جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات وجود خدا  »   شبهه پنج دقیقه پس از تولد + پاسخ
۲۱ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۱۶

شبهه پنج دقیقه پس از تولد + پاسخ

متن منتشر شده در فضای مجازی:
پنج دقیقه پس از تولدتان، اسم، ملیت و دین شما را تعیین میکنند!! بقیه عمرتان شما مدافع دینی خواهی بود که هیچ نقشی در انتخاب آن نداشتید‼️

پاسخ:
در زندگی بشری ما، برخی مسائل، به خواست و اختیار ماست، و برخی مسائل، از حیطه اختیارات ما خارج. مثلا یک انسان، تاریخ تولدش، مرگش، و مبتلا به وبا و سرخک شدنش، دست خود او نیست. و در مقابل، شیوه زندگی، انتخاب محل زندگی، صاحب خانواده شدن یا نشدن و… در دست خود او و به اختیارش است.

اما مساله دین، و انتخابش، یکی از مسائلی است که به دست خود شخص و با اختیار او معنا می‌گیرد. اساسا، دین و انتخاب دین، اگر اجباری باشد، خاصیت دین بودن آن ایدولوژی را از بین می برد. چرا دین یعنی پذیرش، و پذیرش از روی اجبار، اعتبار ندارد.
اما ادیان آسمانی، پذیرش آنها بعد از سن بلوغ جنسی و فکری معنا می‌پذیرد. بنابراین به طور قطع، تا قبل از سن بلوغ، اگر فرزندی به دینی، باور پیدا کند، احکام آن دین به صورت ظاهری بر او جاری است نه به طور قطع و یقین. بنابراین، اگر کودکی که فرزند مسلمان است، اگر قبل از سن بلوغ کافر شود. احکام مرتد بر او جاری نیست. و اگر بعد از بلوغ کافر شود، احکام مرتد ملی بر او جاری است نه فطری.

اما چطور دین اجباری نیست، ولی اکثریت قاطع افراد، به دین پدر و مادرشان خواهند شد؟
در پاسخ می‌گوییم:
این استقراء ناقص، دلیل نمی‌شود که قاعده کلی‌ای برداشت شود که دین اجباری است. مگر در همین اکثریت قاطع، همگی به اجبار و اکراه دینی که پدرانشان به آن اعتقاد داشته‌اند را پذیرفته‌اند؟ اگر این سخن درست باشد، پس آنها دیگر نباید فرزندی به دین خود داشته باشند، در حالی که اینطور نیست و این قاعده به طور سلسله وار در حال اجراست.
پس ماجرا چیز دیگری است. در مساله دین شناسی، مطلبی مورد بررسی قرار می‌گیرد که: دین فطری است، و انبیاء و ادیان، برای برانگیختن این فطرت آمده‌اند. اگر این مطلب را بپذیریم، خانواده نیز می‌توانند، برانگیخته‌گر این فطرت باشند. به عبارت دیگر، در خانواده‌ای که از توحید، معاد و قیامت و… سخن گفته شود، کودک این خانواده فطرتی توحیدی پیدا خواهد کرد، و به همین جهت است که اکثریت قاطع خانواده‌های موحد و متدین، فرزندانی موحد و متدین تربیت می‌کنند.
ضمن آنکه، پذیرش هر آئین و دینی، اجباری نیست، بلکه شخص می‌تواند بعد از پذیرش دینی، آن را انکار، رد و یا نقد کند. همانطور که شایع است افراد از دین‌های مختلف به دین دیگری در می‌آیند و یا کافرانی که به ادیان توحیدی می‌پیوندند.
همینطور شایان ذکر است که، افراد مختلف جامعه، از جامعه و خانواده خود، به جهت اطمینانی که به آنها دارند (و این اطمینان از شناخت آنها نشات می گیرد) تاثیر خواهند گرفت؛ دین نیز می‌تواند به این طریق تاثیر بر روی فرد داشته باشد. به اینصورت که وقتی پدری مهربان و عالم و راستگو، درباره محسنات دین اسلام می‌گوید، فرزند خواه ناخواه، نسبت به این دین که پدر از آن تعریف می‌کند، علاقه‌مند می‌شود. این مورد، نه تنها تقلید نیست، بلکه نوعی تجربه‌گرایی است.

اگر سیر و نمودار گرایش جمعیت بشری را به سمت توحید و ادیان توحیدی را در طول تاریخ بشریت، ملاحظه کنیم؛ در خواهیم یافت که ادیان توحیدی، توانسته‌اند با برهانشان، جمعیت بشری را به خود جلب و جذب نمایند.
بنابراین، دین از مسائل اجباری نیست که پدر و مادر در اجبار به آن نقش داشته باشند. ضمنا نویسنده باید جوابی برای توهین به تشخیص والدین نیز داشته باشد چرا که صراحتا، تشخیص آنان را محکوم به اجبار و اشتباه می کند.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب