یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام زنان  »   زلف زنان عشائر و لزوم حجاب + پاسخ
۱۳ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۵:۰۸

زلف زنان عشائر و لزوم حجاب + پاسخ

متن منتشر شده در فضای مجازی:
بیرون بودن زلف زنان ایل جزیی از پوشش زیبایشان است. و هیچ مرد اصیل قشقایی و بختیاری به زلف زنان ایل توجه‌ی نمی‌کند. همانگونه که مردان شالیکار به ساق برهنه زنان شالیکار بی اعتنااند. گرگ اگر هوس گوشت کند، پوست شکار برایش مهم نیست… حجاب باید باطنی باشد نه ظاهری.

پاسخ:
مساله حجاب، از مسائل مورد اهمیت در اسلام بوده و از ضروریات دین اسلام است. اما اینکه علت وجوب حجاب چیست، ابتدا و بالذات، علت وجوب حجاب، دستور الهی نسبت به رعایت حجاب است. و از آنجا که یک مسلمان، ابتدا وجود خداوند را با دلایل متعدد قبول کرده است، سپس حقانیت اسلام و قرآن را پذیرفته، به ناچار باید به تمام دستورات اسلامی، پایبند باشد، چرا که لازمه اعتقاد به حقانیت هر چیز، عمل کردن به آن است ولو مخالفتی نفسانی با آن وجود داشته باشد. مثل قوانین بین المللی که برخی از آنها برای ما مشقت و سختی دارد، اما ملزم به رعایت آن هستیم.
اما اگر بخواهیم دلایل دیگری برای وجوب رعایت حجاب، بیان کنیم، حفظ حرمت و حریم زنان است. یقینا جنس زن، خود به خود و بدون هیچ ویژگی خاصی، برای جنس مرد، جذاب و خواستنی است. اسلام نیز به این وجود این قوه پی برده است، و سعی در جهت دار بودن این قوه می‌کند. تاکید می‌کنم که سعی اسلام در جهت دار کردن این قوه است نه حذف کلی و سرکوب آن)
به عبارت دیگر، اسلام می‌خواهد جذابیت زنان، به صورت کامل و تمام، باقی بماند و در جامعه حضور داشته باشد، تا مردان به خود ترغیب کند، ولی نه از جنس ترغیب ویترینی. یعنی برخلاف جوامع غیر دینی که زنان با ارائه خود و محاسن خودشان، مردان را جذب می‌کنند، در جامعه اسلامی، زنان با حجاب و عفت خود، مردان را جذب می‌کنند. اکنون بعد از ۱۴۰۰ سال، نتیجه این تدبیر الهی را می‌بینیم که رغبت به ازدواج در جوامع اسلامی، بسیار بیشتر از جوامع غیر دینی و حتی دینی همچون مسیحیت است.
به کوتاه سخن، باید گفت اسلام به زنان، به دید کالا نگاه نکرده است که آنها را در ویترین قرار بدهد و سپس آنها را ارائه کند؛ بلکه برای زنان جایگاهی قرار داده است، که مردان برای رسیدن به آنان، باید تلاش کنند و رضایت طرف مقابل را جلب نمایند.

اما خود حجاب، احکام و قوانین خاص خود را دارد؛ در رعایت حجاب، عرف شرط است؛ دقیقا اسلام به زنان عشائر اشاره می‌کند که، آن مقدار موی خارج شده از روسری آنها، بی‌حجابی محسوب نمی‌شود. بلکه حجاب در زنان عشائر این است که حتی مقداری مو نیز پیدا باشد ایرادی ندارد. همینطور در باقی موارد که عرف شرط است. با این حساب، زنان شالی‌کار نیز، به علت نمایان بودن ساق پایشان، بی‌حجاب خوانده نمی‌شوند، چرا که عرف آنها را با حجاب می‌داند.
حتی در اسلام، حجاب زنان سالخورده‌ای که دیگر امیدی به آنها نیست (رغبت جنسی) از رعایت حجاب استثناء هستند، و این استثناء یعنی، عرف و تشخیص جامعه در میزان حجاب، شرط است.

اما مساله ظاهری بودن و یا باطنی بودن حجاب، در پاسخ می‌گوییم: هر دو صورت باید تحقق یابد، باطنی بودن به جهت دستور عقل و شرع به رعایت حیاء و ظاهری به جهت، حفظ جامعه از خطرها و حداقل پیشگیری از وقوع جرم و یا مقدمات جرم.
پرواضح است که اگر آهویی، رعایت احتیاط کرده و خود را از گرگ بپوشاند، نسبت به آهویی که بی موالات است و بدون احتیاط در جامعه گرگ‌ها، حرکت می‌کند، بیشتر مورد تعرض و خطر شکار قرار می‌گیرد. همانطور که در جامعه جهانی امروز، زنان بی موالات، بیشتر مورد تعرض و تجاوزها قرار می‌گیرند.

بنابراین:
۱_ حجاب عرفی است، و نسبت به هر منطقه، تعریفی مختلف دارد.
۲_ ۱۴۰۰ سال قبل از به دنیا آمدن نویسنده متن، اسلام رعایت حجاب را برای هر قشری، مختلف ذکر کرده است.
۳_ حجاب، هم از جهت ظاهری و هم از جهت باطنی، لازمه حفظ زنان از گزند است، حداقل از باب احتیاط.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:آیا معتبر است که امام علی علیه السلام و امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام خانم زینب سلام الله علیها را شب‌ها بیرون می‌بردند؟ بعضی از مردها از این روایت ...
متن شبهه1_ توی کلاس دینی وقتی ۱۱ سالم بود معلم می‌گفت‌‌: نباید مشروب بخوری! من اصلا نمیدونستم مشروب چیه، معلم دینی یادم داد.2_ میگفت نباید با دخترا بازی کنی! ...
زنا، ازدواج با محارم و همجنس‌گرایی در انحرافات جنسی بهائیت با مطالعه تاریخ هر یک از دو فرقه بابیت و بهائیت به آسانی می‌توان از فلسفه تشریع بسیاری از احکام ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:چيز ديگری كه در ايران خيلی غريب است اين است كه يک قسمت عمده مردم كه تقريبن نصف اهـل مملكت می‌شود، خودشان را سراپا توی "كيسه سياهی" می‌بندند ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:اسلام دینی است که در آن سرهای برهنه از پاهای برهنه مهم‌ترند. پاسخ:در پاسخ به این متن، فقط شما را به مرور ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب