پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   شبهات اصل امامت, شبهات قرآنی  »   نقد برهان پیاز، در رد اسلام
۲۱ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۳۳

نقد برهان پیاز، در رد اسلام

متن شبهه:
برهان پیاز: مسلمانان؛ آیا میدانستید الله در کتابش (قرآن) حتی یک آیه در رابطه با مهدی و امامان شیعه نیاورده، درحالی که درباره پیاز و خیار آیه نازل کرده است؟ وَ إِذْ قُلْتُمْ یا مُوسى‏ لَنْ نَصْبِرَ عَلى‏ طَعامٍ واحِدٍ فَادْعُ لَنا رَبَّکَ یُخْرِجْ لَنا مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ مِنْ بَقْلِها وَ قِثَّائِها وَ فُومِها وَ عَدَسِها وَ بَصَلِها هنگامی که گفتید ای موسی ما بر غذای یک جور نمی توانیم بسازیم، پس دعا کن پروردگارت برای ما از زمین سبزی و خیار و سیر و عدس و پیاز بیرون آورد! ایا این بدان معنا نیست که محمد به هیچ عنوان قصد ساختن مذهب جدیدی را نداشته و ادعای ارتباط با خدا و… سرفا جهت بالا بردن مقام و رسیدن به خواسته های نفسانی و جنسی وی بوده؟

پاسخ:
در رد برهان پیاز (که حقیقتا نباید نام برهان را بر آن گذاشت) می‌گوییم:
قرآن کریم، کتابی است که حاوی محتوای تاریخی، اعتقادی، فقهی و اخلاقی است. این کتاب، در هر زمینه‌ای، مطالب ناب و متقنی را بیان کرده است، که از چشم هیچ محقق منصفی دور نخواهد ماند. و شاهد این ادعا، اذعان بزرگان در هر رشته‌ای، به اعجوبه بودن این کتاب در نوع خود است.
اما نقد برهان پیاز، که نشانه جهل نویسنده به محتوای اسلام و مخصوصا تشیع است را در چند پرسش و پاسخ جواب می‌دهیم:

۱_ آیا قرآن کریم، درباره مساله ولایت و امامت، سخن به میان آورده است یا خیر؟
در پاسخ می‌گوییم بله، قرآن کریم بارها به مساله امامت و ولایت اشاره داشته، و آیات متعددی درباره آن وجود دارد. از جمله:
«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ» [نساء ۵۹] در این آیه صراحتا از ولایت کسانی یاد شده است که نامشان اولی الامر است. / شایسته است تذکر داده شود که این مطلب (اشاره قرآن به ولایت داشتن برخی افراد) در بین شیعه و سنی اختلافی نبوده و از اهل سنت نیز به این معتقدند. اختلاف بر سر تعیین شخص والی است.

۲_ آیا قرآن کریم، به اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، اشاره داشته است؟
در پاسخ می‌گوییم، بله. در آیات متعددی نسبت به اهل بیت پیامبر، اشاره شده است. از جمله آیه تطهیر و یا آیه مباهله. شاید بتوان گفت که بیش از یک پنجم قرآن کریم، از آیاتی در شان اهل بیت پیامبر، مساله ولایت و رهبری و احکام پیرامون آن است.

۳_ آیا قرآن کریم، به ولایت امامان بعد از پیامبر اشاره داشته است؟
در پاسخ می‌گوییم بله، هر چند صراحتا نامی از امامان بعد از پیامبر در قران کریم ذکر نشده است، اما به صورت کلی، از ولایت آنان به طور قطع، یاد شده است. از جمله این آیات، آیه «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوه و یؤتون الزّکاه و هم راکعون» [مائده ۵۵] این آیه صراحتا از ولایت کسی یاد می‌کند که در رکوع نمازش، صدقه داده است. و تمام مفسرین شیعه و برخی از مفسرین اهل سنت، صراحتا آیه را در شان حضرت علی علیه السلام می‌دانند که در مسجده در حال سجده صدقه داده است.
از این دست آیات متعدد است و استدلال‌های آن به طور مفصل در کتب اعتقادی شیعه بیان شده است.

۴_ اگر مطلبی در قرآن کریم نباشد، دلالت بر بی اعتباری آن در اسلام دارد؟
در پاسخ می‌گوییم خیر، چرا که بسیاری از اعتقادات و احکام شرعیه، و حتی مطالب تاریخی، در قرآن کریم ذکر نشده‌اند، و یا به صورت تفصیل بیان نشده‌اند، مثلا در مورد کیفیت خواندن نماز، در قرآن کریم مطلبی ذکر نشده است، و فقط به خواندن آن تصریح شده است؛ و به همین جهت است که سخنان و افعال پیامبر اکرم و معصومین علیهم السلام حجتند.
در مساله امامت، روایات متعدد و کثیری ذکر شده است که تصریح در نام امامان دارد، از جمله خطبه غدیر خم، که اتفاقا، آیاتی در شان آن نازل شده است.

اما آیاتی که در متن شبهه مورد اشاره است (آیه پیاز و خیار) از جمله آیات تاریخی قرآن کریم است که به داستی از داستان های حضرت موسی علیه السلام اشاره دارد.

در پایان، اشاره به این مطلب که آیا پیامبر اکرم، قصد تاسیس مذهب و دین جدید داشته است، و یا تنها به جهت منافع شخصی، اقدام به ادعای پیامبری کرده است؛ بر هر عقل سلیمی پوشیده نیست که منفعت شخصی، اگر منجر به ضرر شخصی گردد، هیچ توجیحی برای انجامش نخواهد بود. بنابراین چطور شخصی برای منفعت شخصی، ادعای پیامبری کند، و درد تبعید و تحریم و اقدام به قتل و توهین و… را بچشد و در نهایت نیز با سم کشته شده و تمام اقوامش به نحوی به قتل برسند؟ این را چطور پیامبری که این مقدار هوشیار و باهوش بوده است، نفهمیده و تحلیل نکرده است؟ در حالی که ۱۴۰۰ سال بعد، نویسنده ای که «صرفا» را «سرفا» می‌نویسد، ادعا کند که این همه زجر و ناراحتی، بابت به قدرت رسیدن بوده است نه نبوت حقیقی از جانب خداوند.

بنابراین:
در قرآن کریم به مساله ولایت، فضیلت اهل بیت پیامبر، داستان‌های آنان و همچنین امامت امامان بعد از پیامبر اشاره شده است که به نمونه‌هایی از آن اشاره شد. ضمن آنکه، اسلام، یک برنامه جامع اعتقادی_رفتاری است که از دو منبع نشات می‌گیرد: قرآن و روایات صحیحه.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب