یکشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, نقد مقالات  »   نقدی بر کلام صادق هدایت (به پایان فکر نکن)
۸ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۲۹

نقدی بر کلام صادق هدایت (به پایان فکر نکن)

متن منتشر شده در فضای مجازی:
به پایان فکر نکن اندیشیدن به پایان هر چیز، شیرینی حضورش را تلخ می کند، بگذار پایان تو را غافلگیر کند، درست مثل آغاز… (صادق هدایت)

نقد:
این تفکر، دقیقا همان تفکر الحادی است که اسلام و توحید در حال مبارزه با آن بوده و هست. در این تفکر، شخص، نتیجه برایش بی‌اهمیت شده، و تنها گذر از مرحله آزمون هدف قرار گرفته است.
بر عکس این تفکر، اسلام معتقد است، هدف و غایت و نتیجه، همه و همه در عالمی دیگر، و بعد از پایان این عالم است. پس اگر کسی، مرحله خروج را (یعنی مرگ و سپس معاد) را در نظر نگیرد، به یک جمع بندی کامل نمی‌رسد تا بتواند نتیجه خوبی را داشته باشد.

این مطلب که «اندیشیدن به پایان هر چیزی، حضورش را تلخ می‌کند»، ناشی از عدم فهم صحیح نسبت به زندگی است. نفس زندگی، به خودی خود، زیبا و شیرین است؛ هدفدار بودن این زندگی (یعنی نگاه به پایان و انتهاء) باعث جهت‌دار شدن آن و در نتیجه شیرینی بیشتر می‌شود. همانطور که نویسنده متن (یعنی صادق هدایت) با بدون نگاه به آینده، و هدفدار نبودن زندگی، اقدام به خودکشی کرده است. این نتیجه‌ی این نوع تفکر است که در زندگی شخص معتقد و مروج این تفکر به بار نشسته است.

افراد موفق در زندگی (چه موفقیت معنوی و چه دنیوی) افرادی بوده‌اند که هدفدار زندگی می‌کردند، و هدف یعنی نگاه به آینده و برنامه‌ریزی برای محدوده زمانی زندگی (یعنی از آغاز تا پایان). برای فهم بیشتر، به سخنان بزرگان درباره هدفدار بودن در زندگی و برنامه ریزی جامع و کامل مراجعه شود.
اسلام، برای بشریت، برنامه‌های متعددی پیش بینی نموده است، این برنامه‌ها، برخی اخروی، برخی دنیوی و مبنای هر کدام، برخی شرع محض، و اکثرا عقلی اند. این قوانین، برای شیرینی زندگی بشر، تبیین شده‌اند که نتیجه بخش نیز بوده و شاهد آن زندگی شیرین مسلمان در کنار هم است.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب