جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، اگر برده‌داری بد است، چرا خدا تجویز کرده؟ در 2 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات قرآنی  »   بررسی آیه 4 سوره احزاب و توهین به زنان درباره قلب
۱۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۵۸

بررسی آیه ۴ سوره احزاب و توهین به زنان درباره قلب

سوال:
چرا خداوند در آیه ۴ سوره احزاب، به زنان توهین کرده و آنها را صاحب قلب معرفی نکرده است؟

پاسخ:
خداوند متعال، حدای حکیم و دانایی است که جز حق بیان نمی‌کند؛ ضمن اینکه از شخص حلیم و حکیم، توهین و بی‌ادبی، محال است. اما آیه ۴ سوره احزاب:
«مَّا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِّن قَلْبَیْنِ فِی جَوْفِهِ…»
یعنی: «و خداوند قرار نداده است در سینه مردان دو قلب…»

سوال از این بخش از آیه به این شرح است که: چرا خداوند داشتن یک قلب را مختص به مردان دانسته است و برای زنان چنین فضیلتی را بیان نکرده است. شایسته بود خداوند به جای رجل، از کلمه انسان استفاده می‌کرد.
در پاسخ به این سوال، ابتدا به شان نزول آیه اشاره می‌کنیم:

شان نزول آیه
مرحوم طبرسی در مجمع البیان، و همینطور مرحوم مجلسی در بحارالانوار، درباره شان نزول آیه آورده‌اند که: «در زمان جاهلیت مردى بود به نام «جمیل بن معمر» داراى حافظه بسیار قوى، او ادعا مى‌کرد: در درون وجود من «دو قلب»! است که با هر کدام از آنها بهتر از محمّد (صلى الله علیه وآله) مى‌فهمد! لذا مشرکان قریش او را «ذو القلبین» (صاحب دو قلب) مى‌نامیدند. در روز جنگ «بدر» که مشرکان فرار کردند، «جمیل بن معمر» نیز در میان آنها بود، «ابوسفیان» او را در حالى دید که، یک لنگه کفشش در پایش بود و لنگه دیگر را به دست گرفته بود و فرار مى‌کرد. «ابوسفیان» به او گفت: چه خبر؟! گفت: لشکر فرار کرد. گفت: پس چرا لنگه کفشى را در دست دارى و دیگرى را در پا؟! جمیل بن معمر گفت: به راستى متوجه نبودم، گمان مى‌کردم هر دو لنگه در پاى من است (معلوم شد با آن همه ادعا چنان دست و پاى خود را گم کرده که به اندازه یک قلب هم چیزى نمى‌فهمد، البته منظور از قلب، در این مسائل تاریخی و قرآنی، عقل است)»[۱]
با این حساب، مشخص است شان نزول آیه درباره شخصیتی است به نام جمیل بن معمر و در بیان مذمت ادعای چنین شخصیتی برای داشتن دو قلب نازل شده است. طبیعی است که در اینجا، نیازی به آوردن کلمه اعم از زن و مرد، نبوده است.

اما برخی از مفسرین، به این مطلب اشاره داشتند که شاید منظور قران کریم از داشتن دو قلب زنان، به این معناست که زنان در برخی اوقات، صاحب دو قلب‌اند. و آن زمان بارداری آنان است که دو و یا چند قلب در بدن آنها در حال تپش است.
همچنین برخی در تفسیر این آیه، به معنای کلمات رجل و قلب پرداخته‌اند و معنای ظاهری آنها را رها کرده و معنای باطنی آن را در نظر گرفته‌اند. با این حساب در ترجمه آیه می‌فرمایند: و خداوند در وجود انسان‌ها (رجل به معنی همه انسان‌ها) دو قلب (محل ادراک) قرار نداده است. علامه طباطبائی در این‌باره می‌فرمایند: «می‌توان گفت مراد از آیه این است که؛ قلب انسان یک نوع گرایش دارد و به یک طرف میل می‌کند، به عبارت دیگر؛ انسان نمی‌تواند بین دو اعتقاد متنافى و دو رأى متناقض جمع کند، اگر دو اعتقاد متنافى دیدیم باید بدانیم ممکن نیست یک فرد به هر دو معتقد باشد»[۲]

بنابراین:
سه احتمال برای این آیه وجود دارد:
۱_ منظور آیه، رد ادعای مردی است که می‌گوید: من دو قلب دارم.
۲_ منظور آیه از کلمه رجل و قلب، اعم از مردان و محل پمپاژ خون است.
۳_ منظور آیه، جامعیت و دقت در سخن است که زنان در برخی اوقات، صاحب دو قلبند.

__پی‌نوشت____________
[۱]. مجمع البیان: ذیل آیه / بحار الانوار: ج ۱۶، ص ۱۷۹، و ج ۲۲، ص ۵۰ / قرطبى: ج ۱۴، ص ۱۱۶ / شان نزول آیات قرآن: ص ۳۵۹.
[۲]. المیزان فی تفسیر القرآن: ج ۱۶، ص ۲۷۴.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب