پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   شایعات تاریخی, یادداشت‌ها  »   خاطرات مستر همفر و پدیده حقیقت جعلی
۲۱ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۲۱:۰۸

خاطرات مستر همفر و پدیده حقیقت جعلی

در چند سال گذشته با فراگیر شدن رسانه‌ها و توسعه فضای مجازی و سهل الوصول شدن آن، پدیده کاغذهای زرد که روزگاری نچندان دور خبرها و شایعات عامه پسند را از طریق گیشه می‌فروختند، تغیر شکلی داده است. شایعات و یا سخنان بی پشتوانه دیگر برای دست به دست شدن نیاز به روزها و ماه‌ها ندارند و به سرعت در کمتر از دقیقه و ثانیه بارها بازنشر می‌شوند. در فضای مذهبی متاسفانه با پدیده نامبارکی، غیر اخلاقی و غیر شرعی رو به رو هستیم.
همیشه گفته می‌شده که در اسلام هدف وسیله را توجیه نمی‌کند و نمی‌توان با این بهانه که هدفی مقدس را دنبال می‌کنیم دست به وسایل غیر قانونی و غیر شرعی بزنیم. اما در چند سال گذشته بارها و بارها به ویژه دوستانی که در جبهه متدینان قرار دارند از این روش استفاده کرده‌اند. چندی قبل یکی از دوستان اهل نظر جناب مظاهری در قالب یادداشتی عالمانه به این موضوع پرداخته بود.
نقل قول‌هایی از فوکویاما در خصوص تشیع و یا نقل قول‌هایی از نوام چامسکی پیرامون فلان پدیده سیاسی در داخل ایران و تعریف و تمجید از یک شخصیت دینی سیاسی و یا دیگر کلیپ‌های جعلی که به هیچ وجه حقیقت ندارند دست مایه منبرها و اطلاع رسانی‌ها و نیز سیاست گذاری‌های خرد و کلان فرهنگی می‌شود در حالی که اصل ماجرا نادرست است.
یکی از کهن‌ترین این اطلاع رسانی‌های نادرست مساله خاطرات مستر همفر است. این کتاب به هیچ وجه متن پایه انگلیسی ندارد و متن نیزاز اشکالات عدیده تاریخی و سندی در تب و تاب است. این اثر صدها بار و با فرمت‌های مختلف منتشر شده و بارها از آن مسابقات کتابخوانی برگزار گردیده است.

خاطراتی که در آن جاسوس انگلیسی خود را بنیان‌گذار فرقه وهابیت و یار و همراه محمد بن عبدالوهاب معرفی می‌کند. اینکه در آن فضای دهه‌های گذشته چهل و پنجاه شمسی و عدم دسترسی به اطلاعات کسی بتواند چنین اقدامی کند شاید توجیه داشته باشد اما اکنون بسیاری از کسانی که تریبون در اختیار دارند و خود را متخصص سلفیه می‌دانند چرا باید به این کتاب استناد کنند؟ چرا باید نخبگان تریبون دار ما این اندازه بی اطلاع باشند.
یکی دیگر از این دست کارهای بی‌اساس انتشار کلیپی با دو ورژن مختلف به زبان عبری همراه با زیر نویس فارسی و عربی بود. در این کلیپ بر اساس زیرنویس خاخام یهودی در حال بیان توطئه‌هایی است که برای سرگرم کردن تشیع توسط یهود چیده شده است. توطئه‌هایی که قرار است ما را از امام زمان غافل کند و در آن یهود خود را مشغول تلاش و دسیسه سازی برای نیامدن مهدی معرفی می‌کنند. به کسی به نام صرخی در عراق هم اشاره می‌شود. البته مساله فوتبال و باشگاه‌های ورزشی نیز در صدر لیست متهمین به ایجاد غفلت قرار دارند. بعد از یکی از خطبایی که معمولا سکان منبر و خطابه را در جریان های خاص به عهده دارد با آب و تاب فراوان به تحلیل کلیپ و تطبیق برخی آیات بر آن می‌پردازد.
در ضمن نیز به سیاست‌های کلی جریان رقیب سیاسی نیز با استفاده از محتوای کلیپ می‌تازد و این دو سخنرانی درکنار هم بارها و بارها منتشر می‌شود. دوستانی که در قم به زبان عبری آشنای دارند هر دو ورژن کلیپ را دیدند و متن آنرا ترجمه کردند. ویدئو مربوط به جلسه موعظه در یک کنیسه یهودی است و خاخام نیز مشغول موعظه است و اصلا داستان نه به امام زمان مربوط است و نه سیاست‌های خاص. ظاهرا بعد از موسسه مصاف و جناب آقای رائفی پور تکذیبیه‌ای صادر می‌کنند تا بیش از این آبروریزی نشود. اگر کسی در نت جستجو کند می‌تواند چندین سخنرانی از آقای رائفی پور را بیابد که با دست مایه قرار دادن این کلیپ و موارد مشابه مشغول سخنرانی است. او ودیگر تریبون داران متاسفانه در حال ارائه قرائتی قشری از مهدویت و دیگر معارف شیعه هستند که آسیب‌های آن سال‌های بعد روشن خواهد شد.

وقتی کسانی که تخصص لازم را در شناسایی سره از ناسره منابع و مصادر ندارند و هم چنین تحصیلات مدون و منتسجمی نداشته و وظیفه خود می‌دانند در سال رکورد سخنرانی را با ۵۰۰ بشکنند بی‌تردید باید منتظر این دست مسائل باشیم. این دوستان متخصص و همه فن حریف حاضر به هیچ پاسخ گویی نبوده و خود را فراتر از مناظره می‌دانند و تاکنون حاضر به گفت و گو با هیچ متخصص نشده‌اند. اکنون در پاسخ به کتاب خاطرات مستر همفر کتابی به زبان عربی منتشر شده است. بر روی جلد این کتاب عنوان ثانویه‌ای درج شده است. تنزیه و تطهیر چهره دولت اول سعودی و دعوت اولیه محمد بن عبدالوهاب هدف اصلی کتاب بیان شده است.
وقتی ما برای بیان حق و معارف خود به راه‌هایی این چنین متوسل می‌شویم باید منتظر عواقب آن نیز باشیم. مگر حقانیت معارف شیعی نیازمند تائیدیه از طرف فوکویاما و هانتینگتون است؟ گویی تا آنان مساله‌ای را نگویند مهر قبولی بر پدیده و یا اندیشه‌ای نمی‌خورد.

کانال تلگرامی نامه‌های حوزی (محمد جواد خلیلی)

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب