ایمان برادران یوسف

چاپ

متن منتشر شده در فضای مجازی:
در ایات ۴ و ۵ سوره یوسف امده وقتى یوسف خوابش را براى پدرش یعقوب تعریف می‌کند، یعقوب پیامبر از او مى‌خواهد که خوابش را براى برادرانش تعریف نکند، زیرا (ممکن است آنها براى او (یوسف) نیرنگى بیندشند با این وجود چگونه است پیامبری که حتى از هدایت و تربیت اکثر فرزندانش عاجز بوده است، از سوی الله انتخاب شود تا هدایت قومی را در دست بگیرد؟

پاسخ به شبهه:
آیات ۴ و ۵ سوره یوسف:
«إِذْ قَالَ یوسُفُ لِأَبِیهِ یا أَبتِ إِنِّی رَأَیتُ أَحَدَ عَشَرَ کَوْکَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَیتُهُمْ لِی سَاجِدِینَ (۴) قَالَ یا بُنَی لاَ تَقْصُصْ رُؤْیاکَ عَلَى إِخْوَتِکَ فَیکِیدُواْ لَکَ کَیدًا إِنَّ الشَّیطَانَ لِلإِنسَانِ عَدُوٌّ مُّبِینٌ.» (زمانى را که یوسف به پدرش گفت اى پدر من [در خواب] یازده ستاره را با خورشید و ماه دیدم دیدم [آنها] براى من سجده مى‏‌کنند (۴) [یعقوب] گفت اى پسرک من خوابت را براى برادرانت‏ حکایت مکن که براى تو نیرنگى مى‏‌اندیشند زیرا شیطان براى آدمى دشمنى آشکار است.)

علامه طباطبایی در تفسیر خود چنین آورده‌اند که: این آیه دلالت مى‌کند بر اینکه یعقوب وقتى خواب یوسف را شنیده نسبت به آنچه که از خواب او فهمیده اطمینان پیدا کرده، و یقین کرده که به زودى خدا خود، کار یوسف را عهده دار گشته و کارش بالا مى‌گیرد، و بر اریکه سلطنت تکیه مى‌زند و چون یوسف را از سایر افراد آل یعقوب بیشتر دوست مى‌داشت و احترام مى‌کرد لذا ترسید اگر خواب وى را بشنوند او را صدمه‌اى بزنند، زیرا ایشان مردانى قوى و نیرومند بودند، و انطباق یازده ستاره و آفتاب و ماه بر یعقوب و همسرش و یازده پسران دیگرش خیلى روشن بود، و طورى بود که برادران به محض شنیدن خواب وى معنا را فهمیده آنگاه تکبّر و نخوّت وادار به حسادتشان کرده، در صدد بر مى آمدند نقشه‌اى بریزند که میان او و پدرش حائل شده، نگذارند به آن بشارت‌ها نائل شود.
علاوه بر این، کلام خود را با جمله (ان الشیطان للانسان عدو مبین) تعلیل و تاکید کرد، و خاطرنشان ساخت که کید برادران غیر از کینه‌هاى درونى، یک سبب خارجى دارد که کینه آنان را دامن زده آتش دل‌هایشان را تهییج مى‌کند تا آن حسد و کینه اثر سوء خود را کرده باشد، و او شیطانى است که از روز نخست دشمن انسان بوده حتى یک روز هم حاضر به ترک دشمنى نشده، و دائما با وسوسه و اغوا کردن خود، آدمیان را تحریک مى‌کند تا از صراط مستقیم و راه سعادت به سوى راه کج و معوجى که به شقاوت دنیایى و آخرتى آدمى منتهى مى‌شود منحرف شود. آرى، او با همین وسوسه‌هاى خود، میان پدران و فرزندان را بر هم زده دوستان یک جان در دو بدن را از هم جدا مى‌کند و مردم را گیج و گمراه مى‌سازد.

ایمان برادران یوسف
از آیات ۹ و ۱۰ سوره یوسف می‌توان چنین برداشت کرد که برادران یوسف از مومنین به خدا و پیامبرش بودند و تنها دلیل آنها حسادت بود؛ مخصوصا زمانی که هدف از اقدام علیه یوسف را جلب نظر یعقوب پدر به خودشان بیان می‌کنند: «اقْتُلُواْ یوسُفَ أَوِ اطْرَحُوهُ أَرْضًا یخْلُ لَکُمْ وَجْهُ أَبِیکُمْ وَتَکُونُواْ مِن بَعْدِهِ قَوْمًا صَالِحِینَ» (یوسف را بکشیم … تا توجه پدر توجه شما گردد و بعد از این قومی صالح باشیم.)
همچنین از اقرار به گناه و توبه آنان به درگاه پدرشان و توسل به پیامبر جهت بخشش گناهان از جانب خداوند خود دلیلی است بر ایمان برادران یوسف؛ هر چند در زمانی محدود، حسادت چشم انان را بر حق و عدالت بسته و دچار اشتباهی بزرگ شدند.
و البته اشاره آیه ۵ سوره یوسف به عداوت شیطان، تاییدی است بر ایمان برادران یوسف. در این بخش از آیه، یکی از دلایل کید برادران یوسف نسبت به او، عداوت شیطان بیان شده است. و همانطور که علامه طباطبائی در تفسیرشان آورده‌اند؛ خبر از سبب خارجی برای کینه برادران می‌باشد.
مثل برادران یوسف، مثل مومنانی است که در قلب به خداوند ایمان دارند ولی نمی‌توانند بر نقس خود فائق آیند و نفس، چطور نتوانستند بر نفس خود غلبه کنند و بر اثر حسادت، دچار دردسری عظیم شدند.

نتیجه
بنابر مطالب ذکر شده مشخص می‌شود که پیامبر خدا نسبت به وظیفه خود که آشنا کردن مردم با خدای یکتا و دین اوست، کوتاهی ننموده و آن را به احسن الوجه انجام داده‌اند؛ اما برادران یوسف، خود نتوانستند در آزمون بزرگ الهی، پیروزمندانه خارج شوند و به گناهی بزرگ دست آلودند.