یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات  »   اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید، مسیحی می‌شدید (چارلی چاپلین) +نقد
۲۰ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۰:۲۸

اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید، مسیحی می‌شدید (چارلی چاپلین) +نقد

متن منتشر شده در فضای مجازی:
اگر شما در اسراییل به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد یهودی می‌شدید! اگر در عربستان به دنیا می‌آمدید قطعا مسلمان می‌شدید! اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد مسیحی و اگر در ژاپن به دنیا می‌آمدید شینتو می‌شدید! “دین” پدیده ای‌ است که؛ “جغرافیا” برای شما تعیین می‌کند، پس تعصب برای چیست؟! آنچه مهم است” اخلاق و انسانیت” است که به جغرافیای زمان و مکان محدود نیست! (چارلی چاپلین)

پاسخ:
ادیان مختلف، هر کدام یک نوع ایدولوژی هستند، به عبارت بهتری، نوعی باورمندی محسوب می‌شوند. یقینا عوامل متعددی به باورمندی و اعتقاد تاثیر گذارند. یکی از از عوامل جغرافیا است.
اگر کسی در معرض تعلیمات یک دین قرار بگیرد، و اگر آن دین هیچ ایراد و اشکالی نداشته باشد، و یا نمایان نباشد؛ شخص به آن دین باور می‌کند. آن را می‌پذیرد و به آن پیابند نیز خواهد بود.
بنابراین اگر کسی در عربستان به دنیا بیاید، حکومت، مردم، خانواده و اقوام، همه و همه در تبلیغ اسلام به او در تلاشند. چنین شخصی، اگر اهل تحقیق باشد، با بررسی اسلام را می‌پذیرد، و اگر اهل تحقیق نباشد، بدون تحقیق اسلام را خواهد پذیرفت. همینطور سایر اقوام و ملل. با این تفاوت که، اگر تحقیقانه به ادیان دیگری چون مسیحیت، یهود، بودائیسم و… بپردازیم، با تناقضاتی برخورد می‌کنیم، که اعتقاد ما، این است که نتیجه آن پذیرش اسلام است.
با این حساب، مشخص می‌شود که حتما و حتما، جغرافیا دلیل دین ما نیست، بلکه موثر بسیار بزرگی است. مگر مسلمانان سوئد، مسلمانان آمریکا و یا مسلمانان استرالیا، در جامعه‌ای مسلمان رشد کرده‌اند که مسلمان شده‌اند؟
و یا در مرتبه بالاتر، پیامبر اکرم، در کشوری بت پرست، رشد کردند، در حالی که هیچ مومنی به ایشان وجود نداشت، حضرت شروع به تبلیغ اسلام کردند، اکنون اسلام، یکی از بزرگترین ادیان جهان است. همینطور سایر پیامبران.
حال، سوال اینجاست، اگر واقعا جغرافیا تنها دلیل ایمان است، اصلا نباید دینی شکل بگیرد، چه رسد به اینکه پیشرفت کند.

اما اخلاقیات و انسانیات، همان مواردی است که ادیان به آن دستور می‌دهند؛ هیچ دینی خلاف اخلاق و انسانیت دستور نداده است، خصوصا اسلام. بنابراین طبق ادعای خود نویسنده، ادیان به جهت اخلاقی بودن، حد و مرز نمی‌شناسند.
دیالوگ ماندگار ابوسفیان در فیلم محمدرسول الله، بسیار زیباست: «محمد از درب وارد نمی‌شود، از قلب وارد می‌شود.»

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن شبهه:خدا در اسلام کپی شده از یهودخنده خدا در منابع اسلامی: عنْ أَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ يضْحَكُ اللَّهُ إِلَى رَجُلَيْنِ يقْتُلُ أَحَدُهُمَا الْآخَرَ يَدْخُلَانِ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب