پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام عبادی, شبهات اصل رسالت, شبهات وجود خدا  »   احترام به عقاید، یک مغلطه است و 10 سوال + پاسخ
۲۰ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۷:۱۴

احترام به عقاید، یک مغلطه است و ۱۰ سوال + پاسخ

متن منتشرشده در فضای مجازی:
اﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ ” ﻣﻐﻠﻄﻪ ﺍﯼ ﺑﯿﺶ ﻧﯿﺴﺖ. ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺳﺦ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﻭ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﻢ ﮐﻪ “ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ” ﯾﺎ “ﺑﻪ ﺑﺎﻭﺭ ﻫﺎﯼ ﻫﻤﺪﯾﮕﺮ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﻢ.”  ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ ﻭ ﺑﺎﻭﺭﻫﺎ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ. ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺩﺳﺖ ﺍﺯ ﺑﺎﻭﺭﻫﺎ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ ﻭ ﺁﻥ ﻫﺎ ﺭﺍ ﻣﺤﺘﺮﻡ ﺷﻤﺮﺩ ﮐﻪ ﻫﻢ ﺳﻮ ﺑﺎ ﺍﺻﻮﻝ ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﻭ ﺁﺯﺍﺩ ﺯﯾﺴﺘﯽ ﺑﺸﺮ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
ﻫﺮ ﻣﻌﺘﻘﺪﯼ، ﺑﺎﻭﺭ ﻭ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭﺳﺖ ﻭ ﺑﻪ ﺟﺎ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﺪ . ﺍﻣﺎ ﺁﯾﺎ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﺁﻥ ﻫﺎ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ؟ ﺁﯾﺎ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺳﻨﮕﺴﺎﺭ ﻭ ﻗﻄﻊ ﺩﺳﺖ ﻭ ﭘﺎ ﻭ ﮐﻮﺭ ﮐﺮﺩﻥ ﺭﺍ ﺑﺎﻭﺭ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ؟ … ﻋﻘﯿﺪﻩ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪ ﺍﺻﻮﻝ ﺯﯾﺴﺘﯽ ﻭ ﺁﺯﺍﺩﯼ ﻫﺎﯼ ﺑﺸﺮﯼ ﻧﺒﺎﺷﺪ، ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﻣﺤﺘﺮﻡ ﻧﯿﺴﺖ، ﺑﻠﮑﻪ ﻣﺤﮑﻮﻡ ﺑﻪ ﻧﺎﺑﻮﺩﯼ ﺍﺳﺖ.
خب حالا چند سوال کلیدی که هر انسان دیندار می بایست قبل از مرگ از خودشون بپرسند:
۱_ آیا دین و مذهبی که من دارم به انتخاب خودم بوده یا میراث پدرم؟
۲_ آیا دین و مذهبی که پدرم دارد انتخاب خودش بوده یا میراث اجداد ما ؟
۳_ آیا اگر در کشوری دیگر به دنیا می آمدم باز هم همین دین و مذهب من می بود
۴_ مگر نه اینکه اصول دین تحقیقی است نه تقلیدی، پس چرا از بدو تولد توحید، نبوت، و قیامت را به خورد من می دهند
۵_ اگر اصول دین تحقیقی است و من تحقیق کردم و خدایی نیافتم، چرا مرا می کُشند
۶_ چرا قرآن یکی ست ولی اسلام ٢٢ شاخه شده؟ کدام مذهب به بهشت می رود
۷_ چرا تمام پیروان ٢۶ دین موجود در جهان با حدود ٢٠٠ مذهب گوناگون با قاطعیت ایمان دارند که مذهب آنها بهترین مذهب است و فقط آنها به بهشت می روند
۸_ چرا علی فقط به خواب شیعیان می آید، عمر فقط به خواب سنی ها، و مریم فقط به خواب مسیحیان
۹_ چرا در قاره آمریکا و استرالیا هیچ اثری از دین و پیامبر نبوده و چرا خدا ١٢۴ هزار پیامبر را فقط در منطقه کوچک خاورمیانه فرستاده است؟
۱۰_ چرا با وجود اعزام همه پیامبران الهی به خاورمیانه، از ابتدا تا اکنون نا امن ترین،جاهل ترین،جنایت کار ترین،بدبخت ترین، مرتجع ترین و…..منطقه و مردمان، خاورمیانه است؟

پاسخ:
متن فوق از یک مقدمه و ۱۰ سوال تشکیل شده است که به ترتیب به آنها پاسخ داده خواهد شد.
احترام به عقائد دیگران، تا جایی که مخل آزادی بشر نباشد، جایز و بلکه لازم است. قرآن کریم درباره آزادی افراد نسبت به آئین و اعتقاد، صراحتا بیان می‌دارد که : «لا اکراه فی الدین». البته با این توضیح و قید که «تاجایی که آزادی بشر دچار تزلزل و آسیب نشود.» برای مثال، هر کسی می‌تواند هر آئین و دینی را اتخاذ کند، اما اگر در حکومت اسلامی و یا حکومتی با قوانین خاص زندگی می‌کند، باید به قوانین آنها ملزم باشد. بنابراین مشرکین می‌توانند در دولت و حکومت اسلامی زندگی کنند، اما به شرط اینکه قوانین عمومی اسلام را اجرا نموده و مخالفت عملیه نداشته باشند.
اسلام نیز به عنوان یک ایدولوژی و برنامه جامع زندگی، برای هر موضوعی قانون خاص آن را وضع نموده است. از پدیده‌های اجتماعی و فردی تا امور اقتصادی کلان و حکومت داری. در این بین، برای جرایم و عدم رعایت قوانین نیز، مجازات‌هایی تعیین نموده است. فی المثل برای قتل و یا سرقت مسلحانه موجب تشویش اذهان عمومی، جزای اعدام را قرار داده است.
طبیعی است که یکی از اهرم‌های فشار برای رعایت قوانین، وضع مجازات برای ترک قوانین از جانب قانون گذار است. و شارع مقدس (خداوند متعال) برای جرم‌های مختلف، مجازات‌های مختلف و سختی قرار داده است تا نسبت به آن جرم و خطا، مجازات پاسخگویی باشد. در این بین، برای جرم زنای محصن یا محصنه (رابطه جنسی بین زن و مردی که یکی از آنها و یا هر دو دارای همسر و یا شوهر باشد) حکم سنگسار، برای اقدام مسلحانه که جان عموم مردم را به خطر بیاندازد (مثل راهزنی مسلحانه و یا سرقت مسلحانه) حکم قطع یک دست و یک پا، و برای جرم کور کردن شخص دیگر، کور شدن شخص ضارب را وضع کرده است.

اما در پاسخ به سوالات:
۱_ دین، باید به انتخاب خود فرد باشد و الا پذیرفته نیست. البته انتخاب ما، بعد از سن بلوغ معنا پیدا می‌کند؛ بنابراین ما تا سن بلوغ، حتی اگر پدرمان مسلمان باشد، و ما را وادار به نماز خواندن نیز بکند، مسلمان واقعی نیستیم و در اصطلاح به ما گفته می‌شود «مسلمان حکمی» یعنی در حکم مسلمان هستیم. البته یکی از روش‌های علم به حقانیت دین، استدلال و تعلیم پدران ماست؛ چرا که پدران ما نیز با استدلال و دلیلی به اسلام گرایش داشته‌اند، و اگر آن نیز ارثی باشد، نهایتا باید به یک دلیل منتهی شود. و از آنجا که پدران ما، دلسوزان برای ما می‌باشند، سخنشان می‌تواند برای ما معتبر باشد.

۲_ پاسخ این پرسش گذشت.

۳_ درباره مساله تاثیر جغرافیا بر دین، بارها بحث و گفتگو و مطالب تخصصی بیان شده است؛ مختصرا متذکر می‌شویم که، جغرافیا نیز بر شناخت و علم و آگاهی افراد تاثیرگذار خواهد بود، و از آنجا که علم و آگاهی در انتخاب دین، موثر است؛ پس تاثیر جغرافیا بر دین، امری اجتناب ناپذیر است. اما این مطلب، ارتباطی به حقانیت و نوع ایدولوژی ندارد. حضرت محمد صلوات الله علیه و آله، که پیامبر دین اسلام است، خود در قبیله و کشور و منطقه‌ای مشرک دیده به جهان گشود و رشد کرد؛ و موحد شد و به مقام نبوت رسید. موسی کلیم الله در منزل فرعون رشد یافت ولی موحد شد. اکنون در سراسر دنیا، موحد و مسلمان یافت می‌شود. اساسا اگر دین موروثی باشد، در دنیا چند دینی بودن منتفی بود. چرا که هر کس از دین پدرش تبعیت می‌کرد و اکنون اکثریت باید اولین دین می‌بود. در حالی که اکثریت مسیحیت و اسلام می‌باشد و این دو دین، جزء آخرین ادیان الهی.

۴_ فرق است بین تعلیم و اجبار کردن. خانواده‌ها سعی می‌کنند تا آنچه را خود صحیح می‌دانند، به فرزندشان نیز تعلیم نمایند. و برخی اوقات نیز به اجبار روی می‌آورند. فرضا به دبستان رفتن و تحصیل‌های ابتدایی به اختیار و انتخاب ما نیست و پدران ما آن را صحیح دانسته‌اند و اجبار نمودند؛ و ما اکنون آن را تحسین می‌کنیم بابت این انتخاب و برای فرزندانمان نیز تکرار خواهیم کرد. درباره دین نیز چنین است، آنان دینی که صحیح می‌دانند و اعتقادی که به آن باوردارند را به ما آموختند، و تایید و رد نهایی آن از جانب ما در سن بلوغ صورت می‌گیرد.

۵_ اصول دین تحقیقی است و تا سن ۱۵ سالگی وقت برای تحقیق است. از سن ۱۵ سالگی، شخص مجبور می‌شود تا دینی را اتخاذ کند؛ اگر شخص دین پدرش را انتخاب نمود (یعنی اسلام) که سخنی نیست، اگر دین دیگری را پذیرفت، به علت اینکه از اسلام حکمی به کفر و یا دین دیگر گراییده است، با او کاری نیست. اگر بعد از پذیرش اسلام و ورود به اسلام، از اسلام رویگردان شد، (در صورتی که پدرش مسلمان باشد) با شرایطی (همچون اعلام مخالفت عملیه با اسلام و…) محکوم به ارتداد است و در جزای او، بین علماء اسلام اختلاف است که برخی حکم به اعدام می‌دهند (برای مردان و نه زنان). این حکم نیز دلایلی دارد که در مطالب مفصل به آن اشاره شده است.

۶_ اسلام به ۲۲ فرقه تقسیم نمی‌شود و فرق اسلامی بیش از این عدد می‌باشد. پیامبر اکرم در روایتی می فرمایند اسلام به روزی خواهد افتاد که به ۷۳ فرقه تقسیم می‌شود که تنها یک فرقه اهل نجات‌اند. علت این اختلاف، اختلاف در قرآن نیست؛ بلکه اختلاف در اعتقادات برداشت شده از قرآن می‌باشد. اینکه کدام یک حق است، نیاز به تحقیق فرد فرد افراد جامعه دارد. آنچه ما و اساتید ما به آن رسیده اند، شیعه دوازده امامی است که حق را می‌گوید و اعتقادش جز حق نیست.

۷_ قاطعیت در دین، لازمه هر اعتقادی است و اساسا زمانی اعتقاد معنا پیدا می کند که یقین حاصل شود. شخص متدین به هر دینی، به آن دین اعتقاد و باور پیدا کرده است و آن را حق می‌داند؛ اما آیا در فهم دینش، دچار اشتباه و خطا شده است یا خیر. مساله‌ای که امروز در جهان شایع شده است و رو به پیشرفت می‌باشد؛ مساله نقد ادیان و فرقه‌هاست. در این مقوله، هر شخص به نقد و بررسی ادیان دیگر می‌پردازد و آن را تایید و یا رد می‌کند؛ در نهایت امر، مشخص خواهد شد که کدام دین، اعتقادات صحیح‌تری داشته است.
عدم فهم صحیح از ادیان دیگر، وجود خرافات در بین اعتقادات، تعصبات دینی و قومی، عدم انصاف و علم و آگاهی و میزان سواد، همگی از عوام موثر در ماندن در ایدولوژی ایست که حقانیتش ثابت نیست.

۸_ خواب اساسا هیچ اعتباری ندارد؛ و نباید توقع داشت که کسی، شخص دیگری را که به آن هیچ ایمانی ندارد و او را هیچ تقدیسی نمی‌کند، در خواب ببیند. خواب دیدن افراد معیاری برای حقانیت نیست، همانطور که در خواب ندیدن معیار بطلان نمی باشد. معیار، استدلال و کلام حق است.

۹_ به این سوال نیز مکررا پاسخ داده شده است. پیامبر اکرم نسبت به نیاز افراد بشر، به آنها پیامبر اعطاء می‌کردند؛ بنابراین برای قومی هدایت یافته، وجود پیامبر لازم و ضروری نبوده است. اما از آنجا که منطقه خاورمیانه از لحاظ فرهنگی نسبت به سایر مناطق عقب مانده‌تر بوده است و از انجا که قدمت آن نیز بیشر می‌باشد؛ پس حضور و ظهور پیامبران در این منطقه کاملا عادی و منطقی است.
ولی اینکه در سایر نقاط، چرا پیامبری مبعوث نشده است، اساسا سوال باطل است. ابتدا باید ثابت شود که پیامبری در آن منطقه مبعوث نشده است، سپس درباره دلیل آن بحث شود. قاره آمریکا، استرالیا و نقاط وسیعی از اروپا، تا چندصد سال پیش هنوز بشر به خود ندیده بود، پس بعثت پیامبران در آن منطقه بی‌معنا می‌شد.
پراکندگی جمعیت، تا دوران حضرت عیسی علیه السلام، تنها به بخشی از اروپا و بخش شرقی آسیا رسیده بوده است و بعثت پیامبران در غیر این مناطق، عبث و بیهوده بوده است.

۱۰_ پاسخ این سوال در پاسخ قبلی گذشت. علت با کمی تامل در شیوه زندگی مردمان این منطقه روشن خواهد شد. اساسا دین برای برنامه بخشی به زندگی افراد است؛ و ادیان الهی به مسائلی دستور می دهند که رعایت آن موجب تعالی است. راستگویی، عدم دزدی، رعایت حقوق، ممنوعیت تجاوز به حقوق دیگران و حرمت جنگ و خونریزی و … همگی از دستورات دینی است که رعایت آنها در کشورهای متمدن و پیشرفته امروزی، باعث پیشرفتشان شده است.
چگونه چنین دستوراتی در خاورمیانه اثر عکس بگذارد. بهتر است به این سوال پاسخ بدهید که: «اگر دین و محدودیت‌هایی که برای مردمان خاورمیانه وضع کرده است را حذف کنیم، آیا آنها پیشرفته‌تر می‌شوند و یا پست‌تر؟»

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن منتشر شده در فضای مجازی:قبول دارید که :۱- ادیان مختلفی وجود دارند ۲- هر کدام خودشان را حق می دانند۳- در درون هر دین فرقه هایی هست ۴- به اعتقاد هر فرقه ...
متن شبهه: سوالی کوچک با جوابی کوتاه: دست آورد مثبت اسلام به مسلمانان و بشریت در طول 1400 سال چیست؟! جواب: مطلقا هیچ. بیشتر از 400 سال است که تمدن و دانش غربی، تکنولوژی و صنعت ...
متن منتشر شده در فضای مجازی: وقتی راجع به گسترش اسلام در غرب با ملحدین صحبت می‌کنیم، اغلب با چنین پاسخ‌های توهین آمیزی مواجه می‌شویم: «جوجه کشی بالای مسلمانان دلیل گسترش کنونی آن است، ویروس‌ها و ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال:چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟ پاسخ:برای درک صحیح از این سوال، و پاسخی کامل، لازم است تمام جوانب مرتد و تعریف صحیح آن و ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال:ایمان حضرت نرجس خاتون (مادر امام زمان علیه السلام) چطور اثبات می‌شود و آیا روایتی برای ایمان ایشان وارد شده است؟ پاسخ:داستان اسلام آوردن مادر امام زمان ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب