پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات عدل و صفات خداوند  »   خنده خدا، کپی شده از دین یهود
۱۳ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۴:۳۹

خنده خدا، کپی شده از دین یهود

متن شبهه:
خدا در اسلام کپی شده از یهود
خنده خدا در منابع اسلامی: عنْ أَبِی هُرَیْرَهَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ یضْحَکُ اللَّهُ إِلَى رَجُلَیْنِ یقْتُلُ أَحَدُهُمَا الْآخَرَ یَدْخُلَانِ الْجَنَّهَ یُقَاتِلُ هَذَا فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیُقْتَلُ ثُمَّ یَتُوبُ اللَّهُ عَلَى الْقَاتِلِ فَیُسْتَشْهَدُ (ابوهریره از رسول خدا نقل کرد که: خدا به دو نفر می‏خندد یکى کسى است که در راه خدا جهاد می‏کند و شهید می ‏شود و دیگرى قاتل او که بعدا مسلمان شده و شهید می‏ شود و هر دو به بهشت می‏ روند.) صحیح بخارى، کتاب الجهاد والسیر، باب الکافر یقتل المسلم
خنده خدا در تورات: در تورات هم آمده که خدا می خندد: او که بر آسمانها نشسته است، میخندد خداوند برایشان استهزاء می کند (تورات کتاب مزامیر مزمور دوم آیه ۵)

پاسخ:
متاسفانه به جهت جهل و عدم آگاهی صحیح و دیدگاه متعصبانه ملحدین نسبت به ادیان مختلف، بدون در نظر گرفتن حقایق اقدام به نقد و بررسی ادیان می‌کنند که این عمل، تنها قوت قلبی جعلی، برای الحاد خودشان است…
درباره اینکه آیا کلمه ادیان صحیح است و ما دین‌های متفاوتی داریم، متلکمان مسلمان و غیر مسلمان، بحث‌های مختلفی کرده‌اند، که نتیجه آن، عدم صحت کلمه ادیان است. به عبارت دیگر، یک دین وجود دارد، و آن دین نیز تبعیت از خداوند است (الدین عند الله الاسلام – یعنی دین نزد خداوند فقط تسلیم است). هر چند پیامبران مختلفی برای بیان این شیوه تسلیم و تبعیت، آمده‌اند ولی تمام سخنشان یکی است و تفاوتی ندارد؛ مگر در برخی دستورات خاص، برای اقوام خاص که برای سایر اقوام صادق نیست. مثلا ممکن است یهودیان از صید در روزی بخصوص منع شده باشند که مسلمانان چنین دستور و نهی‌ای را دریافت نکرده‌اند.
پس صحیح نیست بگوییم خدای مسیحیت، خدای یهود، خدای اسلام. بلکه خداوند، یکی است، و پیامبران الهی، همگی به یک خدای یکتا، دعوت می‌کردند. هرچند گذر زمان، باعث شد برخی اقوام، تعلیمات پیامبرشان را فراموش کرده، و یا به دلایل مختلفی تحریف نموده و باعث ایجاد انحراف عقیدتی شده‌اند. مثل آنچه که بر سر انجیل و تورات آمده است.
با این حساب، اگر کلامی در قرآن ذکر شود، و مشابه آن در کتب انجیل و تورات و زبور و… یافت بشود، جای تعجبی نیست، چرا که این کتب، همگی از  جانب مرجعی واحد و خداوندی عالم و یگانه صادر شده است.

موضوع و مساله خنده خداوند
خندیدن، یکی از حالات نفسانی انسان‌هاست، که بر اثر تغییر و تحول در حالات نفسانی، عارض می‌شود. و از آنجا که خداوند متعال، از داشت حالات نفسانی، به جهت نبود نفس و عدم جسمیت مبری است، پس خندیدن، گریدین، خوشحالی و غم و اندوه در وجود باری تعالی محال است.
اما سوالی پیش می‌آید که آنچه که در قرآن و روایات به خنده و خوشحالی و یا غم و گریه الهی نسبت داده شده است چه معنایی دارد؟ در پاسخ می‌گوییم، این سخنان به جهت محدودیت‌ زبان‌های گفتاری است.
به زبان تخصصی، می‌گوییم:
خداوند متعال، دو نوع صفات دارد: صفات ذات و صفات فعل. صفات ذات آن صفاتی است که در ذات باری تعالی است و انفصالی بین صفات و خداوند وجود ندارد. مثل قدرت و علم. اما صفات فعل، صفاتی است که بر اثر فعل الهی محقق می‌شوند و یا نسبت داده می‌شوند. مثل خلقت و ترحم. حال بحث در این است که، اگر عملی از مخلوقات سر بزند، که آن عمل، عملی قبیح باشد و یا عملی نیکو؛ آیا این اعمال، به رابطه بین خدا و مخلوقش، اثر می‌گذارد یا نه؟ در پاسخ می‌گوییم، موثر است. و اینکه می‌گوییم خداوند عصبانی شد (غضب کرد) و یا خداوند خوشحال شد و…، یعنی رابطه ما تاثیر پذیرفت نه آنکه حقیقتا حق تعالی تغییر حالت داده باشند. و این نوع مجازگویی، از باب نقصان در کلمات و زبان‌های گفتاری است. و دلیل این مدعی، این است که با این عمل ما (رفتار های نیکو یا زشت) در ذات خداوند تاثیری به وجود نمی‌آید.

اما درباره روایت خندیدن خداوند که در متن ذکر شده است، این روایت از صحیح بخاری نقل شده، که از منابع عامه (اهل سنت) است و عموم روایاتش، از دیدگاه شیعی، باطل و جعلی است. مخصوصا این روایت که ناقل آن ابوهریره، معروف به جعل کننده روایت از نبی مکرم است.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ابوهریره ، از اصحاب و دارای بیش‌ترین نقل روایت نزد اهل تسنن می‌باشد،... ابوهریره به نقل از «صحیح بخاری» مهم‌ترین کتاب اهل تسنن، اعترافی عجیب و تأمل برانگیز نموده است:او چنین نقل می‌کند: ...
متن شبهه:دشمنی شدید محمد، پیامبر اسلام با ایرانیان با سندِ صحیحرسول الله گفت: لا تقوم الساعه حتی تقاتلوا خوزا و کرمان قوما من اعاجم حمر الوجوه، فطس الانوف، صغار العین، کان وجوههم المجان ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب