پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 4 هفته قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون, شبهات تاریخ ائمه(ع), شبهات عاشورایی, نقد سخنرانی‌ها, نقد مقالات, وقایع تاریخی  »   آیا غارت انگشتر امام حسین(ع) در روز عاشورا صحت دارد؟
۱۱ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۰:۱۸

آیا غارت انگشتر امام حسین(ع) در روز عاشورا صحت دارد؟

متن منتشر شده در فضای مجازی
حجت الاسلام مهدی پیشوایی در گفتگو با دفتر تبلیغات اسلامی بیان کرد: هر چه کتاب تاریخی به زمان آن حادثه نزدیک باشد، از اعتبار بیشتری برخوردار است و هر چه دورتر باشد، اعتبار کمتری دارد، چرا که نزدیک بودن زمان، راویان کمتر و احتمال خطا و تحریف نیز کمتر خواهد شد و مورخ اطلاعات بیشتر و مؤثقی را می‌تواند به دست بیاورد.
حجت الاسلام والمسلمین پیشوایی تصریح کرد: نوع تاریخ‌های ما مربوط به قرن سوم تا پنجم است و اگر تنازل کنیم می‌توانیم تا قرن هفتم، هشتم بپردازیم؛ وقتی که گفته می‌شود که فلان مسأله مستند است، ملاک‌هایی برای کتاب‌های قرون ذکر شده است و ملاک اعتبار کتاب‌های قرن هشت به بعد به این است که باید دید که مأخذ آن کجاست و این مسأله نه تنها در تاریخ عاشورا، بلکه در تمام تاریخ به این صورت است…
استاد حوزه علمیه قم غارت انگشتر امام حسین(ع) و بریدن انگشت آن حضرت را نادرست خواند و گفت: این مسأله اصلا صحت ندارد؛ امام صادق(ع) در حدیثی این مسأله را تکذیب می‌کنند؛ در مجلس ۲۹ کتاب امالی شیخ صدوق نقل شده است که محمد بن مسلم به محضر امام صادق(ع) رسید و گفت که راجع به این انگشتر سؤال داشتم؛ سپس امام صادق فرمودند که این انگشتر اکنون دست من است و جدم آن انگشتر را به علی بن حسین(ع) داد و از آن حضرت به امام باقر(ع) رسید و از پدرم به من رسیده است.

نقد و پاسخ:
ویژگی‌های تاریخ پژوهی
مقدمتا باید عرض شود که مساله تاریخ نگاری و تاریخ پژوهی با مسائل فقهی و اصولی متفاوت است. در بررسی یک گزارش (روایت)، اگر از منظر فقه بسنجیم، باید در یک منبع معتبر و از یک سلسله سند معتبر نقل شده باشد تا مورد پذیرش قبول گردد. اما در مساله تاریخ، ملاک، بیان است. البته بیان عاری از خلاف، اعم از کذب، اشتباه، تحریف و خطا و… .
با این مقدمه، مشخص می‌شود که در نقل یک گزارش تاریخی، حتی منابع مخالف، اگر مطلبی را ذکر کردند، باید مورد پذیرش باشد، مگر آنکه با منبع و نقل دیگری در تعارض باشد. برای مثال، در گزارشات کربلا و یا گزارشات غدیر خم، بعضا مخالفین و منافقین گزارشات تاریخی نقل می‌کنند. مثلا در کربلا از شمر بن ذی الجوش، گزارش تاریخی به ما رسیده است، و یا از عمرسعد، مطلب‌هایی نقل شده؛ و در اینکه این دو شخصیت (عمرسعد وشمر) از دشمنان هستند، شکی نیست. اما نقل آنها مورد پذیرش است. چرا که نقل تاریخی است و نه نقل فقهی که نیاز به وثاقت داشته باشد. همینطور است نقل تاریخی عمر بن خطاب از واقعه غدیر خم و…

ماجرای غارت انگشتر
اما درباره غارت انگشتر امام حسین علیه السلام، نقل‌های تاریخی متعددی وجود دارد، که دو مورد از موارد، قابل اعتمادترند. در ادامه به بررسی این اقوال می‌پردازیم:
۱_ مرحوم مجلسی، در بحارالانوار به نقل از سید بن طاووس از کتاب لهوف می‌فرماید: «ثُمَّ أَقْبَلُوا عَلَى سَلْبِ الْحُسَیْنِ فَأَخَذَ قَمِیصَهُ إِسْحَاقُ بْنُ حُوَیَّهَ الْحَضْرَمِیُّ … أَخَذَ خَاتَمَهُ بَجْدَلُ بْنُ سُلَیْمٍ الْکَلْبِیُّ وَ قَطَعَ إِصْبَعَهُ مَعَ الْخَاتَمِ وَ هَذَا أَخَذَهُ الْمُخْتَارُ فَقَطَعَ یَدَیْهِ وَ رِجْلَیْهِ وَ تَرَکَهُ یَتَشَحَّطُ فِی دَمِهِ حَتَّى هَلَکَ وَ … وَ قَدْ نَقَلَ الرُّوَاهُ تَصْدِیقَ مَا قُلْنَاهُ وَ صُورَهَ مَا حَکَیْنَاهُ» [۱] مرحوم سید بن طاووس می‌فرمایند: «سپس برای غارت حسین بن علی علیه السلام رفتند… لباس حضرت را اسحاق بن حویه حضرمی سلب کرد، …خاتم حضرت را بجدل بن سلیم کلبی، به واسطه قطع انگشت حضرت سرقت نمود، مختار ثقفی، وقتی بجدل بن سلیم را یافت، دست و پاهای او را قطع کرد و او را رها کرد تا هلاک شد. …و این مطلبی که ما نقل کرده‌ایم، راویان دیگری نیز نقل و تصدیق کرده‌اند و دقیقا همان‌ها را نقل کرده‌اند.»
در نقل مرحوم مجلسی از کتاب لهوف، دو نکته حائز اهمیت است:
اولا: این نقل تاریخی را سید بن طاووس بیان کرده‌اند؛ و از آنجا که سید بن طاووس در سده پنجم می‌زیسته، کتاب لهوف از منابع دست اول تاریخی شیعه محسوب می‌گردد. و نقل ایشان طبق گفته خود جناب آقای پیشوایی (در متن گفتگویشان فرمودند که منابع تاریخی تا قرن پنجم قابل اعتمادند) قابل اعتماد و مستند است. پس در اعتبار سندی آن نمی‌توان خدشه کرد.
دوما: سید، بعد از بیان این نقل تاریخی، در نهایت می‌گوید: « و این مطلبی که ما نقل کرده‌ایم، راویان دیگری نیز نقل و تصدیق کرده‌اند و دقیقا همان‌ها را نقل کرده‌اند.» این نشان می‌دهد، سید این مطلب را نه تنها در یک منبع، بلکه در منابع متعدد مشاهده نموده است.

۲_ مرحوم مجلسی در بحارالانوار نقل می‌کند: «و أتوه ببجدل بن سلیم الکلبی و عرفوا أنه أخذ خاتمه و قطع إصبعه فأمر بقطع یدیه و رجلیه فلم یزل ینزف حتی مات»[۲] یعنی: «و بجدل بن سلیم کلبی را نزد مختار ثقفی آوردند، و معرفی شد به اینکه خاتم حضرت را به واسطه قطع انگشت سلب کرده است، پس مختار دستور به قطع دست و پاهایش کرد…»
در این نقل نیز، مرحوم مجلسی به صراحت علت هلاکت بجدل بن سلیم به دست مختار ثقفی را، سرقت انگشتر حضرت به واسطه قطع انگشت یاد کرده است که مویدی است بر مطلب اول.

مساله تعارض روایات
اما جناب آقای پیشوایی به نکته‌ای اشاره کردند؛ وجود تعارض بین این نقل تاریخی و یک روایت از امام صادق علیه السلام:
شیخ صدوق در روایتی از محمد بن مسلم آورده که گوید: از امام صادق علیه السلام درباره انگشتر امام حسین علیه السلام سوال کردم که چه سرنوشتی پیدا کرد؟ و خاطرنشان کردم که شنیده‌ام، انگشتر حضرت از جمله وسائلی بود که از حضرت غارت شد. حضرت فرمودند: آنطور که می‌گویند نیست، امام حسین علیه السلام به فرزند علی بن حسین علیه السلام وصیت کرد و انگشترش را در دست او کرد و امامت را به او سپرد، همانطور که پیامبر در حق امیرالمومنین و حضرت با امام حسن و امام حسن با امام حسین و… کردند. سپس این خاتم به پدر من رسید و بعد از او به من و اکنون نزد من است. من هر جمعه آن را در دست می‌کنم و نماز می‌خوانم…
محمد بن مسلم گوید روز جمعه نزد حضرت رفتم، ایشان در حال نماز بودند، وقتی از نماز فارغ شدند، انگشتری را به من نشان دادند که در دستشان بود، نقش انگشتر «لا اله الا الله عده للقاء الله» بود. حضرت فرمودند این همان خاتم امام حسین علیه السلام است.[۳]

بررسی تعارض:
آنچه از روایت محمد بن مسلم برداشت می‌شود این است که:
اولا: امام حسین علیه السلام انگشتری داشته‌اند که به امام سجاد و سپس به امام صادق علیهم السلام رسیده است.
دوما: آنچه مردم درباره انگشتر امام حسین علیه السلام می‌گویند، صحیح نیست.
سوما: نقش نگین انگشتر حضرت، لا اله الا الله عده للقاء الله بود.
حال، با این وجود، باید پرسید که از کدام یک از این سه برداشت، جناب آقای پیشوایی حکم کردند که این روایت متعارض با آن نقل تاریخی است؟ برای توضیحات بیشتر عرض می‌کنیم که:
در اینکه حضرت امام حسین علیه السلام، انگشترهای متعددی داشته‌اند، شکی نیست. با بررسی روایات درخواهیم یافت که امام حسین علیه السلام حداقل شش انگشتر داشتند:
انگشتری با نگین «إنّ الله بالغ امره» داشتند[۴] که بعد از شهادت حضرت به امام سجاد علیه السلام رسید و از ایشان در نسل امامان قرار گرفت.[۵] انگشتر دیگر حضرت، با نقش نگین «لا أله إلّا الله عُدّه لِلِقاءِ الله» که این انگشتر نیز به امام سجاد منتقل شد.[۶] انگشتری دیگر با نگین «علمت فاعمل»[۷]. همچنین انگشتری با نقش «حسبی الله» که با امام حسن علیه السلام در نقشش شریک بودند.[۸]  برخی دیگر از روایات «الحمدلله» بیان کرده‌اند.[۹] همچنین انگشتر دیگری نیز که ارث از حضرت زهرا سلام الله علیها بود.
با این حساب، حدودا ۶ انگشتر برای حضرت سید الشهدا یاد شده است. و آنچه در روایت محمد بن مسلم یاد شده است، تنها یک انگشتر از این شش انگشتر است، سوال اینجاست، باقی انگشترها چه؟ آنها هم به غارت نرفتند؟
همچنین در روایت محمد بن مسلم، یادشده است که آنچه مردم می‌گویند صحیح نیست. ابتدا باید مشخص شود مردم چه می‌گفتند تا بعدا رد امام صادق علیه السلام بر سخن آنان حاکم شود. آنطور که از برخی مطالب تاریخی می‌توان برداشت کرد، این است که مردم بعد از واقعه عاشورا، به این فکر افتادند که ذوالفقار و خاتم پیامبر و الباقی خزائن امامت، به غارت رفته است و امام صادق علیه السلام قصدشان از بیان این روایت، این است که آنچه به غنیمت رفته است، غیر از خزائن الهی است. این باور و سخن آیت الله شعرانی است در ترجمه نفس المهموم شیخ عباس قمی[۱۰] و مرحوم سپهر نیز به صراحت به این مطلب اشاره دارند[۱۱].
با این حساب، بین این دو نقل تاریخی، هیچ تناقضی وجود ندارد که بگوییم، غارت انگشتر حضرت باطل است.
ضمن اینکه این قول (که امام حسین علیه السلام به دست انگشتر داشتند)، تقویت می‌شود با آموزه‌های اسلام، که از استحباب به دست کردن انگشتر به کرات یاد کرده‌اند. حتی یکی از آداب جنگ، دست کردن انگشتر است.[۱۲] و یقینا امام حسین علیه السلام، از این استحباب غافل نخواهند بود.

بنابراین:
۱_ موضوع غارت انگشتر امام حسین علیه السلام، در منابع معتبر بیان شده است و قابل انکار نیست.
۲_ حدیث امام صادق علیه السلام، دلالت بر عدم غارت انگشتر ندارد، بلکه دلیل بر عدم غارت یک انگشتر به خصوص است.
۳_ سنت بودن انگشتر به دست کردن، خصوصا در جنگ‌ها، مویدی بر روایات غارت انگشتر است.
۴_ حدیث قصاص مختار ثقفی نسبت به بجدل بن سلیم، موید دیگری بر غارت انگشتر است.
۵_ روایت ساربان، بجدل در مکه و روایات دیگر، که به جهت اختصار از بیان آنها معذوریم، مویدهای دیگر محسوب می‌شوند.

__پی‌نوشت______________
[۱]. بحارالانوار: ج۴۵، ص۵۸.
[۲]. بحارالانوار: ج۴۵؛ ص۳۷۶.
[۳]. امالی شیخ صدوق، مجلس ۲۹، حدیث۱۳.
[۴]. اصول کافی، (دارالکتب الاسلامیه، چاپ چهارم، ۱۳۶۵ش): ج۶، ص ۴۷۴.
[۵]. حلیه المتقین علامه مجلسی: باب دوم، فصل هفتم / فروع کافی: (انتشارات قدس، قم): ج۸، باب ۲۶ (نقش خواتم) حدیث ۸، ص۴۷۷.
[۶]. امالی شیخ صدوق، مجلس ۲۹، حدیث۱۳.
[۷]. مستدرک الوسائل: ج۳، (باب خاتم) ص۳۰۷.
[۸]. فروع کافی (انتشارات قدس، قم): ج۸، باب ۲۶ (نقش خواتم) حدیث۲، ص۴۷۵.
[۹]. بحارالانوار: ج۴۳، ص۲۵۸.
[۱۰]. ترجمه کتاب نفس المهموم، ص۳۲۶.
[۱۱]. ناسخ التواریخ: ج۱، ص۳۹.
[۱۲]. الامان سید بن طاووس: ص۴۸.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:آیا حدیث «ان الله شاء ان یراک قتیلا» معتبر است؟ برخی به اعتبار آن نقد وارد کرده‌اند. پاسخ:در قواعد تاریخ‌پژوهی، هر منبعی که قبل از قرن هفتم نگارش یافته باشد؛ ...
سوال:آیا علم عزاداری، نماد صلیب بوده و صفویه پایه گذار آن بودند؟ پاسخ:عزاداری در ایران، از ابتدای ایمان دیلمیان در شمال ایران، در منابع مختلف گزارش شده است؛ در دوره ...
سوال:آیا جدا شدن اصحاب امام حسین علیه السلام در شب عاشورا، صحت دارد؟ پاسخ:آنچه در تاریخ ثابت شده است، جدا شدن برخی از همراهان سیدالشهدا علیه السلام، در منزل ...
سوال:آیا عبارت «ان کان دین محمد لم یستقم، الا بقتلی یا سیوف خذینی» از امام حسین علیه السلام است؟ پاسخاین عبارت، بیتی است از شاعر معروف عرب و شیعه، «محسن ...
سوال:آیا عبارت «ان الحیوة عقیدة و جهاد» از امام حسین است؟ پاسخعبارت «ان الحیوة عقیدة و جهاد»، مصرع دوم بیتی از شاعر مصری، «احمد شوقی» است. وی این قصیده را ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب