!

  و بر پا داشتن نماز برای یاد و ذکر خداست. نه نیاز خدا به نماز. و برای تربیتی که انسان از بی خبری و بی خدایی خارج شده و یاد و ذکر خداوند را فراموش نکند تا بداند از کجا و از چه کسی خلق شده و چرا هست و کجا و به نزد چه کسی خواهد رفت. و همچنین برای این عباداتش سعی ای باشه تا مورد پاداش خداوند قرار گیرد.
  تهمت شراب خواری به دین پیامبر خدا (حضرت عیسی (ع) ) بسته در حالی که نادان خودش هست و نمیداند شراب در دین مسیحیت نیست بلکه این دین مانند سایر ادیان غیر از اسلام مکتب اهل بیت(ع) , مورد تحریف قرار گرفته.
  و حکم شلاق برای شراب خوار در دین اسلام برای مجازات افرادی است که شراب نوشیده و با حال مستی در اجتماع برای مردم و نوامیس مردم ایجاد مزاحمت میکنند که این حکم نشان از ترقی این دین دارد.

  کلید بهشت فروشی نیست و خداوند در قرآن فرموده:

  وَقَالُوا لَن یَدْخُلَ الْجَنَّهَ إِلَّا مَن کَانَ هُودًا أَوْ نَصَارَىٰ تِلْکَ أَمَانِیُّهُمْ قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَکُمْ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ

  آنها گفتند: «هیچ کس، جز یهود یا نصاری، هرگز داخل بهشت نخواهد شد.» این آرزوی آنهاست! بگو: «اگر راست می‌گویید، دلیل خود را (بر این موضوع) بیاورید!»

  بَلَىٰ مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِندَ رَبِّهِ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ

  آری، کسی که روی خود را تسلیم خدا کند و نیکوکار باشد، پاداش او نزد پروردگارش ثابت است؛ نه ترسی بر آنهاست و نه غمگین می‌شوند. (بنابر این، بهشت خدا در انحصار هیچ گروهی نیست.)

  آن یکی که چادر سر میکند(حجاب میگیرد) برای اطاعت امر خداست که حجاب را بر زنان در برابر مردان نامحرم واجب کرده تا اندام خود را از وسوسه نگاه نامحرمان و به تبع آن تبعات زیان بار بعدی حفظ کنند.
  و آن که هیچ نمیپوشد مردمان بی دین و ایمانی هستند که راه این معاند کافر رو رفته و فرمان خدای خالق خود و خالق کل هستی را نادیده گرفته و به تبعات زیان بار آن که همان فساد و فحشای جامعه آنها و فروپاشی ارکان خانواده آن جوامع هست رسیده اند.
  دنیا را عده ای به ظلم و جنایت کشیده اند (در اصطلاحاین معاند کافر , جهنم کرده اند ) , خود با آزادی عمل خود این کار را کرده اند و الا خداوند اجازه ظلم و جنایت را نداده بلکه برای حکمت بالغه خود , این جها ن مادی و دنیایی را خلق فرموده و چند صباحی به مردمان اختیار و آزادی داده تا هر کسی بر حسب انتخاب و آزادی و عمل خود , آزادانه مورد امتحان الهی قرار گیرند تا خداوند به نیکوکاران پاداش و به ظالمان و بدکاران و جنایت کاران و گناه کاران جزا و مجازات , و جهنم واقعی را عرضه کند.
  خدایی که قسم بخورد جهنم را از جن و انس پر کند نیکو خدایی است که مجا زات جهنم را برای کافران و ظالمان و جنایت کاران و گناه کاران قرار داده تا به سزای کردار و کفر و جنایات و ظلم و تعدی و تجاوز و گناه خود که در این دنیا مرتکب شدند , بر اساس حق و عدل خداوند در جهان پس از مرگ برسند .
  و نه اینکه بخواهد چنین مجازاتی را برای با ایمانان و صالحان و نیکوکاران قرار دهد. که این یکی از همان مغالطات و دروغ هایی است که کافران و معاندان بر خداوند و دین بر حق او میبندند.
  وگرنه در همین نکته مغلطه این کافر معاند مشخصه. از طرفی صحبت از انسانیت و دوری از ظلم و جنایت و جهنم کردن عده ای دنیا را به کام مردم مظلوم کردن میکند , و از طرفی دیگر مجازات همین کافران و جنایت کاران و گناه کاران را توسط خداوند که مجازاتشان را جهنم قرار داده بد دانسته و ایراد گرفته است!! خب پس خدا باید با کافران و ظالمان و جنایت کاران و گناه کاران چه برخوردی کند!؟
  در همین دنیای ما قاضی حکم فردی جنایتکار را چه چیزی قرار میدهد؟ ناز و نوازش یا اعدام؟

  خداوند هیچ چیز را در هر کجا حرام کرده در جای دیگر وعده و پاداش نمیدهد.
  خداوند کفر به خودش و ظلم و جنایت و بدی و پلیدی و گناه و رجس و فحشا را حرام کرده است. که اینها پاداش بهشتیان نیست بلکه مغلطه این کافر معاند است.

  خداوند در قرآن میفرماید :

  قُلْ تَعَالَوْا أَتْلُ مَا حَرَّمَ رَبُّکُمْ عَلَیْکُمْ أَلَّا تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئًا وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَلَا تَقْتُلُوا أَوْلَادَکُم مِّنْ إِمْلَاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَإِیَّاهُمْ وَلَا تَقْرَبُوا الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ ذَٰلِکُمْ وَصَّاکُم بِهِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ

  بگو: «بیایید آنچه را پروردگارتان بر شما حرام کرده است برایتان بخوانم: اینکه چیزی را شریک خدا قرار ندهید! و به پدر و مادر نیکی کنید! و فرزندانتان را از (ترس) فقر، نکشید! ما شما و آنها را روزی می‌دهیم؛ و نزدیک کارهای زشت نروید، چه آشکار باشد چه پنهان! و انسانی را که خداوند محترم شمرده، به قتل نرسانید! مگر بحق (و از روی استحقاق)؛ این چیزی است که خداوند شما را به آن سفارش کرده، شاید درک کنید

  وَلَا تَقْرَبُوا مَالَ الْیَتِیمِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ حَتَّىٰ یَبْلُغَ أَشُدَّهُ وَأَوْفُوا الْکَیْلَ وَالْمِیزَانَ بِالْقِسْطِ لَا نُکَلِّفُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُوا وَلَوْ کَانَ ذَا قُرْبَىٰ وَبِعَهْدِ اللَّهِ أَوْفُوا ذَٰلِکُمْ وَصَّاکُم بِهِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ

  و به مال یتیم، جز به بهترین صورت (و برای اصلاح)، نزدیک نشوید، تا به حد رشد خود برسد! و حق پیمانه و وزن را بعدالت ادا کنید! -هیچ کس را، جز بمقدار تواناییش، تکلیف نمی‌کنیم- و هنگامی که سخنی می‌گویید، عدالت را رعایت نمایید، حتی اگر در مورد نزدیکان (شما) بوده باشد و به پیمان خدا وفا کنید، این چیزی است که خداوند شما را به آن سفارش می‌کند، تا متذکّر شوید!

  خداوند عمل زناشویی حلال را حرام نکرده است. بلکه زنا و فحشا و ارتباط نامشروع را حرام کرده , که اینها در دنیا حرام و در بهشت وجود ندارد.
  در بهشت ازدواج است مانند دنیا , و زنا کاری نیست. در بهشت شرابی که مست میکند و عقل را زایل میکند نیست و حرمت شراب بخاطر همین است.
  و این کافران معاند منظورشان همین دو چیز است که مدام مغلطه میکنند که خداوند آنچه را در دنیا حرام کرده در بهشت وعده و پاداش داده که با این نوع از مغلطه ها جز خود و کسانی که تابع نظرات احمقانه اینها هستند را فریب نمیدهند.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
 • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
 • بررسی ورود اسلام به ایران
 • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
 • آخرین مطالب