شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات  »   چه کسی می‌خواهد در عربستان زندگی کند؟
۱۳ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۴۳

چه کسی می‌خواهد در عربستان زندگی کند؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:
_ چه کسی دین و شریعت می خواهد؟
_ _ [همه حضار:] من، من، من…
_ چه کسی می خواهد در عربستان زندگی کند؟
_ _ [سکوت حضار]
_ چه کسی می خواهد در اروپا زندگی کند؟
_ _ [همه حضار:] من، من، من …

پاسخ:
شریعت و دین، نوع تفکر و باور افراد است، که ریشه در ذهن و عقول بشر دارد. بنابراین یک موحد، برای باورش به توحید، دلیل عقلی و منطقی دارد که آن را پذیرفته است، و اگر دلیل ندارد، موحد واقعی نیست. با این حساب، مشخص است که این باور قلبی که ریشه‌ای عقلی دارد، ربطی به موقعیت اجتماعی و جغرافیایی و… ندارد. همانطور که توجیهی برای وجود یک مسلمان در آمریکا (که هیچگاه پیامبر اسلام به آنجا نرفته و یک سرباز مسلمان آنجا را ندیده است) نیست، جز اعتراف به حقیقت داشتن مطلب فوق.
حال، هر کسی که صاحب عقل بوده، و فطرت درون خود را نکشته باشد، با دیدن دلایل ادیان، به یکی از آنها (که به باور خودش حقیقت آن است) ایمان پیدا می‌کند.

اما انتخاب محل زندگی افراد، در گروی مسائل متعددی است:
گاهی اوقات اقتضاء زمان می‌طلبد که (فارغ از علاقه زندگی در آن شهر) از شهر دوری کرد و یا در شهر دیگری ساکن شد، همانطور که ابوذر غفاری، با وجود علاقه به مدینه و مکه، به بیابان‌های ربذه تبعید شد.
گاهی اوقات یک شرط خاص برای یک فرد خاص پیش می‌آید که نمی‌تواند در یک منطقه زندگی کند، مثل مسلمانی که وطن خود را رها می‌کند و به یک سرزمین کفر برای درمان می‌رود.
گاهی اوقات وظیفه می‌طلبد تا به شهر دیگری رفت، همانطور که مسلمانان برای کسب علم، به کشورهای مختلفی سفر می‌کنند، و یا دانشمندان مسلمان به یک کشور کفر برای انتشار علمشان خواهند رفت.
و گاهی اوقات اقتضاء مکان می‌طلبد که از مکانی صرف نظر کرد، مسلمانان موصل، مجبور به ترک موصل هستند چرا که داعش آنها را خواهد کشت.
سیاست‌های حاکمه بر کشور، اوضاع اقتصادی، شرایط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، بهداشتی و… همگی در انتخاب یک محل برای زندگی موثر است.

حال سوالی مطرح می شود: چرا همه مسلمانان به عربستان رغبت نشان نمی‌دهند؟
در پاسخ می‌گوییم:
سیاست‌های حاکمه بر عربستان، سیاستی نیست که هر شخصی بپذیرد، هر چند زندگی در کنار بارگاه الهی و یا قبر شریف نبوی، از آرزوهای هر مسلمانی است. شاهد این ماجرا، شوق حضور در این اماکن است. کسانی که از جان و مال خود فارغ می‌شوند، تا بتوانند ساعاتی را در این اماکن متبرکه حضور پیدا کنند. باید توجه داشت که سالیانی است که سفر به عربستان سهل و ساده شده است، در کمتر از ۴۰ سال قبل، بودند حجاجی که با حیوانات به سفرهای زیارتی می‌رفتند که سختی بسیار زیادی را متحمل می‌شدند.
رشد جمعیت در شهرهای مذهبی (برای مسلمانان) خود نشانه‌ای واضح بر اهمیت دادن مسلمانان به مقدسات می‌باشد.

اما چرا مردمان علاقه زندگی در اروپا و یا کشورهای پیشرفته را دارند؛ پاسخ کاملا واضح است، اگر پیشرفت تکنولوژی، آب و هوا، نوع حکومت و… اروپا، در یک کشور آفریقایی بود، مردمان جهان به آن کشور علاقه نشان می‌دادند.
نویسنده متن، قصد دارد علت ایمان و باور مسلمانان را، چیزی برخلاف عقل و عقلانیت و ایمان واقعی نشان دهد، و مسلمانان را کسانی معرفی کند که به باورشان، ایمان راسخ ندارند و به آنها عمل نمی‌کنند. حتی حاضر به پذیرش زندگی در کشوری که متعلق به انهاست نیستند. در حالی که:
اولا: ایمان، هر چه باشد باید ریشه در عقل و عقلانیت داشته باشد.
دوما: مسلمانان، علاقه به باورهایشان را به وسیله شوقشان به سرزمین کعبه نشان می‌دهند.
سوما: عدم قبول زندگی در کشور عربستان، به جهت‌های مختلفی است از جمله شرایط فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و…
چهارما: اسلام، یک ایدولوژی است که در قلوب مردمان سراسر جهان، در حال پیشرفت است. دیالوگ ماندگار ابوسفیان در فیلم محمد رسول الله، بسیار زیبا است: «محمد (ص)، از قلب‌ها وارد میشه نه از دیوارها. و این پیروزى، جاودانه است» بنابراین اسلام به یک منطقه مربوط نمی‌شود.

پایگاه تخصصی شبهه _ شیخ علی شاهرودی

مطالب مشابه

متن منتشر شده در فضای مجازی:اگر شما در اسراییل به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد یهودی می‌شدید! اگر در عربستان به دنیا می‌آمدید قطعا مسلمان می‌شدید! اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید به ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب