جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات احکام عبادی, شبهات قرآنی  »   چرا نجاست سگ در قرآن و روایات پیامبر اکرم نیامده است؟
۲۱ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۱۱

چرا نجاست سگ در قرآن و روایات پیامبر اکرم نیامده است؟

سوال:
اگر شبهه ایجاد کنند که چون در قرآن نیامده سگ نجس نیست و از زمان امامان مطرح شده و پیامبر اسلام هم در زمینه نجاست سگ  چیزی نگفته چگونه پاسخ دهیم؟

پاسخ:
مقدمتا باید واضح شود که اسلام، مجموعه احکام و عقائدی است که از دو منبع اصلی قرآن و سنت، استخراج می‌شود. بنابراین اکتفاء به قرآن کریم و کنار گذاشتن روایات بیانگر سنت؛ انحرافی است در دین. پیامبراکرم صلوات الله علیه و آله در این‌باره می‌فرمایند: «کتاب خدا و عترت من (سخنان و دستورات اهل بیت علیهم السلام) از هم جداناپذیراند.»
اما درباره قران کریم باید مشخص گردد که خداوند متعال، احکام تمام مسائل را به صورت ریز و درشت بیان نکرده‌اند؛ که اگر قصد بیان تمام احکام می‌بود، حجم آن بسیار بیشتر از قرآن کنونی می‌شد.

در مساله نجاست سگ نیز ماجرا به همین صورت است؛ قرآن کریم درباره سگ، سخنانی دارد، اما درباره نجاست سگ، سخنی به صراحت بیان نشده است. این در حالی است که حکم نجاست سگ در روایات، به حد تواتر رسیده است و اجماع نیز موید آن می‌باشد.

اما سوالی پیش می آید که چرا پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله، درباره نجاست سگ بیانی نداشته‌اند؟
در پاسخ به این سوال می‌گوییم: احکام شرعی، به صورت تدریجی به امت اسلامی آموزش داده شده است؛ بنابراین دور از انتظار و خلاف تجربه نیست که حکمی توسط پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله به جهت‌های مختلف، بیان نشده باشد و در زمان ائمه علیهم السلام حکم آن بیان گردد.
همچنین این احتمال مطرح است که پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله، درباره مساله نجاست سگ، مطالبی را بیان داشته باشند، اما به جهت های مختلف، به دست مومنین نرسیده باشد.
تردیدی نیست که ممنوعیت نقل حدیث و کتاب حدیث در دهه‌های مختلف و متمادی پس از رحلت پیامبر اکرم، خیانتی بزرگ بود که سبب بروز انحرافات شدیدی گشت. به گونه‌ای که بسیاری از احکام شرع مقدس، به دست مسلمانان نرسید و مومنان تا سالیان سال از حقایق شرعیه بی‌اطلاع بودند؛ تا آنکه در انقراض بنی امیه، فرصت برای نقل حدیث پیش آمد و درس حدیث برقرار گردید و نظام فقهی اسلام بر روی کاغذها رفت.
به هر حال، هر دلیلی که داشته باشد و در هر صورت؛ با وجود روایات صحیح و در حد تواتر به همراه موید اجماع، بر هیچ شیعه دوازده امامی، پوشیده نخواهد ماند که سگ، نجس می‌باشد.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

خوبه
متن منتشر شده در فضای مجازی:شیعه 1 سند صحیح بر وجود یا تولد مهدی از کتاب هایش ندارد. پاسخ:در مساله اثبات ولادت امام عصر علیه السلام و ...
خوبه
سوال:لطفا درباره اسناد و مدارک صحیفه سجادیه کمی توضیح دهید که آیا نیاز به بازررسی و واکاوی در اسناد و مدارک آن می‌باشد یا خیر؟ پاسخ:صحیفه‎ای ‌كه‌ اكنون در دست ...
خوبه
سوال:آیا روایت «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» صحت دارد؟ پاسخ:آنچه در روايات معصومين علیهم السلام آمده مغاير با جمله معروف «کل ارض کربلا وکل یوم ...
خوبه
در طول عمر 5 میلیارد ساله زمین، بارها قطب‌های میدان مغناطیسی زمین در بازه‌های زمانی ۱۰۰ هزار سال تا یک میلیون سال و به طور متوسط هر ۴۵۰ هزار سال یک بار تغیر ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب