شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، نخستین اندیشه‌های شیعی (تعالیم امام محمد باقر ع) در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات عاشورایی, نقد مقالات  »   کربلای سال شصت و یک هجری را رها کنید + نقد
۱۲ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۱:۰۰

کربلای سال شصت و یک هجری را رها کنید + نقد

متن منتشر شده در فضای مجازی:
کربلای سال شصت و یک هجری را رها کنید و به کربلای ایران بنگرید. کربلا اینجاست. شمر اینجاست . خولی اینجاست. سرهای به نیزه شده اینجاست. اسیر اینجاست. زنان و طفلان پای برهنه و گریزان اینجایند. (محمد نوریزاد)

پاسخ:
در کربلای سال ۶۱ هجری، مردی میانسال به نام حسین بن علی علیه السلام، با اهل و عیالش، به سمت سرزمینی در حال حرکت بود، که ۳۰ هزار نفر او را محاصره کردند؛ صد و اندی شیعه، در مقابل ۳۰ هزار سنی متعصب… ماجراهای ریز و درشت این واقعه، به قدری سخت و خونین و ناجوانمردانه است که از حوصله این مختصر خارج است، کافی است بر مقاتل مروری داشته باشید تا متوجه شوید، این سنیان متعصب، از فحش و ناسزا گرفته، تا تکه تکه کردن جسد و قطع انگشت به هوس انگشتر و… دریغ نکردند.

واقعه عاشورا، تنها و تنها یک جنگ مثل احد وخیبر و خندق نبود؛ بلکه یک کشتار به واسطه و مقاصد خاص بود که مرور آن، دانشگاهی است برای بشر امروزی و مسلمانان کنونی.
همواره این سوال مطرح است که، شیعه یا سنی؟ ماجرا کربلا سال ۶۱ هجری، خود یکی از مسائلی است که پاسخ این سوال است. گویای این مطلب است که خلفاء اهل سنت، با پیامبر، ائمه و دوستداران آنان چه کردند.
کاملا واضح و مبرهن است که اهل سنت، درگیر حذف این لکه ننگ از دامن خود و خلیفه‌شان هستند؛ به همین جهت، حفظ این واقعه، برای شیعیان بسیار حیاتی است. علامه امینی درباره مراسم عزاداری اعراب در حرم امام حسین در روز عاشورا (قمه زنی) در پاسخ به یکی از بزرگان اهل سنت که پرسید: این چه مراسمی است؟ فرمودند: «در روز غدیر، سخت نگرفتیم، انکار کردید، در قضیه شهادت سیدالشهدا؛ ابدا کوتاه نمی‌آییم»
جالب است بدانیم حادثه عاشورا در اسلام و حتی غیر اسلام، از واقعه‌های مهمی چون بعثت، غدیر خم و… شهرت بیشتری دارد، و این شهرت همانی است که خداوند متعال، برای حیات دین حقیقی (تشیع) تقدیر کرده است.

البته حادثه عاشورا، پیام‌های متعددی دارد، از جمله پیام‌های آن، مبارزه با ظلم و دستگاه ستم است، و این کلام، منافاتی با سخنان آقای نوریزاد ندارد؛ اما هدف ایشان از بیان این مطالب، این مورد نیست، بلکه ایشان و امثال افراد اینچنینی، که دُم برای صاحبان بی دین خود (صاحبان شر) تکان می‌دهند؛ مبارزه با اصل فرهنگ عاشوراست. وجود فرهنگ عاشورا و زنده ماندن آن، برای این طایفه، سدی است برای عدم تحقق خواسته‌هایشان.
برفرض بپذیریم که قاتل و مقتول، ظالم و مظلوم‌هایی در این عصر وجود داشته باشند (که حقیقت نیز همینطور است)، اما ظلمی که روا می‌شود و قتلی که صورت می‌گیرد، هرگز با قتل سال ۶۱ هجری در کربلا، برابری ندارد. ضمن اینکه رها کردن واقعه‌ای مهم در تاریخ، مثل رها کردن اعتقادی عمیق است و دلیلی برای رها کردن این واقعه مهم تاریخی وجود ندارد. به همین جهت، به پابوسان بهائیت باید گفت: «شما ایدئولوژی اسلام را نفهمیدید که اینطور جاهلانه به نقد مفاد آن می‌پردازید».

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب