سه شنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، اشکال ناظم عقیلی بر توقیع سمری+نقد در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, نقد مقالات  »   نقدی بر کلام صادق هدایت (به پایان فکر نکن)
۸ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۲۹

نقدی بر کلام صادق هدایت (به پایان فکر نکن)

متن منتشر شده در فضای مجازی:
به پایان فکر نکن اندیشیدن به پایان هر چیز، شیرینی حضورش را تلخ می کند، بگذار پایان تو را غافلگیر کند، درست مثل آغاز… (صادق هدایت)

نقد:
این تفکر، دقیقا همان تفکر الحادی است که اسلام و توحید در حال مبارزه با آن بوده و هست. در این تفکر، شخص، نتیجه برایش بی‌اهمیت شده، و تنها گذر از مرحله آزمون هدف قرار گرفته است.
بر عکس این تفکر، اسلام معتقد است، هدف و غایت و نتیجه، همه و همه در عالمی دیگر، و بعد از پایان این عالم است. پس اگر کسی، مرحله خروج را (یعنی مرگ و سپس معاد) را در نظر نگیرد، به یک جمع بندی کامل نمی‌رسد تا بتواند نتیجه خوبی را داشته باشد.

این مطلب که «اندیشیدن به پایان هر چیزی، حضورش را تلخ می‌کند»، ناشی از عدم فهم صحیح نسبت به زندگی است. نفس زندگی، به خودی خود، زیبا و شیرین است؛ هدفدار بودن این زندگی (یعنی نگاه به پایان و انتهاء) باعث جهت‌دار شدن آن و در نتیجه شیرینی بیشتر می‌شود. همانطور که نویسنده متن (یعنی صادق هدایت) با بدون نگاه به آینده، و هدفدار نبودن زندگی، اقدام به خودکشی کرده است. این نتیجه‌ی این نوع تفکر است که در زندگی شخص معتقد و مروج این تفکر به بار نشسته است.

افراد موفق در زندگی (چه موفقیت معنوی و چه دنیوی) افرادی بوده‌اند که هدفدار زندگی می‌کردند، و هدف یعنی نگاه به آینده و برنامه‌ریزی برای محدوده زمانی زندگی (یعنی از آغاز تا پایان). برای فهم بیشتر، به سخنان بزرگان درباره هدفدار بودن در زندگی و برنامه ریزی جامع و کامل مراجعه شود.
اسلام، برای بشریت، برنامه‌های متعددی پیش بینی نموده است، این برنامه‌ها، برخی اخروی، برخی دنیوی و مبنای هر کدام، برخی شرع محض، و اکثرا عقلی اند. این قوانین، برای شیرینی زندگی بشر، تبیین شده‌اند که نتیجه بخش نیز بوده و شاهد آن زندگی شیرین مسلمان در کنار هم است.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مرتبط موضوعی سایر شبهات  , نقد مقالات

با اندکی تأمل می‌توان این نکته را دریافت که مُتناهی بودن (تَه داشتن) و یا نامُتناهی بودن (تَه نداشتن)، به مانند کوتاهی و بلندی و… صرفا در جایی معنا دارد که مقدار، اندازه ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:دکتر محسن رهامی، از آن آخوندهای دوست داشتنی و منتقد خوانش سنتی فقه بود. یادم می آید سر درس مسوولیت کیفری به شدت از تناقضات فقها در نگاه ...
سوال:چگونه انبیاء از سهو و نسیان معصوم هستند؟ پاسخ:عصمت مراتب مختلفی دارد. مثل عصمت در تلقی وحی، عصمت در بیان وحی به مردم، عصمت از گناه و... ...
عبدالکریم سروش، یکی از نظریه پردازان دینی محسوب می‌شود که، سالیان سال است، نسبت به دین و شریعت، نظرات خاص خود را ابراز کرده است. او درباره مسائل متعددی سخن گفته است، که ...

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب